| Raluca2814994 a întrebat:

Buna seara, am si eu o nelamurire, poate ca sunt nesanatoasa cand spun ca nu a fost vina mea, dar astept pararile voastre, fiecare cu mentalitatea lui, sa va spun intreaga poveste.

Eu am un telefon Samsung galaxy a10 si acum 2 zile am vrut sa-l pun amanet la Bucur Obor, eu stau in Colentina si i-am spus vecinei mele daca este de acord sa se duca la Bucur Obor in locul meu sa-l puna amanet, ca-i fac cinste cu o pizza.
Ea a fost de acord, iar mama mea cand a auzit i-a dat telefonul ei Samsung galaxy a12 ca sa-i cumpere HUSA.
Deci vecina mea avea 3 telefoane la ea, un Samsung galaxi a 10 care trebuia sa-l puna amanet, un Samsung galaxa12 care trebuia sa-i cumpere husa (telefonul mamei mele) si un Huawei z smart, care este al ei (al vecinei mele).
Dar cand a ajuns la Obor nu a mai pus telefonul Samsung galaxy a10 amanet, deoarece m-a sunat si mi-a spus cat imi ofera cei de la amanet pe telefon, iar eu nu am mai fost de acord sa-l pun amanet, ca imi oferea bani putini.
Cand a venit inapoi in Colentina cu tramvaiul, i-au furat hotii telefonul ei (Huawei z smart si telefonul mamei mele Samsung galaxy a12 :-)) dar telefonul meu Samsung galaxy a10 nu l-au furat laughing in cazul asta cine a fost de vina?
Ea ma invinovateste pe mine ca daca nu o trimiteam la Obor nu-i furau hotii telefoanele laughing
Eu o invinovatesc pe ea ca nu a fost atenta.
Voi ce parere aveti preteni? Cine este de vina in aceasta situatia? Eu una chiar nu ma simt vinovata, deoarece nu i-am pus cutitul la gat, voi ce parere aveti? laughing

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

E de vina ea ca nu a fost atenta, clar.

Tu nu ai nici o vina, de unde sa stii dinainte ca vin hotii sa-l fure? Si chiar daca veneau, trebuia sa fie atenta.

Asa ca aia e. Normal ca nu esti vinovata, explica-i si ei. Iar daca nu intelege zi ca nu o duce mintea.
Sa fie atenta data viitoare.

Vezi ca data viitoare poate sa-ti faca bucata sa zica ca ti l-a furat pe al tau, si sa il fure ea sa-l vanda sa ia bani pe el, sa nu mai ii dai alta data telefonul. Si nu ai dovada ca a fost asa sau nu.
Ca daca are gandirea asta proasta, e in stare sa faca si asta la o adica.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Hoții sunt de vina. Simplu. Asta daca intr-adevar a foat furata si nu cumva telefoanele alea doua sunt la amanet.

| Drimmero a răspuns:

Putea sa refuze totusi daca nu voia, nu e ca si cum ai obligat-o, nu ai nicio vina, trebuia sa aiba grija de bunurile ei. Ce ironie a sortii in toata povestea

| T0T a răspuns:

Trăim în țara în care femeile sunt de vină pentru că sunt violate, morții sunt de vină pentru că au fost uciși și vecinii sunt de vină pentru că le iau niște hoți din tramvai telefoanele. Numai vina criminalului nu mai e.

| J0B0MAT a răspuns:

Tu eşti de vină pentru că trebuia să îi spui că îi vor fura hoţii telefoanele.