| Emmil a întrebat:

Bună! Cum vi se pare viața după liceu? Nu contează dacă sunteți sau nu la facultate.

9 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Trezirea la realitate ca prea eram visator, n-aveam niciun stres, au fost 4 ani misto cu colectiv misto, tot citesc chestii despre bullying uneori, la mine in liceu nu exista asa ceva, fiecare isi vedea de treaba lui, cel putin in clasa mea, la altele nu stiam situatia ca n-aveam treaba, insa viata dupa liceu te schimba mult, te lanseaza in viata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Pe mine, viata dupa liceu m-a lansat acasa in pijamale.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai terminat liceul si dupa a inceput pandemia? Vorbim de vremuri diferite, cand am facut liceul chiar erai un gusticel : D

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

laughing

| Sophieka a răspuns:

Buna!

Eu sunt bucuroasa ca am scapat de anii de inchisoare (scoala si obligatiile fata de ea) si de dependenta de familie.

Cand devii major si ai dreptul deplin sa faci ce doresti ( daca nu iti creezi alte obligatii precum un copil sau ai probleme in familie, de sanatate etc ), ce poate fi mai frumos? Sa te descoperi pe tine, sa incerci lucruri, sa evoluezi, sa mergi sa produci bani... Bineinteles ca odata cu independenta vin si situatii, probleme, dificultati... Dar fac parte din viata, si depinde de noi cum alegem sa le vedem si sa trecem prin ele.

Imi place sa invat din greseli si experiente si sa caut sa imi fac viata cat mai buna, devenind o persoana de calitate...

Deci in concluzie, viata dupa liceu, pentru mine e frumoasa...Pentru ca sunt libera si am dreptul sa fac ce doresc si sa aleg ce cale vreau. Dar poate spun acestea pentru ca nu am avut colegi faini, si nu am multe amintiri placute din anii scolii ( generala si liceu ). Dar fiecare traieste experiente diferite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am mai multă libertate acum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La liceu mergeam zilnic - la facultate cand am chef. Daca vreau sa nu mai vin 2 luni, nu mai vin 2 luni, efectiv nu patesc nimic. laughing Pe cand la liceu trebuia sa aduc scutiri, sa nu depasesc numarul de absente etc.

La liceu materia era usoara - La facultate materia e chineza curata.

La liceu treceam la tot si daca nu stiam nimic - La facultate nu te trec astia daca nu stii nimic.

Concluzia? La liceul era mai usor decat la facultate, dar in acelasi timp la facultate e mai usor decat la liceu.

Gusticel e confuz.

| Adrian5575 a răspuns:

E putin mai grea. La liceu stai 6-7 ore, la munca 8-9. La liceu te ajuta parintii cu bani, pe urma muncesti pentru bani. La liceu mai dormi, mai inveti, la munca doar muncesti. Mai ai si griji, facturi de platit, familie de intretinut etc. Dar cu toate astea, trebuie sa ne traim viata si sa o facem cat mai frumoasa pentru ca una singura avem.

| rapandula a răspuns:

Testul suprem. Practica, dupa 18 ani de studiu.