| lungumirela a întrebat:

Buna!
Cu ce pom se poate asemăna salcâmul?(intrebare din opera literara Morometii).
Geneza 2 „ Şi a făcut Dumnezeu să răsară din pământ tot soiul de pomi, plăcuţi la vedere şi
cu roade bune de mâncat; iar în mijlocul Raiului era pomul vieţii și pomul cunoştinţei binelui si răului. [...] Iar femeia a zis către şarpe. Atunci şarpele a zis : hotărât că nu veţi muri" (...)

4 răspunsuri:
| SasaSasa2000 a răspuns:

Floarea de salcâm seamănă că un ghiocel la petale, nu?

| SasaSasa2000 a răspuns:

Ciorchini albe de flori?

| SasaSasa2000 a răspuns:

întrebarea nu a fost încadrată Corect,"Limba și literatura română" se potrivea mai bine, și cred că primeai mai multe răspunsuri.