| Nikcoletta a întrebat:

Cei care au coronavirus și stau în carantină, după ce ies din carantină pot pleca în Germania?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti pleca, da mai stai si acolo

| sierra1 a răspuns:

"cei care AU coronavirus și stau în carantină, după ce ies din carantină" si sunt VINDECAȚI complet, pot pleca în Germania

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pot pleca unde vor, dacă țara respectivă nu are atunci interdicție pentru România din cauză de covid. Asta se poate schimba de la o zi la alta.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai certificare medicala ca te-ai insanatosit si te-ai imunizat, atunci DA.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

In acest moment da, dar stai si pe acolo in carantina. Dar nu se stie cum evolueaza lucrurile pana cand se vindeca acea persoana.

| Vântulalb a răspuns:

Daca ne mai primeste Germania, da. Cauta conditiile pe siteul MAE.

| Dandinelle a răspuns:

Dacă ești testat pozitiv - stai in carantina și dupa aia o sa fii chemat/a la spital sa ți se facă mai multe investigații, dacă ți se dă ok-ul pleci. Când aterizezi in Germania mai faci un test că trebuie să prezinți unul negativ făcut cu max. 72 ore sau stai in carantina până faci testul. Dacă ieși pozitiv atunci ai nenorocul sa trebuiască să stai in carantina in Germania, și am auzit oameni care au și fost verificați dacă stau sau nu în carantina la adresa menționată. + Fiecare regiune are regulile ei legate de purtarea măștii sau nu în spații publice. Ex in Berlin: sunt străzi unde obligatoriu trebuie sa porti mască iar pe altele nici un stres.