| Venusgirl a întrebat:

peste citeva zile vine scoala. urasc faptul ca trebuie sa-mi revad colegele pentru ca eu invat foarte bine, iar scorpiile alea anumit se prefac prietenile mele ca se le dau de copiat...deci cum sa ma comport cu ele?

10 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Fii tu insati.Nu te preface si spune tuturor ceea ce simti.Fa-ti prieteni doar pe cei care merita cu adevarat.

| RAY a răspuns:

Te prefaci ca e bine cum o facem cu toti

| Nirvanaaa a răspuns:

In cazul tau am fost si eu..acum trec la liceu Dumnezeu cu mila! Le-am dat de foarte multe ori pana cand m-am enervat si pur si simplu le-am spus ca eu nu invat pentru ele si pentru mine personal.iar daca vor note bune sa invete ca sa aiba ceva in cap. Faza e ca nici macar multumesc nu ziceau=). Spune pe fata ce te deranjeaza caci daca le spui diplomat..crede-ma ca nu vor intelege(proprie experienta happy ).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar daca doresti sa comunici cu ele, nu le lasi sa profite de tine. Nu-ti fie rusine sa spui nu sau sa le refuzi, se vor obisnui cu ideea si nu vor mai apela la tine. Nu accepta nici tu ajutorul lor, astfel nu ai de ce sa te simti obligata. Sunt doar colegele tale, nu trebuie sa fi responsabila de lucrarile si temele lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce cand nu primesc nimic trebuie sa dau?
https://dexonline.ro/definitie/nobil

| doreal a răspuns:

Indiferenta. Nu le mai bagi in seama. Nu esti obligata sa le dai sa copieze, sau ati facut cumva un contract de schimb de informatii la test?

| nlko a răspuns:

Buna!
Ai 2 variante:
➧Le spui ca nu le vei lasa sa copieze. In rest te comporti la fel. Daca nu inteleg e problema lor.
➧Le dai ce vor si ele veți fi " prietene".
Ideea e, toata treaba asta cu copiatul nu ajuta pe nimeni, iar prietenia si colegialitatea nu ar trebui sa depinda de asa ceva.
Plus ca vor găsi alt mod in care sa copieze...

| MissADEEL a răspuns:

Eu propun alte variante:
1. Nu le dai să copieze. Le explici clar și de ce. Nici măcar nu ești obligată să faci asta, nu ești o bancă de la care vin toți să își ia răspunsurile, nu ai niciun motiv pentru care să fii, mai pe românește „proasta lor".
2. Le dai în continuare să copieze, dar ceri ceva la schimb. Faceți schimb de interese. O relație interumană cere și reciprocitate. Altfel, rămâi doar un burete de stors.
Și, cel mai important, realizezi că ele nu îți sunt prietene. Ce fac ele e dezgustător, se folosesc de tine. Atunci, ar trebui să ai și tu un avantaj.

| 18Marius a răspuns:

Nu le mai considera prietene si nu le lasa la copiat

| Eyesblue a răspuns:

Nu le mai considera prietene, ele sunt doar pentru interesul lor, binele propiu. Profita de tine. Asemenea prietene nu iti trebuie in jurul tau. Iti spun asta ca si eu am patit acelasi lucru. Indeparteaza-te de ele, cel mai bine.