| Raluca_5688 a întrebat:

Deseori ma cert cu mama. Chiar azi am avut o cearta foarte mare si i-am spus ca daca voi pleca de acasa sa nu se mire de ce! Sunt foarte suparata si la fel este si ea, dar mai rau este ca mama crede ca nu o iubesc, ceea ce nu este absolut deloc adevarat! De cate ori ma cert cu ea incerc sa imi mai cer scuze dar mai rau fac. Ma simt oribil va rog frumos sa ma ajutati. Va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa o asculti pana la capat, sa nu raspunzi cu nervi, chiar daca nu are dreptate. Dupa ce se calmeaza, du-te la ea si imbratiseaz-o, apoi spune-i ca vrei sa ii spui si tu parerea ta despre situatia in cauza. Roag-o sa te asculte ca sa stie si cum gandesti tu si sa lamuriti problema. Nu te infierbanta daca ti se pare nedrept ce iti spune, cauta argumente si revino cu calm si respect. Ii vei dovedi ca esti destul de matura sa ai o convorbire civilizata cu ea, ii vei dovedi ca o respecti si ca o iubesti. Cu siguranta iti vrea binele chiar daca nu te intelege.

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu-ti mai ameninta mama ca nu e frumos. Si nu uita, ca vorbele au un mare defect: nu pot fi retrase, ceea ce ai spus, ramane pentru vesnicie.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Este o greseala foarte mare sa te certi cu parintii, nu este admisibil acest lucru, ei sunt cei care te iubesc foarte mult, ar face orsice ca tie sa-ti fie bine.Sunt gata tot timpul sa-ti sara in ajutor, cand ai fost bolnava cine a stat alaturi de tine? Mama mea s-a dus ...in lumea celor drepti ce nu as da sa mai fie din nou in viata!

| lily09 a răspuns:

Un parinte simte nevoia sa comunice cu copii pentru a sti ce gandesc ...sa stie ca nu au probleme... e greu sa fii parinte...am sa-ti spun situatia mea si poate o vei intelege mai bine pe mama ta...eu am doi copii...cu unul pot vorbi ...ma asculta ce spun chiar daca nu intotdeauna este de acord cu mine. pot sa stau la o cafea de vorba cu el, imi spune ce face la munca, cind se intalneste cu prietenii, imi vorbeste ca unui prieten ...asa ma simt si eu mai linistita si nu imi fac atatea griji pentru el pentru ca stiu ca daca are o problema sigur va veni la mine...cu celalalt insa nu pot comunica deloc...si mereu ajungem la cearta din simplul motiv ca nu vrea sa ma asculte cand am ceva de spus, nu are timp niciodata sa stam la o barfa cum sa-r zice...si ma supara ca niciodata nu are nimic de spus...si pentru asta imi fac foarte multe griji pe el .pentru ca niciodata nu stiu ce gandeste,, nu stiu ce i se poate intampla...acum sfatul meu pentru tine este ...sa incerci sa stai de vorba mai mult cu mama ta...nu conteaza ce ...principalul e sa vorbiti. ...sa-i spui ce ai vazut azi pe strada, ce a zis vanzatoarea la magazin ...nu conteaza...conteaza doar sa iti faci timp pentru ea... iar tu sa incerci sa asculti si ce zice ea...chiar daca din zece lucruri care ti le spune nu ai sa accepti decat unul. ea va fi multumita...si nu isi va mai face atatea griji pentru tine...va sti ca stii sa alegi ce e bine si ce e rau. ...sa stii ca uneori si parinti pot invata de la copii... dar asta numai daca voi copii aveti curaj sa spuneti ce va doare ca ei sa va poata ajuta... un parinte se cearta cu copilul lui cand simte ca nu este lasat sa faca parte din viata lui...

| plasticstyle a răspuns:

Dar ce motive aveti de va certati deseori?straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Au au, nu este bine, calmeaza-te, aduna-te, cere ajutorul tatei unei matusi frati surori, si fa-ti din cand in cand un ceai de tei. Divergentele de genul asta or sa fie toata viata dar nu trebuie sa o ameninti ca pleci de acasa, stii cat sufera un parinte daca-i spui asa ceva? si eu i-am spus mamei si pe urma am dormit pe banca afara si saracii ma cautau cu politia pe la toate rudele, nu le face asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai cuminte, ca ea e de vina.fiindca te-a iubit inainte de a te naste, ca te-a crescut si te-a ingrijit ca te-a sfatuit pe tine si urmeaza sa te mai sprijine si sa te ajute, toata viata.pai trebuie sa plteasca pentru atata rautate, nu? fai zile negre ca doar tu esti mai desteapta si stii, nu-i asa? mai stiu vreo 3 milioane de destepti care-si urasc mamele si tatii din aceleasi motive.si toti sunt minori care deja iau decizii importante in viata lor. incep viata sexuala la 12-14 ani, cred ca dragostea lor e sublima si dupa doua saptamani de prietenie si sex, lipseste cu desavarsire, pleaca de acasa si ajung, vanduti, vandute in industria sexului si pornografiei etc, etc.asa ca ...bine faci ca te certi cu ea. daca pleci si de acasa e mai bine, ca urmezi turma de iresponsabili care cum dau de greu, se si intorc in bratele lu mamica.cateodata, pleaca una si se intorc doua. iar ea saraca e si mamica si bunica. amandoua deodata.bravo generatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raluca, nu fi desfranata : primul sfat: nu te mai certa cu mama ta! al doilea sfat:stai cateva minute in camera ta apoi du-te la ea si spune-i :,, Mama imi pare rau sper sa nu se mai repete aceasta greseala oribila! Eu nu am vrut sa te fac sa sufer, am fost si eu supara, obosita! IARTA-MA! TE ROG MAMA! a cesta este sfatul meu cu respect o amica!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am problema asta... dar mai am inca una :nu pot ramane calma x(...atata tipm cat ea nu ma intelege. problema ei straight face

| 994 a răspuns:

Stiu cum e eu fac ma cert cu ea de cel putin 2 ori pe saptamana si nu am avut niciodata dreptate astai viata mamele intodeauna au dreptate

| Raluca_5688 explică:

Multumesc mult!

| Raluca_5688 explică:

Tepes iti multumesc si tie pentru. raspuns dar decat sa-mi fi dat unul desta mai bine nu mai spuneai nimic. Nu este momentul sa-mi reporsezi toate astea. Eu nu ma spus niciodata ca o urasca pe mama, nu spun si niciodata nu voi spune. O iubesc enorm si chiar adica ma cert cu ea nu inseamna ca o urasc. Si nu sunt genul care sa-si inceapa viata sexuala la 14 ani.

| adinutza_4345 a răspuns:

Eu am pus intrebarea asta in 1992