| anonim_4396 a întrebat:

Bună, întrebarea asta nu este pentru oamenii care o sa ma judece ce urmează să întreb.

Credeți ca am vreo problema pishica dacă nu cred în Dumnezeu sau Biblie sau asa ceva? I
Eu sunt bazata pe știința și nu în vorbe.
Precizez ca niciodată nu am crezut. Am vârstă de 19 ani și când vorbesc despre asta lumea ma judeca spunându-mi ca am pact cu satana rolling on the floor

Vreau sa știu părea voastră poate iau câteva imformati și îmi creez o teorie. Mulțumesc

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacã crezi ca Dumnezeu e un Mos care te trimite in iad daca pacatuiesti sigur ca nu existã.
Nu ai nici o problema psihica esti normala, poate eu am, Biblia nu poate fi inteleasa de o minte farã neuroni, unele texte trebuie descifrate, au subântelesuri.
Problema vine din ambele parti si stiinta si religie, de bat cap in cap de fapt, explicand cam aceleasi chestii Dar "Dumnezeu" este un subiect mult mai complex si decât religia si stiintele exacte.

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu te lua dupa vorbele lor. Ei considera ca daca nu esti cu ei, esti impotriva lor. Este o gandire inapoiata. A lor nu a ta. Mergi pe ideile tale.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Satana este cel cu care luptă credincioșii. Dacă Satana nu ar exista, ei nu ar avea obiectul muncii.
Când se termină această luptă? Niciodată.
Cine nu este cu noi, este împotriva noastră, este nebun.
Nu este problema dacă ești bazată pe știință și nu pe vorbe.
Eu sunt om de știință și îți spun că și știința tot pe vorbe se bazează. Doar că înainte de vorbe, au fost legile vorbirii, din care a rezultat logica, vorbirea.
Iar aceste reguli sunt fundamentale.
Ele se bazează pe definiții, să poți defini un termen, să știi despre ce vorbești.
Dacă nu ai definiții, atunci ești înafara realității. Ești în zona în care nu există lucruri, unde nu există viață, unde nu există nimic.
Acolo sălășluiesc Dumnezeu și Satana ca niște virusuri informatice, care apoi vin și bântuie capetele credincioșilor.
Iar dacă nu crezi ca ei, norocul tău că nu suntem în Evul Mediu, de care nu ne despart prea multe secole, că ai fi fost arsă pe rug.
Chiar meriți asta.
Din păcate acești oameni virusați, potențiali asasini pe baze religioase trăiesc printre noi.
Abuzând de drepturile omului ( Nu e de mirare, căci în declarația universală a derpturilor omului se vorbește încă de Dumnezeu, deci este fundamentată încă pe ideea de lege divină) ei încă își fac de cap prin lume, în politică, etc.
Și îi găsești și pe TPU, ți-au răspuns deja, Steregoi ceva cu nebunie sistematică, iar așa și iar așa.

| Mustata_Ciprian_1981 a răspuns (pentru sadrian46):

@sadrian46,

Problema ta este ca vorbesti de Evul Mediu, de ars pe rug si de persecutie, dar am mari retineri ca ai cunostintele necesare.

Trebuie sa stii ca in Evul Mediu au fost persecutati si arsi pe rug in primul rand crestinii. In special 2 ramuri: Valdenzii si Anabaptistii.
Aceste ramuri au adus zeci de mii de partiri pe rug in Europa de vest.

Ei au fost omorati pentru ca credeau BIBLIA asa cum scrie ea, fara manipularile papei

| Dismally a răspuns:

Eu cred ca probleme au cei care cred cu toate cu au citit niciodata biblia si habar nu au ce scrie in ea de fapt.

| Steregoi a răspuns:

Atat timp cat omul are știință limitata nu poate spune ca nu exista Dumnezeu. Necredința in Dumnezeu e mai degrabă mândrie decât știință. Ești libera sa alegi sa crezi sau nu. Dumnezeu da libertate de alegere. Omul poate alege sa fie nebun sistematic adica sa nu creadă. Cine nu crede este un nebun sistematic. Din nebunie sistematica se poate ajunge mai usor la boli psihice. Necredinta adica nebunia sistematica este o scurtătură sau un shortcut către boli psihice.

| Steregoi a răspuns:

Mult succes in cautarea adevarului. Necredinta in Dumnezeu este eronata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu, nu ai o problema psihica stai liniștită cat despre subiect nu is foarte sigur dar cred ca poti gasi aprobari ale faptului ca Isus a existat respectiv alte lucruri din Biblie

| GirlOnline81 a răspuns:

Nu, nu cred ca ai o problema psihică. Dintotdeauna (ma rog, nu chiar) lumea a fost împărțită in doua: cei care cred in știință și cei care cred in Dumnezeu. Tu faci parte dintre aceia care cred in ceea ce înțelegi.

| Steregoi a răspuns (pentru GirlOnline81):

Necredinta sau ateismul nu are nici o legătură cu știința.

| Mustata_Ciprian_1981 a răspuns:

Pai si descoperirile arheologice, nu le incluzi in stiinta? Chiar stiinta dovedeste existenta lui Dumnezeu. Toate lucrurile din Univers sunt create de o minte foarte inteligenta. Respectand legi ale fizicii foarte precise. Sa stii ca sunt 2 feluri de oameni de stiinta unii obiectivi si altii subiectivi. Iti recomand sa citesti si perspectiva crestina, cu privire la stiinta si descoperiri arheologice.

| Mustata_Ciprian_1981 a răspuns:

Descoperirile arhrologice sunt numeroase confirmand ca Biblia este o carte autentica.
Hai sa-ti dau o tema de viitor care, sper eu, pana vei inchide ochii si vei pleca din lume asta, sa te faca wa crezi cu adevarat in Dumnezeu:
De exemplu... in Isaia (e o carte din Biblie) este o proorocie. Se spune ca va veni o zi cand Damascul va fi Distrus. Si nu va mai avea locuitori iar animalele vor paste iarna ce va cresre pe acolo.
E voeba de razboiul din Siria. Si totusi Damascul nu a fost distrus. Dar va veni si ziia aceea. Pentru ca a zis-o Dumnezeu.

| sadrian46 a răspuns (pentru Mustata_Ciprian_1981):

Nu a zis-o Dumnezeu, ci niște oameni care au scris Biblia.
Nici atâta diferență nu poți să faci, atâta ești de spălat pe creier. Numai piticii și păsărele au rămas. Neuroni, pauză mare.