| anonim_4396 a întrebat:

Hello. De cand am intrat la liceu (acum sunt in clasa a Xa) mi-am facut prieteni noi, dintre care majoritatea sunt rockeri (si eu ascult rock.) insa suntem un grup mai "cuminte", toti ne intelegem bine, suntem buni prieteni, am inceredere in ei. Exista un pub in oras unde obisnuim sa iesim in week-enduri. Nu pot sa neg, aproape de fiecare data bem cate 1-2 pahar de vin fiert, mai rar bere, dar in rest povetim doar, radem, jucam carti. Dar in ultima vreme ma cert din ce in ce mai mult cu mama din cauza asta. Ea are total alta parere despre ceea ce fac eu, degeaba ii explic ca nu e deloc asa, nu sunt niste vagabonzi prietenii mei, nu fumez, nu ma imbat. Zice ca ii este rusine ca fata ei umbla prin baruri. Ce as putea sa fac? Este suparata daca vin acasa dupa ora 11 (doar in week-enduri, in alte zile nu prea ies). Oriunde ma duc, mereu ma suna sa vin odata acasa. Ieri am mers la o prietena si a trecut timpul repede si am ramas la ea sa dorm. Azi nici nu mai vrea sa vorbeascu cu mine mama, dar am anuntat-o ca raman la ea. Si acolo ce naiba crede ca facem impreuna? straight face
Ce as putea sa fac? Ori de cate ori incerc sa ii explic situatia nu ma asculta, si nu isi schimba parera.
Mersi anticipat!winking

2 răspunsuri:
| Rockart a răspuns:

Din ce am citit din întrebările tale anterioare despre cărţi erotice, cărţi despre droguri, alcool şi toate cele nu mă mir că îi dai o impresie proastă mamei tale.

Cel mai bine ar fi să le faci cunoştinţă câtorva prieteni cu mama ta.Invită-i la tine într-o seară, băgaţi o muzică liniştită şi vorbiţi. E grav dacă mama ta nu are încredere în tine, trebuie să vadă cu ochii ei că se poate baza pe tine. Fapte, nu vorbe. E ca şi cum i-ai explica unui ateu că există Dumnezeu, iar el ţi-ar cere dovezi nu poveşti cu zâne şi cai albi. Sunt sigură că făcându-le cunoştinţă cu ei îşi va schimba părerea, pentru că făcând asta îi arăţi că nu ai nimic de ascuns faţă de ea.

Baftă!

| GeorgyyNastase a răspuns:

Din punctul meu de vedere cred ca ar trebui sa ai o discutie foarte sincera cu ea ( iti poti chema si prietenii sa-i spuna ) si sa-i povestesti si explici tot ce faci impreuna cu amicii tai, si ii ma poti spune ca trebuie sa aiba incredere in tine, oricum de aici in colo tu vei merge pe alt drum, vei ajunge majora. Si spune-i ca totusi e viata ta si tu decizi ce vrei sa faci ea.
I hope it'll help youhappy
Tc.