| anonim_4396 a întrebat:

Bună.De ce când trimit un mesaj unei fete pe Facebook nu îmi răspunde nici una? Sau dacă îmi răspunde vreo fată îmi răspund toate în nas, sau îmi răspunde foarte greu, iar altele mă lasă pe seen*.
99% din fete mă lasă pe seen.
La alți băieți văzui că le răspunde.
Iar dacă îmi răspunde vreo fată îmi răspunde toate în nas.
(gen :"ce vrei"? "Ok pa" lasa-mă"am iubit" dar unele chiar nu au iubit şi spun asta). De ce pățesc asta? De multe ori am făcut un test să văd dacă toate îmi fac asta.Şi ce credeți aşa pățesc mereu. De ce fac fetele aşa? La alți băieți care le scriu am văzut că nu fac aşa, nu înțeleg asta. Unele mi-au dat şi bloc doar că le-am zis "Bună" fără ca conversația mea cu ele să continue. Dați-mi un răspuns să ştiu.Că nu pot înțelege de ce pățesc asta.

7 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

1. Renunta in a mai aborda pe Facebook, plus de asta e si demodata reteaua asta.
2. Daca totusi vrei sa te bagi in seama online cu cineva indiferent de aplicatie renunta la a mai pune un sec " ce faci" studiaza persoana aia inainte de a te baga in seama, vezi cam ce ii place, ce urmareste pe internet, chestii d-astea basic, astea vor fi pretexte in a te baga in seama, o vrajeala mica acolo si de obicei de aici incep discutiile.
3. Pune o poza cu tine in care esti bine imbracat, aranjat, o freza care te avantajeaza in raport cu fizionomia, forma capului, sa ai si o atitudine care sa denote incredere de sine in poza, pana si pozele vorbesc.
4. Ele sunt abordate oricum prea des zi de zi, sunt saturate de aceleasi clisee, tu poate ai ceva de zis dar le abordezi exact cliseic cum o fac toti, iesi in evidenta prin ceva, scoate-ti latura ta, fii natural, etc
5. Daca au iubiti lasa-le, nu te complica, alege si tu una ''nemaritata'', asta inseamna sa ai rezerve cu care sa vorbesti, nu te rezuma doar la una, ca sa ai rapid de unde sa faci trecerea in caz ca nu merge cu una, pasezi repede, stii ce zic )))
6. "Ok pa" lasamă"am iubit" Chiar asa iti spun? Pai fii mandru ca nu vorbiti, daca sunt analfabete si agramate inseamna ca sunt moartea oricarei pasiuni.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Cele întâlnite până in prezent, se pare că nu te plac. Nu sunt interesate să intre (cu tine), nici măcar intr-o relatie virtuală. Caută altele, in lumea reală.

| Asiuvv82 a răspuns (pentru floresdemayo):

Dar pe bune acum eu ce am? Că urât nu sunt.Toți îmi zic că sunt frumos.Mai puțin fetele.De ce nu vorbește nici o fată cu mine pe Facebook. Ce am pe bune? Cu ce greșesc ca zic doar Bună și mă blochează

| Emma30555 a răspuns:

Poate vorbești cu fete care nu sunt de nasul tău, vorbește cu fete care sunt ca tine, îți spun sincer fără sa te superi dar nu prea te exprimi cum trebuie, cred ca nu ești la fel de ager ca alți băieți care au mai mult succes, îți trebuie o fata mai simpla și poate ar fi cazul sa lași rețelele de socializare sa vorbești în realitate cu fete care se uita și ele la tine.

| Asiuvv82 a răspuns (pentru Emma30555):

Dar la alți de ce le iese când zic Bună unei fete pe Facebook
Nu are nici o legătură ageritatea ca ele nu vor sa vb cu mine.Alții folosesc aceleași replici ca mine și ei au succes și zic aceleași vorbe. Eu se ce nu am ăsta spune-am dacă ai înțeles întrebarea?

| Asiuvv82 a răspuns (pentru Emma30555):

Alți băieți vorbesc cu fete pe Facebook și cu iei accepta sa vb.Iar eu dacă dau mesaj unei fete abia dacă îmi răspunde iar dacă o face îmi vorbește în nas."Lasama." Ce vrei? Ok pa"Am iubit" și etc.Iar alți când se baga în seama cu ele pe Facebook cu ei accepta.Cum vine asta? Poate respectiva sa știe ce fel de caracter sunt eu? Nu.Și atunci unde e problema l.De ce alții mă văd frumos iar fetele mă văd un rupândul urât ca nu înțeleg. Unde e vina mea.Nu văd sa am vreo vina. Vorbesc frumos, nu înjur și etc...

| Emma30555 a răspuns (pentru Asiuvv82):

Ți am spus, te exprimi cam ciudat, ca un copil, mai faci și dezacorduri De ce te compari cu alții? Poate au ei mai mult noroc, poate au poze mai frumoase poate par ei mai interesanți după pagina lor de profil, ele probabil întra pe pagina lor ca să vadă cu cine au de aface, poate sunt anumite motive. Tu care crezi ca e motivul?

| Asiuvv82 a răspuns (pentru Emma30555):

Păi sunt am doar 16 ani

| Asiuvv82 a răspuns (pentru Emma30555):

De ce nu zici ca intra pe pagina lor ca sa vadă dacă sunt frumoși și atrăgători.Mie toți îmi spun ca sunt frumos dar când vreau sa îmi fac o relație primesc raspunsuri gen"Nu vreau iubit"nu sunt pregătită de asta.Hai sa fim doar prieteni și cuvintele continuă. aici nu este vorba de încrederea de sine cum a zis "miha" ca nu contează cun te vezi tu, mai mult contează cum te văd altele pe tine.Tu dacă te vezi cel mai frumos, și cel mai bun în toate, iar dacă fetele te văd urât, neinteresant degeaba.Ca atunci ce crezi tu despre tine nu te mai ajuta cu nimic.O spun fiindcă am încercat de nenumărate ori sa îmi fac o relație și primesc doar răspunsuri de genul asta.
Ia puneți puțin sa te refuze toți pe tine cum ti-ar fi? Nu prea bine zic eu.Dar toți sa te refuze.nu doar unul, și sa vezi apoi.

| Emma30555 a răspuns (pentru Asiuvv82):

Pe pagina lor de profil poate găsesc alte poze care stârnesc interesul la vârsta voastră. Poate ceilalți băieți pun poza cu gașca par ca se distrează etc. Ai dreptate ești inca copil, credeam ca ești mai mare, ai răbdare lucrurile astea se schimba, acum experimenteazi și tu, nu o sa fie mereu la fel, și alți băieți sunt refuzați nu doar tu.

| Asiuvv82 a răspuns (pentru Emma30555):

Și încrederea de sine se mărește atunci când te uiți în jurul tau și vezi ca toate te vor, și ai succes. E normal sa ai încredere în tine când nu ești refuzat.Și nu mă compar cu nimeni.Dar ăla care are succes cu fetele brusc sa îi scadă succesul sa vezi ce dezamăgit va fi cu toată încrederea lui de sine.Cine a inventat porcăria ăsta cu încrederea de sine a avut un interes profesional în interesul psihologiei.O fată care abia te vede și legă abia 2 fraze cu tine și te refuza, niciodată nu va știi despre încrederea de sine pe care o are băiatul. Nu are cum sa își de-a seama pana nu îl cunoaște mai bine.Deci de unde vine refuzul.Îți spun eu din instinct. Fetei nu îi place fizionomia ta.

| Asiuvv82 a răspuns (pentru Emma30555):

Mereu am încercat sa îmi fac o relație și sunt refuzat de fiecare dată.Și da am mințit am 19 ani nu 16. Și am încercat de multe ori.Și fetele fug de mine ca de dracul.Parcă am scarlatina.Nu știu de ce pățesc asta.

| Emma30555 a răspuns (pentru Asiuvv82):

Și totuși nu doar băieții frumoși au prietena sau succes la fete. Cum iți explici? Poate au încredere în ei. Eu în liceu aveam un coleg ce nu arata prea bine dar era genul sigur pe el în răspunsuri și în atitudine și fetele îl plăceau, era inteligent și părea matur pentru vârsta lui. Aveam un coleg drăguț care la început poate trezea interes dar el ca fire era cam moale, retras și în timp nu prea se mai uitau fetele la el. Ce am povestit eu se refera la viata reala, în mediul online contează pozele cum sunt făcute, și în poze se poate vedea atitudinea, cu cine ești prin poze și mediul unde sunt făcute poate conta, cum e profilul tău realizat e important, ce prieteni ai etc

Răspuns utilizator avertizat
| Asiuvv82 a răspuns (pentru Emma30555):

Câți ani ai acum?

| Asiuvv82 a răspuns (pentru Emma30555):

Nu am nici una dintre aceste dezavantaje.Nu sunt moale, nu sunt timid, și chiar sunt foarte îndrăzneț, dar nu știu put și simplu de ce fetele nu se mai uita la mine.Pe strada când merg și îmi place de o fată și vreau sa mă uit la ea, parcă sunt un om invizibil.La unele fete chiar le zâmbesc și ele nici nu își întorc privirea spre mine.Mă simt un om invizibil când merg le strada.Chiar am vrut sa îmi fac o relație, și ghici ce.Nu îmi iese.De multe ori tot încerc, și nici un rezultat.Toate mă refuza.Nu sunt timid, moale, și cum se zice în zilele noastre un fătălău sau papă lapte, dar când îmi place de o fată și vreau sa vorbesc cu ea fug de mine ca de dracul.Nici nu pot sa mai continui conversația ca îmi spun ca au iubit, sau pleacă din fata mea fără nici un motiv.Nu spun ca am abordat o fată pe strada, și am vrut sa o scot la o întâlnire, și nici nu m-a băgat în seama.A plecat fără sa îmi zică nimic, și s-a uitat cu o fata la mine de parcă aveam râie.Deci cine e vinovat?
Eu totdeauna am fost primul care le-a abordat, și fug de mine ca dracul de tămâie.Am văzut și fete care aveau iubit,și când a venit alții mai frumoși,spune-au ca sunt singure.Dar eu când voiam să vorbesc cu ele să le scot la o întâlnire Cu mine spune-au ca au iubit,sau nu am timp, am de învățat și mai departe...

| Emma30555 a răspuns (pentru Asiuvv82):

E o mare greșeală sa abordezi fete necunoscute pe strada. O fata nu ar vorbi cu un străin fiindcă nu e normal, pe strada de obicei ești cu o treaba, te duci undeva, ai o problema, pot avea prieten, un străin e o persoana care te deranjează, poate fi un om periculos nu ai de unde sa ști ca nu e un criminal, sincer acum, de unde poți ști? Nu este un mediu potrivit sa cunoști o fata. Cel mai bine e sa cunoști pe cineva în anturaj, la un un concert, la biblioteca, la un bar, club, în parc poate când sunteți grupuri de fete și băieți, între prieteni, la locul de munca, la facultate, la cursuri, între vecini, într un mediu social, nu pe strada

| Deprofundis a răspuns (pentru Emma30555):

Hold my beer xd. Mie de ce îmi răspund pe strada de zici ca-s dumnezo'? Ii doar o diferenta de vibe și de cine ești. Cu cât
e mai presata de timp - cu atât mi se cuvine mai mult sa se oprească și cu atât mai repede înțelege ca-s zeu când simte ce simt. Și știi ce simt în momentu ala? Ca și-o greșit destinația și bineînțeles ca sunt mai important decât orice din viata ei fiindcă am de oferit ceva ce nu o sa ii mai ofere nimeni niciodată.

| eckblume a răspuns:

„De ce fac fetele aşa?" - Pot fi multe motive:
- nu te cunosc sau te cunosc, dar nu te simpatizeaza;
- incepi cu traditionalul,, buna, ce faci" si nu ai un subiect interesant in minte, iar asta duce la o conversatie banala, plictisitoare - isi pierd interesul;
- nu ai un profil/cont atractiv... posteaza fotografii interesante (https://www.postplanner.com/......comments/)
De obicei fetele/femeile primesc multe mesaje de la tipi necunoscuti. Multe dintre ele prefera sa evite conversatiile cu acestia. E o alegere. Si eu primesc mesaje desi le sterg cererile de prietenie. Daca nu cunosc persoana (fie femeie, fie barbat) si nu are ceva in comun cu mine (job, facultate) nu doresc sa discut ori sa raspund intrebarii,, ce faci?". Insa daca mi se adreseaza o intrebare despre domeniul de studiu (de exemplu) atunci da, raspund politicos.
Schimba modalitatea de abordare... Daca doar pui intrebari banale sau nu ai ceva interesant de zis, iar in conversatii pari stangaci o sa te evite fetele in continuare. Data viitoare cand primesti seen intreaba ce nu a functionat sau de ce nu ti se raspunde.
Problema poate nu e doar la tine... E posibil ca acele fete sa aiba iubiti sau sa fie mai selective, fitoase. Ar trebui sa incerci sa te imprietenesti cu fete fata in fata. Pe retelele de socializare nu prea poti avea succes daca nu esti popular, mai ales ca adolescent. Nu te supara pe fete. Mai bine sa fii refuzat de la inceput decat amagit.

| Asiuvv82 a răspuns (pentru eckblume):

Bine.Dar și alți băieți am văzut ca folosesc replici de exemplu "Bună ce faci" și lor le răspunde.Nu mai zic ca un prieten de al meu primește sute de mesaje de la fete.El doar le zice Bună aceiași replica care o folosesc și eu și lui îi iese.Cum se face ca lui îi răspunde la mesaje și chiar di câteva cuvinte pe care și eu le folosesc accepta sa se întâlnească cu el? Nu înțeleg unde e problema pe bune acuş? Mulți îmi zic ca am sunt frumos, dar mai puțin am auzit asta de la o fată. Iar dacă am auzit ca sunt frumos de la o fată. Doar cu asta rămân, iar dacă încercăm să vorbesc sa mă împrietenesc cu fata respectiva mă refuza.Pe motiv "nu sunt pregătită de o relație, sau am iubit, dar ea era singura.

| Asiuvv82 a răspuns (pentru eckblume):

E ușor sa zici asta, dar dacă te-ai pune în locul meu ca băiat, nu ti-ar veni bine sa știi ca toate te refuză.E foarte aiurea și te simți foarte aiurea când ești refuzat de toate. Dacă ești fată nu ști cum este sa fi refuzat. Fetele foarte rar primesc un refuz de la un băiat. vreau și eu ca tot omul sa vorbesc cu o fată. Oare cu ce sunt eu de vină că îmi doresc asta? Oare nu am și eu dreptul la asta?

| mihaela000ela a răspuns:

Pai,dace vazusi ..nu le mai scrie pe FB!

| Asiuvv82 a răspuns (pentru mihaela000ela):

Păi eu vreau să le scriu fiindcă simt o nevoie de a vorbi cu o fată.Dar nu înțeleg de ce nu vor să vorbească cu mine.Eu asta întrebam. Pute-am sa fac și ce spusese-şi, dar vreau să vorbesc și eu cu o fată ca tot omul, dar nu știu de ce nu vor sa vorbească cu mine. Ajutămă cu un sfat.De ce fetele fac așa? Oare nu am și eu dreptul sa vorbesc cu o fată.Eu ce am?

| mihaela000ela a răspuns (pentru Asiuvv82):

Dar,in ziua de azi fetele le gasiti doar pe FB? Nu ati auzit de socializare, plimbari etc.Fii increzator in tine! internetul, inca nu a reusit sa inlocuiasca interactiunea umana propriu-zisa. Comunicarea e cheia! atat timp cat va petreceti 20 de ore din 24, pe internet, e normal sa nu mai reusiti sa parcurgeti toate etapele, caracteristice varstei.Sunt niste reguli, care guverneaza comunicarea, iar acestea fixeaza modele de comportament.In cercul tau de prieteni, la scoala, sau unde functionezi ca individ, trebuie sa simpatizezi o fata ...incepe prin a o invita la o plimbare, descopera ce aveti in comun, apoi restul vine de la sine.

| Asiuvv82 a răspuns (pentru mihaela000ela):

Aici nu este vorba despre încrederea de sine. Încrederea de sine e una iar a fi refuzat e alta.Ca în zilele noastre poți sa fi cel mai încrezător dar dacă nu ai un fizic extraordinar clar ca nu ești plăcut Nu despre încrederea de sine este vorba.Eu chiar sunt încrezător și am fost tot timpul dar unde e adevăr e adevăr. Fetele vor ceva oau asta trebuie sa recunoști ai tu.Nu ai un fizic plăcut ești un om mort l. Poți sa fii cel mai încrezător din lumea asta dacă nu ai succes la fete degeaba.

| Asiuvv82 a răspuns (pentru mihaela000ela):

Nu contează ce crezi tu despre tine (tu poți crede ca ești cel mai frumos sau cel mai macho man om de pe lumea asta, dar dacă alții nu te văd așa degeaba.Nu are nici o valoare.
Se mai spune ca părerea lumii nu contează. Aici vreau sa contrazic.Ba contează mai ales părerea fetelor când vine vorba de o relație împreună cu ele.Și la băieți e nasol fiindcă dacă o fată află că ai fost refuzat de altă față categoric te va refuza și ea.Fiindcă mentalitatea feminina e foarte uşor influențabilă de celelalte fete.
Dacă o fată zice de unul ca e prost, toate vor crede același lucru. Aici trebuie sa recunoaștem fiindcă ăsta este adevărul

| SamsungElectronics a răspuns:

Salut, nu le mai cere atâta atenție la fete, că dacă le vei cere atâta atenție în continuare vei fi luat de prost, și nu o să-ți placă asta, dacă nu o să le mai ceri atâta atenție vei fi altfel apreciat, la fete nu le plac băieți obsedați și care cer multă atenție, eu ați spun să te oprești de a aborda fetele pe Facebook sau pe alte programe, cum ar fi Snapchat sau Instagram, că nu rezolvi nimic, rezolvi un c***t. Nu îți mai bate capul că nu are rost. Apropo, dacă vrei să ați cauți o iubită, eu îți recomand să stai și să aștepți fata potrivită, este cel mai bun lucru, decât să ați găsești ceva fată de asta care să își bată joc de tine și nu mai știu eu ce, mai bine stai așa cum ești și lasă timpul să treacă, trăieșteti viața și fi tu însuși, ce este al tău este pus de o parte, tu doar trebuie să ai răbdare și încredere în tine, și vei vedea că totul va fi bine.

| CIULAMADECOPACI a răspuns:

Trebuie sa devii un copac.