| Dragosdoar a întrebat:

Am inteles ca Donald Trump a suspendat finantarea organizatiei mondiale de sanatate, SUA fiind tara care o finanta in cea mai mare parte, motivul fiind gestionarea foarte proasta a crizei cu coronavirus. Voi ce spuneti de asta?
Eu sunt complet de acord cu el si ii dau dreptate deoarece OMS nu a incurajat inchiderea granitelor pentru toti cei veniti din China inca de la izbucnirea focarului acolo. Inca de la bun inceput de cand am vazut stirile,din ianuarie,mi-am pus tot timpul intrebare:pentru binele nostru,de ce D-zului nu se inchide orice cale pentru chinezii nu sa mai intre in Europa, lasand la o parte Sua? Cetatenii care trebuiau adusi inapoi, erau pusi in carantina imediat la aterizare aici. Eram sigur ca asa se va intampla. Am vazut bine la stiri ce se intampla, dar lucruruile au ramas la fel pana in martie cand virusul a ajuns si aici bine mersi.

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Bolovanul de Trump care zicea pe la TV ca e apa de ploaie covidul asta acum cand vede ce prapad se intampla in SUA din cauza ca el nu a vrut sa ia masuri arata cu degetul in stanga si in dreapta ca alta varianta nu are.

OMS nu are din ce stiu eu autoritate sa inchida granite, asta tine de fiecare stat in parte

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Trump nu a spus niciodata ca COVID-19 e "apa de ploaie", adica nimic, ci a comparat boala la inceputul lunii martie cu gripa, pe baza a cum arata atunci situatia in SUA. Asta se intampla la 5 saptamani dupa ce SUA a declarat COVID-19 o urgenta de sanatate publica si a interzis intrarea strainilor care au calatorit recent in China, interdictie cu care OMS nu a fost de acord si despre care Biden sugera ca e o exagerare si o dovada de xenofobie.

La 4 zile dupa tweet-ul la care incerci sa faci tu referire, Trump a declarat stare de urgenta nationala iar apoi americanii au fost sfatuiti sa se autoizoleze. Raspunsul SUA a fost oarecum asemanator cu raspunsul unor tari ca Franta, Marea Britanie sau Spania.

Era bine daca se actiona mai devreme in toate tarile, dar sa spui ca ceea ce se intampla acum in SUA e din cauza unui refuz al lui Trump de a lua mai devreme masuri si ca prin incetarea finantarii OMS incearca de fapt sa isi acopere vina, e pura idiotie. Habar n-ai despre ce vorbesti.

| Dragosdoar explică (pentru anonim_4396):

Exact asta am auzit si eu despre scandalul asta, trump isi dorea interdictii de mult timp pentru cei cu istoric de calatorie in china, dar si astea s au dovedit a fi actiuni decise prea tarziu la fel ca si in alte tari.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

OMS este formată din experți. Tu și Trump sunteți mai experți ca ei.

| Mosotti a răspuns:

Si SUA de ce nu a inchis granitele in SUA? De ce si la o luna de la carantina din china a tot primit chinezi? De ce nu a inchis culoarul nici acum cu Anglia, unde si acolo sunt multe cazuri? Au vrut probabil sa se infecteze, sa zica ca de aia economia lor nu prea mai merge, nu ca era pe duca de fapt.
Pai nu lasand la o parte SUA, ca acu macane ala de pomana.
Iar in UE e de vina fiecare tara, nici un OMS, daca eu ca presedinte inchid granitele, le inchid, nu trebuie sa o faca OMS, Ungaria le-a inchis.

Acu sparaghelistii vin acasa in 2-3 luni, daca-s infectat si asimptomatici?! Nu ai cum sa bagi in carantina 100 de mii de oameni sau mai multi.

| Wr3nch a răspuns:

Cam ironic din moment ce Trump declara convins in Martie ca e doar o gripa minora si nu e motiv de stres.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La doua saptamani dupa ce China i-a oprit din a mai raspandi informatii despre virus pe medicii care au incercat sa avertizeze lumea, OMS anunta ca nu exista dovezi ca virusul ar fi contagios, pe baza informatiilor primite tocmai de la autoritatile comuniste chineze.

Din incompetenta sau complicitate cu China, OMS nu si-a indeplinit principalul rol si nu se poate trece cu vederea asa ceva. Sunt de acord cu Trump.

| JulyDreams a răspuns:

Era destul de clar inca din ian ca raspunsul OMS la pandemie era de partea Chinei. Seful OMS este f apropiat de presedintele Chinez.
Uite si aici discutata problema:
https://www.youtube.com/watch?v=ZON-07xnPZs
https://www.youtube.com/watch?v=AwFTZawOc9k

| JicaContra a răspuns (pentru JulyDreams):

Esti tare dude, pui doua link-uri cu aceeasi sursa si anume "unul de pe internet" care are parerea anti-china si anti-oms, deci propaganda americana cat cuprinde

Trump e o jigodie, interesat numai in el insusi si in rahat populist, ca doar, doar o sa fie reales, si care inainte de asta a facut pipi pe ecologie, in numele economiei americane sa ne otravim intreaga planeta, dupa care a zis ca nu e pandemie si o sa dispara de la sine coronavirusul asta, intr-o saptamana, iar acum arata cu degetul pe orice si oricine, doar, doar lumea nu il mai arata cu degetul pe el si nu il acuza de zeci de mii de morti

inainte ca Trumpy sa deschida gura aia mare de jigodie auto-interesata, nu am auzit absolut deloc, ca OMS a luat partea Chinei, acum in schimb multi cu tarate intre urechi o iau drept buna, ca doar a spus-o Trumpy si e presedintele americii... NU?!?