| darck1999 a întrebat:

Am ajuns sac de box pentru cineva si am nevoie de un sfat. Multumesc. Totul a inceput cand m-am dus la sala si m-am imprietenit cu cineva, care m-a ajutat cand am avut nevoie cu niste baietii care imi dadeau suturi, dar am luat si bataie pe masura.La inceput nu primeam pumni,totul era bine,dar mai tarziu totul a devenit nasol,primeam pumnii care ar fi destinati unui dusman nici lui, faza e ca parca are ceva cu mine,mi-a dat la coaste de n-am mai putut sa ma mai descurc cum trebuie,am avut dureri groaznice,si chiar cand credeam ca totul s-a terminat am primit un pumn in mijlocul pieptului fara sa ma astept si mi-a fost taiata imediat respiratia si totul pentru el era amuzant si zicea ca daca mai plang imi mai da una sa-mi revin. Deci ce puteam sa fac? Totul de abia a inceput,la sala primeam mereu bataie la colt,o serie lunga de pumni + injuraturi la adresa mamei.I-am spus odata sa nu-mi mai dea la coaste ca ma dor si nu a inteles,am primit pumni tot acolo tocmai cand nu ma asteptam, parca ar fi avut boala pe mine de imi dadea pumnii in accelasi loc, sa mor de durere si nu alta.Si daca sunt mai mic cu 1 an ca el sunt luat de prost si batut,as fi incercat si eu sa dau,si chiar daca as putea nu o fac, pentru ca daca chiar daca ii dau un pumn si bun, o sa ma astepte 10 sau chiar mai multi sa ma bata.Nu mi-e frica de faptul ca a facut box,dar nu inteleg de ce da in mine nu-i fac nimic,dar nu numai in mine da dar si in altii,dar lor le da incet cand mie imi da sa simt durerea multe zile ca si cum as fi fost un sac de box si da tare in mine,si daca ii zic nu intelege. Ultima faza care m-a facut sa ma satur de tot fiind astazi,am fost la sala mi-am facut ce aveam de facut si a zis sa-i dau tricoul meu,a trebuit sa-l dau sau luam bataie iar si ii l-am dat si dupa a zis ca-l pastreaza si nu in gluma,chiar la pastrat si nu mi la mai dat. dupa cand nu ma asteptam am primit un pumn in spate cu efect de mi-au dat lacrimile,nu s-a oprit a mai dat o serie de pumni, am inceput sa plang si stateam pe o o chestie ca o banca si m-a dat jos si de acolo, si zicea tu plangi ca o fetita ...Plangeam pentru un pumn care fusese dat parca din dusmanie, am mai avut in trecut ceva probleme cu spatele si nu am fost imun la pumnul pe care mi la daruit parca din placere.Nu a avut treaba cu mine sa-si ceara scuze nimic,nu-i pasa daca m-a durut sau daca am patit ceva. Daca el are prietenii sa-l ajute eu nu pot sa fac nimic,sunt o victima a celor care au ajutoare, nu am un frate sau pe cineva sa ma apere. Parintilor nu le spun ca dupa imi iau rau bataie.I-am cerut si parerea prietenului sau si nu are nici o solutie, i-am zis ca daca mai da dau si eu ca sa nu mai fiu prost si sa mor de durere.Si a zis ca daca fac asta dupa o sa iasa rau, deci va da-ti seama ca nu pot face nimic decat sa fiu batjocorit si umilit in fata tuturor.Nu am ce face,nu am pe cine sa pun sa ma ajute, sunt o victima a celor care le place sa isi bata joc de alte persoane pentru ca sunt mai mici si nu are cine sa-i apere de pericole.Mi-as fii dorit sa fi existat cineva care sa ma ajute si pe mine cand am nevoie.Nu inteleg de ce patesc asta,nu am gura mare, nu sunt laudaros nu ma dau smecher, si chiar daca m-as da as face-o pe spatele meu nu pe al altuia ...Nu am intrat niciodata in probleme.Deci nu inteleg de ce sunt luat de prost si batut pana la suferinta. Acasa incerc mereu sa-mi ascund durerea pentru a nu-si dea seama parintii.Cer un mic sfat ce as putea sa fac? Va rog mult chiar am nevoie, nu stiu ce sa mai fac

14 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Povesteste-i asta dirigintelui tau sau tatalui tau si sa vina la scoala si sa-i avertizeze ca daca mai bate cu pumnii, va face o reclamatie la politie pentru violenta la scoala, dar trebuie sa mergi la consult la medicul legist sa te consulte si sa faca raportul medical pentru politie! Si sa depui impreuna cu plangerea la politie.

| darck1999 explică (pentru untu):

O sa iau in considerare ce mi-ai spus ..Multumesc!

| Anonymus5 a răspuns:

Bună,mă bucur pentru că am dat de întrebarea ta,fiindcă te pot ajuta cu siguranță,cu un sfat bineînțeles.
În primul rând,și ceea ce e cel mai rau e că o să îți scadă dorința de a mai face sport,fiindcă vei știi că te vor aștepta pumni,și până la urmă sportul e o relaxare,nu ar trebui să fie o altă problemă.
Nu este problemă dacă vorbești mult,sau dacă ai antipatii,sau aprecieri,este normal să ai caracter.
Legat de lovituri,nu ar trebui sămai primești nici măcar unul,pe nepregătite,și din câte înțeleg eu,din moment ce e box,ar trebui să vă boxati când sunteți amândoi în gardă,nu când el are echipament și tu stai pe bancă.Eu consider că ar trebui să iei atitudine,si eu am o vârstă destul de "mică". Problema este că tolerăm,sau uneori nu știm să Bullying-ul(Bullying-ul (ȋn traducere din engleză – agresiune sau intimidare) reprezintă acele acte de violență repetate de-a lungul timpului, prin care un copil, un grup de copii sau alte persoane se folosesc de avantajul puterii fizice si a presiunii psihice exercitate asupra persoanelor și/sau copiilor mai slabi.)
Deci practic tu ești agresat,ceea ce nu e deloc normal,fiindcă trăim în democrație iar cel care azi este agresat,mâine va fi hărțuit,nu?
Cu atât mai rău pentru că ai ai fost amenințat să nu spui părinților,a recurs la această metodă fiindcă se simțea "în pericol".
Soluția la problema ta,dacă nu vrei să ajungi să vorbești cu părinții,(fiindcă știu că e cam neplăcut, mai ales pe subiecte din astea laughing ) ar fi să vorbești cu instructorul tău de box, și să îi spui că ești lovit și în pauză, și poți să îi spui chiar că te agresează, fiindcă ăsta este cuvântul real.Eu zic că asta va rezolva cu siguranță problema,iar dacă nu,înseamnă că managementul sălii respective,e foarte neserios,și ai de ales între a continua să mergi la sala respectivă,sau să alegi alta dacă poți. Dacă nu poți,nu îți rămâne numai să îi dai un ultim avertizment,în particular,cât mai serios,fiindcă este posibil ca celelalte să le fi luat în glumă. Dacă te lovește și atunci când îi spui,este clar că deja te-a agresat,și ar trebui să vorbești cu antrenorul și părinții sau să mergi la altă sală.
Dacă te lovește și pe spațiul public,și ai vânătăi serioase,și te amenință pe stradă și așa mai departe,și pune în practică ceea ce spune,poți depune o plângere pentru "loviri și alte violențe" dacă ești major,iar dacă ești minor,cel mai bine ar fi totuși să vorbești cu părinții dacă antrenorul nu rezolvă,bănuiesc totuși că nu vă bateți ca în junglă fară supraveghere happy
Nu te simți rău, și rămâi sac de box, IA ATITUDINE! Nu cu bătaia ne rezolvăm problemele.
Dacă mai ai și alte întrebări, răspunde aici și îți răspund.
Numai bine, succes :*

| darck1999 explică (pentru Anonymus5):

El prefera sa dea in multi mai slabi, nu numai in mine si chiar imi slabeste pofta de sport.MI-a luat si tricoul a zis ca-l pastreaza el si nu mi la mai dat.De spus parintilor nu a spus nimic, dar nu vreau sa le spun.Antrenorul nu stiu ce ar putea sa-i faca sunt prieteni. Orcum mai exista o sala o sa ma duc la ea pentru ca nu sunt asemenea specimene de oamenii.Stiu ca bataia nu-i o solutie dar ajungi la un moment in care te saturii sa primesti pumnii si iti bine sa ii dai una sa te lase in pace...Mi-e nu mi-e frica de el chit ca face el box si nu stiu ce, dar vin dupa multi sa ma bata dupa..Chiar azi a venit un jandarm de la scoala si a zis daca aveam probleme sa-l contactam.Ne-a povestit totul despre amnezii si bataile care au loc in scoala.La noi sunt cam frecventate bataile. Orcum o sa incerc sa-l ignor poate o sa ma lase in pace.

| fkfgjgfgd a răspuns:

Din nefericire scolile din tara sunt pline de astfel de specimene care nu au viitor. Poti sa schimbi sala.

| darck1999 explică (pentru fkfgjgfgd):

Buna idee happy Sunt pline si nu ai ce face ca se leaga de tine chiar daca nu le faci ceva.

| fkfgjgfgd a răspuns (pentru darck1999):

Te referi la scoli?

| darck1999 explică (pentru fkfgjgfgd):

Da la scolii ma refer, chiar si acolo primesc pumnii, nu e de ajuns ca primesc la sala ...Si nu imi da prieteneste imi da in dusmanie

| fkfgjgfgd a răspuns (pentru darck1999):

Nu stiu cum pot gandi unii

| darck1999 explică (pentru fkfgjgfgd):

N-am idee, asta ma intreb si eu dar nu reusesc sa-mi dau seama.

| fkfgjgfgd a răspuns (pentru darck1999):

Ei sunt viitorul maselor

| Florin996 a răspuns:

Salut! Daca spui ca te intalnesti cu el la sala, nu te mai duce. Schimba sala, evita contactul cu el pentru ca te face din om neom! De unde esti si cati ani ai?

| darck1999 explică (pentru Florin996):

Sunt din Costeti judetul Valcea si am 15 ani. O sa incerc sa schimb sala si sa-l ignor pentru ca am avut destul de suferit din pumnii pe care mi i-a dat mereu.Dar la scoala sper sa nu-l mai vad sunt pe accelasi hol cu el si pe la scoala imi mai dadea pumnii, chiar am ramas si fara aer, mi-a dat un pumn cand nu eram atent fara sa ma pot apara si mi-a luat respiratia si el tot voia sa-mi mai dea unul ..Toti rad de mine ca iau bataie de la el.

| Florin996 a răspuns:

Chiar imi pare rau ca ti se intampla asta, incearca sa eviti sa te intalnesti cu el, schimba sala neaparat si daca se poate si scoala, fii linistit, ca poate nu e mai bun ca tine dar face asta din cauza ca are spatewinking daca erai din oras cu mine te ajutam cu placere. Ai grija de tinewinking