| Anamariaaa91816 a întrebat:

Inainte nu imi plăcea să interacționez cu colegii mei. Imi plăcea să învăț fara sa stau cu ei. Însă acum vreau sa stau cu ei însă o fata din clasa mea ma impiedica. Aceasta colega a luat toți colegii de partea ei. Vrea sa imi faca rau deoarece e invidioasă pe mine ca învăț si vrea ca nimeni sa nu stea in preajma mea. Le-a băgat tot felul de tampenii colegilor ca cică as fi nesuferită, enervanta si sa nu stea cu mine, iar aceștia o asculta. Nimeni nu sta cu mine. Ei in timpul orelor se muta cu băncile unii la alții iar eu stau singura ca nu ma lasa sa ma duc la ei. As vrea si eu sa vorbesc cu colegii mei, însă acea fata le-a băgat tot felul de lucruri in cap si acestia nu mai stau cu mine. Va rog sa imi spuneti ce sa fac, din cauza aceasta nu mai pot sa fiu atenta la ore. Am incercat sa remediez eu problema asta vorbind cu profesorii însă aceștia nu au facut nimic. Cand lipsește colegii stau cu mine dar cand este la scoala nici nu imi dau importanta

3 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Buna! Deci le-a bagat ceva in cap, crezi ca acei colegi te cred ceea ce nu esti, dar de fapt ei stau cu tine cand nu se afla colega ta la scoala. Bun, deci au vazut si ei cum esti tu de fapt, asa ca, ce te impiedica sa interactionezi cu ei cand este ea de fata? Mai pe scurt, ei stau atunci cu tine din mila sau ce crezi? Ori te impiedica tipa? Daca este asa, treci de ea, ca doar nu o fi un gardian de la ultimul nivel care iti face trecerea imposibila, rupe-i barierele si alatura-te lor, asta cu ea de fata. Daca nu faci nimic in privinta asta, nu o sa se intample nimic, asa ca, actioneaza!

| Sofer a răspuns:

Vorbește cu ea ca să lămuriți situația.

| Anamariaaa91816 explică (pentru Sofer):

Nu e nimic de vorbit cu ea. Nici macar nu te baga in seama.