| ღmarynaღ a întrebat:

da, da stiu intrebarea e des pusa dar tot nu sunt lamurita, pana la ce varsta mai cresc fetele?, cum stiu cat o sa ma mai inalt (am auzit ceva de radiografia degetului), cum stiu ca mi s-a incheiat perioada de crestere?, observ ca nu mai cresc de juma de an si am 13 jumate bine 13 si 7 luni big grin, si ca activitati care te ajuta la crestere auzisem de gimnastica si baschet, mai stiti alte trucuri? mama are 1, 65 si tata 1, 75, fratele meu este exact cat tata sau putin mai mare si are 16 ani, pot oare sa seman cu mama si sa fac 1, 65?big grin, am uitat sa mentionez ca am 1, 61 si as vrea si eu 1, 65 ^ ^'

5 răspunsuri:
| Ramo80 a răspuns:

Inaltimea este programata genetic in general. Se spune ca fetele mai cresc pana la 21 de ani si isi pot depasi parintii cu 10 cm. Vei mai creste destul, mai mult de 1.65. :*

| ღmarynaღ explică (pentru Ramo80):

Oke,eu apreciez raspunsul tau, mi-a mai dat o speranta =], dar e putin ciudata acea aff, adica gandeste-te nu crezi ca lumea ar avea peste 2 metri? laughing adica la fiecare generatie hop cate 10 cm =]]

| Ramo80 a răspuns (pentru ღmarynaღ):

Sa stii ca habar nu am ce va mai fi in viitor... Tu ai dreptate. Oricum, eu iti spun din proprie experienta, la 14 ani aveam 1.70 iar la 18 ani aveam deja 1.76. Acum am 1.77, deci am mai crescut si dupa 18 ani. Iar parintii mei au in jur de 1.70. Si sora-mea are 1.78. happy

| kristy10 a răspuns:

La fetite pubertatea incepe cu aparitia perilor pubieni, axilari si a menstruatiei si situeaza intre 13—15 ani, cu o anumita variabilitate:
-cu 1—2 ani mai devreme decit la baieti
-in zonele calde mai timpuriu decat in cele reci
-la fetele din oras mai repede decat la cele din sate
In aceasta perioada apar si se accentueaza caracterele sexuale primare. Daca pana la 12—13 ani organele genitale cresc pe masura ce creste organismul (mai incet insa) fara sa exprime nici un semn de functionare, de la aceasta varsta organele genitale externe isi schimba aspectul: vulva se orienteaza in jos, orificiul devine mai putin aparent, buzele vulvei isi maresc volumul colorindu-se brun, clitorisul creste si devine erectil.
Vaginul isi schimba pozitia din vertical, cum a fost in copilarie, ajungand oblic, se alungeste si capata o reactie acida.
Uterul in primul an de viata, regreseaza si abia la 9 ani ajunge din nou la dimensiunile nou-nascutei. Dupa varsta de 10 ani cresterea se accelereaza schimbindu-se si forma, ia aspect de para. Celulele mucoasei uterine se diferentiaza pentru a putea permite la momentul oportun implantarea oului.
Ovarul si trompele se largesc, ovarele cresc treptat atingand dupa 10 ani forma si marimea unei migdale. Cele doua ovare ale fetitei nou-nascute contin circa 400 000 de foliculi cu ovule, care raman nemodificati pana la puberertate cand se matureaza si incepe ovulatia lunara. Secretia ovariana incepe in jurul varstei de 10 ani, iar ovarele vor emite cate un ovul fecundabil in jurul virstei de 12—14 ani. In cursul acestui interval apar si menstruatiile.

Caracterele sexuale secundare apar dupa varsta de 6 ani cu accentuarea deosebirilor somatice dintre fete si baieti. La fetite formele sunt mai rotunjite, bazinul lateste, ceea ce are ca urmare rotunjirea soldurilor (9 ani), iar baietii sunt mai musculosi. Sanii se modifica mult mai devreme. Cresterea lor poate incepe in jur de 7-8 ani, deci inaintea aparitiei perilor pubieni. Frecvent insa cresterea sanilor incepe la 9 ani. Crescand in volum, sanii iau la inceput forma si marimea unei portocale mici, apoi a unei pere si devin sferici doar in perioada finala a maturatiei lor. In acelasi timp sanul se pregateste discret pentru viitoarele lui functii, canalele galactofore cresc ca numar si marime. In multe cazuri, odata cu primele menstruatii, se observa scurgerea unor picaturi mici de lichid alb-albastrui cu compozitia apropiata de cea a laptelui. Deseori dezvoltarea volumului sanilor este insotita de fenomene dureroase ca : senzatia de apasare pe piept, mancarimi. Declansarea pubertatii este prevestita in termen scurt de dezvoltarea sanilor, precum si de modificarile sistemului pilos; parul pubian si axilar este la inceput rar, aspru, iar apoi des, moale si incepe sa se increteasca; extinderea parului pe restul corpului este mai discreta decat la baieti; se poate remarca totusi aparitia unui puf deasupra buzei superioare care dispare de obicei la 16 ani. Corpul fetei se transforma deci inspre tipul feminin. In jurul varstei de 14 ani apare de obicei prima menstruatie. Aceasta este anuntata de o scurgere vaginala albicioasa (leucoree), chiar cu putin singe, precum si de o senzatie de durere in abdomenul inferior, care deseori se poate confunda cu apendicita. La inceput, menstruatia survine la intervale neregulate, dar dupa cateva cicluri se va stabili o anumita ritmicitate, iar in al 16—17-lea an devine regulata. In aceasta perioada poate aparea si la fete acneea, fiind incriminate aceleasi cauze ca si la baieti.

Spre deosebire de barbat, aspectul somatic al femeii se caracterizeaza prin inaltime mai mica, sistemii osos mai fragil, bazin cu diametrul mai lat decat al umerilor, coapsele se ating pe fata lor interna, fata mica cu o expresie copilaroasa, musculatura scheletica mai putin dezvoltata, iar tesutul gras mai bine reprezentat. Vocea ramane subtire, pielea acoperita cu puf fin, pilozitatea pubiana si sanii dezvoltati.
Caracterele sexuale tertiare, la fete, sunt mai pregnante: sensibilitatea, imaginatia si emotivitatea sunt mai accentuate. Apare impulsul sexual care insa nu este atat brutal ca la baieti
(nu stiu daca e cea ce vrei da citeste) FUNDA?

| BuBu2006 a răspuns:

Eu am 1.63 si 12 ani si 8 luni (parintii mei nu sunt chiar f.inalti,matusa mea este model are 1, 90), fa orice sport poti incerca si handbal te va ajuta! Sportul te va ajuta cu cel putin 5 cm daca nu faci de performantalaughing nu iti face griji vei ajunge la 1.65 esti destul de inalta, am colege de 13 si au 1.53-1.56 cam asa! Bafta multa!