| campanario a întrebat:

Buna Comunitatea! Nu am mai dat tarcoale pe acest site de multa vreme. Si ma gandeam sa revin cu o intrebare si din cand in cand cu un raspuns. Intrebarea mea e cat decat simpla. (Pt cei care au fost in cauza) Cum ati trecut peste moartea cuiva drag? Eu dupa o luna, si inca nu m-am recuperat, nu mananc, si nu pentru ca nu vreau, pentru ca nu'mi intra, singuratate si restul. Da stiu, sufar de depresie. Cum pot sa trec peste? Cu mentalizarea nu merge, am incercat si imi fac mai rau, ca ma gandesc la acea persoana si ma apuc de plans iar. Cum ati trecut peste un asemenea obstacol? Multumesc pentru raspuns :*

3 răspunsuri:
| ostea a răspuns:

Persoana respectivă trăiește în inima ta atat timp cît îi permiți acest lucru.
Venim pe aceasta minunată planetă cu un scop, îl îndeplinim și ne ducem de unde am venit.

Atunci cînd o să-ți dorești să te ridici, te vei ridica. La un moment dat cu toții ne ducem, cu toții experimentăm chestii de genu...

Roagă-te la Dumnezeu pentru tine cît și pentru persoana care a decedat.
Trebuie să treci peste, mergi înainte, nu poți continua tot așa, te vei distruge.
Încetează.

| Lexus28 a răspuns:

N-o sa iti spun, uita pentru ca oricum nu poti face nimic sa aduci acea persoana inapoi. Nu! Ar fi ipocrit si plin de nesimtire din partea mea. Unele persoane isi revin relativ repede, altele se impiedica toata viata de acest sentiment. Parerea mea este ca ceea ce simti tu este perfect uman si oricat de crud ar suna ce voi spune, este frumos; sa ma explic ca nu cumva sa iti formezi o alta impresie : ai iubit mai mult ca sigur acea persoana, este prezenta inca sub aceasta forma langa tine si inseamna ceva pentru tine ca om sa ai astfel de sentimente. Stii cum e : pana nu suferi, nu-ti dai seama cat ai iubit. Trebuie sa inveti sa ponderezi acest sentiment si sa iti umpli cat mai mult din timp cu activitati, sa fii constient ca nu este bine pentru sanatatea ta sa nu mananci si sa te consumi. Indreapta-ti atentia catre lucruri ce iti fac placere, iubeste-i si mai mult pe cei care sunt inca langa tine si nu dispera. Fii tare, este normal ceea ce se petrece cu tine, dar poti reusi sa te simti mai bine cu puuuuuuutintel efort!

| campanario explică:

Multumesc Lexus28! Sunt constienta ca nu se mai intoarce innapoi, dar m'a lasat singura. Nu am pe nimeni si asta ma omoara ...Era o persoana irecuperabila in opinia mea.