| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara, a mai luat cineva tratament pentru depresie si anxietate? Sunt efecte adverse grave? Si trebuie sa iei aceste pastile toată viața dacă începi să le iei? Care este treaba cu ele? Tin sa mentionez ca am 17 ani, mulțumesc și dau fundă!

Răspuns Câştigător
| Invictusman a răspuns:

Toate tratamentele au efecte adverse. Cele pentru anxietate, au efecte secundare însăși anxietatea, sau simptome ale anxietății.
Nu sunt efecte adverse grave, în general sunt tolerabile.
Daca anxietatea ta e cronica, da, trebuie sa iei toată viata, dar cu mici pauze.
Dacă nu atât cât îți sugerează medicul + încă 3 luni sa nu recazi.
Tratează efectul nu cauza, asa ca nu o sa scapi de anxietate dacă tu nu ieși din zona de confort, nu ieși din casa, nu schimbi stilul vieții, alimentar și asa mai departe.
Repet, tratează efectul nu cauza, dacă vrei sa tratezi și cauza îți sugerez sa mergi în paralel și la un psihoterapeut.
Dacă anxietatea ta este moderata, cam 6 luni trebuie sa iei, și 3 luni sa nu recazi!

| coxxx6144 a răspuns (pentru Invictusman):

Pai am fost la un medic psihiatru, mi-a dat sa iau prazolex (alprazolam) o jumătate de pastilă de 0, 25 mg de 3 ori pe zi, Mentat și o jumătate de pastilă de Serlift(un anti depresiv) seara, am facut evaluarea psihologică și mi-a zis să citesc mai mult si din astea, a iesit bine, pe mine mă stresa ca nu aveam fața perfect simetrică, dar am invatat sa ma accept asa cum sunthappy Dar am de un an simptomele astea de "depresie-anxietate" (am avut o perioadă mai stresantă) doar ca la inceput aveam unele perioade si in ultimul timp cam in fiecare zi, doar ca atacuri de panică am avut de mai înainte un pic, nu stiu daca e cronic ce am sau dacă mai pot scăpa de astea, ai vreo idee?

| Invictusman a răspuns (pentru coxxx6144):

De depresie poți dar trebuie sa ți mărească doza la serlift, sa iei una întreaga nu jumate.
Cam 9 luni trebuie sa iei serlift, chiar 12, dar xanax trebuie sa îl schimbi cu un alt anxiolitic gen spitomin care îl poți lua și doi ani, nu cauzează dependenta. Trebuie încet, încet sa renunti la xanax fiindcă e periculos.
Poți scăpa de ambele da, nu ai nevoie de psiholog ci de psihoterapeut ca să îți găsească cauzele și sa le elimine treptat.
Pastilele tratează efectul nu cauza, adică nu vindeca o boala o ameliorează atâta tot!

| coxxx6144 a răspuns (pentru Invictusman):

Dar eu acum dacă aș lua o pastilă întreagă de Serlift in loc de jumate seara ce ar fi? La doctor mi-a zis să ma duc peste două săptămâni dacă sunt probleme, alprazolamul nu am inceput inca sa il iau nici Serlift ul pentru ca nu stiam ce sa fac, cand m-am dus prima dată la doctor i-am spus că parcă ma sperie ceva fara motiv dar nu e fara motiv, nu imi plăcea cum arătam si asta ma stresa cand imi aduceam aminte, poate mi-a dat sa iau alprazolam din cauza ca i-am zis ca ma sperie ceva si nu stiu ce, si ca sa il schimb alprazolamul cu ce ai zis tu ce ar trebui sa fac? Sa incep sa iau Serlift o pastilă intreagă( sa incep cu jumate si dupa sa iau intreagă) si peste două săptămâni sa ma duc sa imi dea ceva in loc de xanax?

| coxxx6144 a răspuns (pentru coxxx6144):

Si cand simt ca incepe sa ma sperie ceva asa incep un fel de respiratie și ma calmez, doar ca tot sunt așa fara chef și supărat

| Invictusman a răspuns (pentru coxxx6144):

Deocamdată ia tratamentul asa cum ți s-o prescris. Dacă nu îl vei lua depresia se va agrava și vei ajunge la gânduri de suicid în câțiva ani, sau chiar câteva luni depinde de multe contexte.

| coxxx6144 a răspuns (pentru Invictusman):

Asa voi face, mulțumesc mult

7 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Salutare,

In general nu au efecte adverse, dar asta doar mediul psihiatru poate sa iti spuna, in functie de medicamentele luate.

Pe langa asta, nu... nu trebuie sa le iei toata viata, evident. In general un tratament de acest gen ar fi undeva la 8 luni sa zicem.
Pe langa asta, se recomanda si o psihoterapie, alaturi de un psiholog, dar mai mult ca sigur o sa iti recomande acest lucru mediul psihiatru, alaturi de o evaluare psihologica.