| Bingoo a întrebat:

Buna seara, ce credeti mai exista viata privata pentru o femeie divortata plus un copil la pachet?! Am tot vazut si auzit barbati care nu vor sa se incurce cu o femeie care este deja mama pentru ca se fac de ras, vor sa aiba copiii lor nu ai altora, nu vor sa intretina "plodul"altui barbat sau pur si simplu nu sunt "pregatiti".Voi ce ziceti, cum vedeti lucrurile?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Ca sunt petice, pentru toate tipurile de saci!
cam asa spune un proverb romanesc!
Bineinteles ca exista barbati care se pot recesatorii cu o femeie divortata. sa nu uitam nici de tatal copilului tau, care are un copil, ca impartiti custodia lui, deci are sanse la randul lui sa-si refaca casatoria cu alta.
Iar tu, poti sa ai viata privata, cel putin tot in weekendul de la 2 saptamani, cand copilul este cu tatal lui.
Fiecare din voi aveti dreptul la fericire si indiferent ca vii cu un copil la pachet, tot ai sanse sa gasesti pe cineva care sa te iubeasca si sa te accepte cu tot cu copil.

61 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Se mai gaseste unu pentru tine. Multi nu accepta cazul tau, altii nici nu vor sa aiba copil si/sau partenera

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Legende urbane.

| Drimmero a răspuns:

Eu unul nu as creste copilul altuia, nu am nicio obligatie pana la urma sa fac asta, aia e,, un minus pentru ea din start ca are deja copil, probabil are un procent mare sa fie si poama daca e si divortata cu plod dupa ea.

| Bingoo explică (pentru Drimmero):

Daca o femeie are copil nu inseamna ca e poama! Daca tato fugea cu alta sau pur si simplu va parasea inseamna ca mama ta era poama /stricata!?

| Drimmero a răspuns (pentru Bingoo):

Ai citit cu atentie tot ce am zis? Multe din ele sunt poame de au ajuns in situatia aia, asa ca zic mare pas.

Ai dat un exemplu extrem de prost legat de familia mea, nu-si are rostul pentru ca nici ipotetic nu a fost si nu o sa fie posibil.

| Emma30555 a răspuns (pentru Drimmero):

Dacă e divorțată poate fi din vina lui, nu din vina ei nu ai de ce sa pui eticheta. Eu personal cunosc cazuri în care unul are copil și și au refăcut viata, nu e mare chestie

| Drimmero a răspuns (pentru Emma30555):

Doar din vina lui? Ma indoiesc

Tot raman la parerea ca nu voi creste copilul altuia si ca o femeie divortata cu copil are deja piedici sociale/

| Emma30555 a răspuns (pentru Drimmero):

Pai de regula e vina cuiva, amândorura sau doar unuia. Oamenii divorțează destul de ușor în ziua de azi și se întâmplă să aibă și copii unii dintre ei. Eu am o prietena care s-a căsătorit cu un tip ce avea el un copil cu fosta, am o cunoștință care s-a recăsătorit cu un tip ea având un copil dar și el din alta căsătorie și am un var care s-a căsătorit cu o tipa ce avea ea un copil el neavând. Toți acești oameni au făcut la rândul lor copii cu actualii... Deci sunt doar trei exemple care mi au venit acum în minte. Eu personal nu am avut un iubit care sa aibă copil nici în trecut nici în prezent, nu știu dacă asta ar fi o problema, sincer nu cred ca m ar afecta, nu vad mare problema. E adevărat ca ideal este sa nu dar se mai întâmplă. Când spui de crescut copilul altuia eu nu vad asa grava situația acel copil primește pensie alimentara sau poate mama lui are o situație financiara foarte bună, sau tatăl lui biologic poate investește mai mulți bani în el, deci poate nu te afectează pe tine direct creșterea. Pe de o parte te înțeleg, pe de o parte nu.

| Drimmero a răspuns (pentru Emma30555):

Lucruri stau in felul urmator, sunt oameni care accepta si oameni care nu accepta, ma numar printre cei care nu accepta, trebuie sa stiu cum sa aleg, ce sa aleg si pe cine sa aleg,, nu pot lua chiar pe oricine indierent ca e pe termen scurt sau lung, n-ar avea sens sa ma complic.
Una cu copil inca e legata de sotul ei, de trecut cu el, de asta ma leg/

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Aceste lucruri sunt doar etichete si roluri. Rolul de "mama" vazut de un asemenea barbat este ceva interpretat de mintea lui. Pana la urma si un tata, are rolul lui si adopta un alt comportament cand vine vorba de copilul lui si lumea vede si stie asta.
Am vrut sa zic asta, pentru ca lumea cand zice cuvantul mama, poate ii vine in minte exact ce ai zis tu mai sus. Sau poate ca nu.

Normal ca se descurca si exista o viata privata pentru o astfel de femeie. Daca un barbat nu vrea sa fie cu ea, sa nu fie. Daca de exemplu nu ar stii ca are copil si ar afla ca este o persoana deosebita acea femeie? Si apoi afla ca are un copil si sa zicem ca ar rupe legatura. Atunci nu este problema acelei mame, ci a barbatului, pentru ca nu ar fi bun pentru ea. Dar te asigur ca mai sunt si barbati care trec peste aceste aparente si stiu ce vor de la viata.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Depinde de femeie. Copilul ala nu e neaparat o "pata pe CV" atita vreme cit ea e destul de ok si nu a plecat ala de dinainte din cauza ca ea e nebuna. Mie femeile care se descurca sa creasca singure un copil si au avut curajul sa iasa dintr-un mariaj nociv mi se par demne de toata admiratia. Nu mi-as pune problemele din intrebarea ta, ci mi-as pune mie problema daca ma pot ridica la nivelul ei de implicare si dedicare - in viata de cuplu, a copilului, in viata mea. Ce parere are "societatea" ca m-as combina cu una care are un copil ce nu imi apartine biologic vorbind... ma doare fix la doi metri in fata virfului.

| Andreeush a răspuns:

Depinde de persoane, nu toți gândesc așa.

| Frank51 a răspuns:

Ce daca nu e al meu? Familia este cea pe care ti-o alegi. Cea in care te nasti este aleasa de altii, tu de ce sa nu alegi familia ta? E stupid.

Daca femeia e ok de ce nu? Nu ma deranjeaza sa cresc copilul altuia daca atat copilul cat si nevasta ma apreciaza si ma iubesc. Prefer de 10 ori o femeie cu copil dar cu capul pe umeri decat una cu fite, but that's only me.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Frank51):

Ei, nu e only you. happy

| Bingoo explică (pentru Frank51):

Frumoasa gandire! Sa ii dea Dumnezeu sanatate si fericire femeii care tia insuflat acest caracter!

| OldSoul a răspuns:

Totul tine de fiecare persoana in cauza.
Eu de exemplu, pe de o parte, as putea intelege si as putea accepta.
Insa, pe de alta parte, apar alte intrebari, de ce nu a fost sa fie intre respectiva femeie si fostul ei, de ce s-au despartit?
Si, mai grav de atat, daca peste ceva ani, in care ma implic, apare fostul dornic sa-si creasca familia si aud acele cuvinte "vreau sa-i acord fiului meu sansa sa-si cunoasca tatal biologic" sau eventual, sa mearga si respectiva la fostul, de dragul copilului.
Si mai e si varianta aia in care copilul creste si ajunge sa-ti reproseze ca nu esti tatal lui, si asa mai departe.

Deci, cat timp, tatal copilului e in viata, as cam zice pas.

| sofisis a răspuns:

In Romanica mai putin. In restul tarilor clar da. In afara nu exista probleme existentiale de acest gen.
Dar si la noi ai sanse. Eu am o colega cu 2 copii care are viata privata bine mersi.

| Emma30555 a răspuns:

Eu personal cunosc femei ce s au recăsătorit având un copil deci nu văd de ce ar fi o problema

| Nemessys a răspuns:

Eu in primul rand nu vreau copil. Asta 100%. Si daca as avea 35 de ani, vai de capul meu, singur si as da de una ca asta, clar as refuza-o. Prefer sa o refuz din mai multe motive. Unul fiind cel de mai sus. 2. Copilul o sa ne manance la amandoi timp, bani si energie. Moment in care noi o sa devenim mai mult niste,, colegi" decat iubiti. Adica pnm eu daca ma cuplez cu ea, o fac ca sa ne petrecem timpul impreuna, sa ne simtim bine, sa ne deconectam de la rutina, nu pentru ala; care sunt sanse sa nu ma accepte, sau sa ma priveasca,, cu ochi rai" sau sa-mi reproseze mai tarziu ca,, nu esti tatal meu" Pai mai du-te-n... Si in plus, sunt mari sanse ca nici femeia aia sa nu fie cine stie ce, din moment ce a facut un copil cu cineva si ii moare casnicia.

| siriusblack98 a răspuns:

Realizezi ca si pentru un barbat treaba este complicata si nu este atat de simplu sa faca pasul asta, nu? Barbatul va fi nevoit sa investeasca timp, bani, sentimente in doua persoane din care una (copilul) s-ar putea sa nu-l accepte (90% sanse) si sa-l faca sa se simta prost iar cealalta (mama copilului) s-ar putea sa aiba defecte de care tu nu stii (poate de aia a fost parasita).Nu multi sunt pregatiti sa isi asume un asemenea risc deoarece ar putea insemna propria viata distrusa total sau partial.Eu unul as risca dar inainte sa ma leg de persoana respectiva cu un act oficial, as sta sa o cunosc cel putin 1 an de zile.

| Endoryus a răspuns:

Cauti pe unul in aceeasi situatie ca tine. Mi se pare extrem de stupid sa cresti copilul altuia.

| FreddieM a răspuns (pentru Endoryus):

De ce ti se pare stupid?

| Endoryus a răspuns (pentru FreddieM):

De ce as oferi ce am mai de pret unui copil care nu e al meu? Timpul nu se recupereaza. Plus ca timpul inseamna bani. De ce sa investesc cele 2 pentru cineva care nu e al meu? Aa, daca vorbim de o adoptie, asta e cu totul altceva. SImiliar, copilul nu e al meu dar e alegerea mea (si a iubitei mele ) sa adoptam un copil. O viata de om care a avut 2 parinti handicapati si care poate merita mai bine. Dar cand vorbim de o mama singura sunt multe intrebari la mijloc. De ce a facut copilul cu un bou? De ce a lasat-o ala? De ce sa platesc eu pentru greseala ei? In loc sa am copilul meu. de ce sa cresc pe a lui altul? Amuzant totusi ca e a 2 oara cand te simti tot tu. Sa speram ca nu o sa fie si o a 3oara.

| FreddieM a răspuns (pentru Endoryus):

Ipotetic vorbind, daca ai avea 10 ani (nici nu demonstrezi mai multi dupa cum gandesti ) si-ti pierzi tatal, moare sau isi lasa familia pentru alta.
Iar mama ta care este o persoana exceptionala, cucereste inima unui barbat care pentru iubire calca in picioare orice prejudecata, se casatoreste cu ea are grija de tine si te educa cu drag pana cresti mare. E stupid scenariul asta?

| Endoryus a răspuns (pentru FreddieM):

Nu trebuie sa o dam in ipotetic. Tatal meu a murit cand eram adolescent. Plus ca am 2 frati. Vrei sa stii ceva amuzant? Fata de fata mai sus(si multe prapadite de genul ), mama era prea ocupata sa munceasca, ca sa poata sa ne tina in scoala sa ne face un viitor, nu o durea pe ea de companie masculina. Abia in urma cu 10 ani si-a refacut viata. Asta dupa multi ani in care eu si fratii mei eram deja demult pe picioarele noastre. Repet, e a 2 oara cand te simti ca prostul cand vorbesc de prapaditii aia care cresc copiii altora. Fa de bine si evita a 3 intalnire de genul. Ma plictisesc repede.
Ps. Si ca sa iti raspund la intrebare. Chestia aia e de basme. Aici pe planeta Pamant, rar se intampla asa ceva. Atat de rar ca nu cred in asa ceva. De aia le zic basme.

| FreddieM a răspuns (pentru Endoryus):

Regret ca ai ramas cu traumele astea dupa asa o copilarie nefericita. Sper ca intr-o buna zi sa-ti revii si sa-ti dispara rautatea si egoismul mai sus demonstrate. Vezi tu, lumea asta e compusa din cei ca mine si cei ca tine, plus si minus, pozitiv si negativ. Totusi nu-ti ascund ca ma surprinde unde poate incapea atata rautate si egoism intr-o fiinta umana. Sper sa nu sufere multi in jurul tau tipule.
PS: nu ma tem ce confruntarile astea, am avut cazuri si mai grave.

| Endoryus a răspuns (pentru FreddieM):

Negativ? Sterge-te de c@c@t la gura cand vorbesti cu mine. Nu imi stii viata si nu stii ce bine am facut pana acum. Scuteste-ma de presupunerile tale. Faptul ca tu te-ai lasat folosit de alta femeie sa ii cresti greseala nu te face pozitiv, te face pres de calcat.

| FreddieM a răspuns (pentru Endoryus):

Dupa ce ti-am ascultat povestea, toate insultele si rabufnirea asta a ta capata sens draga copile, si nici nu iti voi raspunde in aceeasi maniera desi o cam meriti. Si cred ca nici mama ta, (sa-i dea dumnezeu sanatate ca v-a crescut si v-a educat asa cum a putut), nu ar fi de acord cu modul tau de exprimare, deci ar fi bine sa reflectezi putin.
Intre noi este o prea mare diferenta tipule, dar probabil observi si daca ai fi putin mai perspicace ti-ai consuma energia in scopuri cu adevarat utile si pozitive.
Domnul sa te aiba in paza.

| Bingoo explică (pentru Endoryus):

Un copil nu e o greseala! Un copil e o minunatie un dar de la Dumnezzeu! Nu toate femeile sunt parasite ca sunt poame cum ai scris mai sus! Pe mine si copil sotul nea parasit de cum a plecat in strainatate! El e super bine.petreceri distractie libertate cazinouri! Asta ma face pe mine o femeie poama? Sunt femei ca si in cazul meu care am oferit tot in casnicie dar nu am fost apreciate! Suntem casatoriti legal copilul e recunoscut! E al lui, nu l-am inselat niciodata, suntem impreuna de mici! Avem o casa impreuna si totusi a zis ca pleaca sa ne punem pe picioare sa ne achitam datoriile dar ce sa vezi plecat si dus a fost! Asta ma face pe mine o femeie usoara!? Sau ca nu stiu sa fiu sotie. mama etc? Gresit Am fost o sotie dedicata femeie in societate gospodina in casa si amanta in pat, iar de copil nu stiu sa spun cat de mult l-am ingrijit iubit si fericit este! si totusi, de ce nea parasit sotul?! Esti barbat vad ca stii destule da.mi tu un motiv acum ca stii toate detaliile?!

| Endoryus a răspuns (pentru FreddieM):

Si maimuta religioasa, ghici ce sock. Acum am inteles care e faza cu tine. Trebuia sa imi zici de la inceput. Voi faceti "binele" din frica, nu pentru ca asa vreti voi. Si cu asta inchei discutia. Ar mai fi multe de spus dar am mai multe sanse sa invat un caine sah decat sa arat tie de ce te inseli amarnic cu atat de multe chestii.

| Endoryus a răspuns (pentru Bingoo):

Atata perfectiube si totusi te-a lasat. Oare de ce? Oare pentru ca minti? Cine nu minte online. Toti perfectii sunt aici. Hai sa ma prefac pentru 2 secunde ca te cred si chiar nu esti vreo anosta care nu stie sa tina un barbat aproape. Ce mai ramane? Ca el e un handicapat ca a fugit. Ok. Dar vrei sa stii ceva? In toti anii mei nu am pomenit pe nimeni care sa se scoale dimineata si sa isi zica" azi imi parasesc nevasta/sotul, o insel, o bat' etc. Tin mai mult sa cred ca sembele au fost acolo dar ai fost orbita de 'dragoste' si prostii de genul. E foarte comun in general sa se spuna" am iubit, nu am vazut' decat sa se admita ' am fost prost, nu m-a dus capul'.
Si inca ceva. Nimeni nu pleaca de la prea mult bine. Nimeni. Pacat de copil totusi. Viata fara ambii parinti e grea. Dar daca are un caracter puternic, o sa fie mai calit in viata. Daca nu. O sa vezi tu.
Mult noroc.

| FreddieM a răspuns (pentru Endoryus):

Pentru cultura ta generala.Sunt tatal ateilor. Chestia cu domnul a vrut sa fie sarcastica, deci nu te va avea nimeni in paza, asa ca ai grija.

| Endoryus a răspuns (pentru FreddieM):

Daca spuneai al prostilor, te mai luam in serios.

| FreddieM a răspuns (pentru Endoryus):

Ai observat ca in tot dialogul nostru nu te-am insultat niciodata?
Nu sunt necesare jignirile, sunt arma slabului, e ca atunci cand in lupta termini munitia si te apuci in disperare sa arunci in inamic cu noroi. Slaba incercare.
O zi minunata

| Endoryus a răspuns (pentru FreddieM):

Ai observat ca suferi de sindromul nevestei batute? Orice as zice tu tot te intorci sa faci pe inteligentul in loc sa iti vezi de treaba.
Mersi la fel

| FreddieM a răspuns (pentru Endoryus):

,,Orice as zice tu tot te intorci sa faci pe inteligentul"
Ai impresia asta? Scuze, nu e si intentia mea.

| Endoryus a răspuns (pentru FreddieM):

E/ nu e. ce mai conteaza. Asa arata

| FreddieM a răspuns (pentru Endoryus):

Multumesc, ai un ochi bun.
Mi-ar placea sa spun acelasi lucru despre tine, dar din pacate demonstrezi contrariul.

| Endoryus a răspuns (pentru FreddieM):

Parerea ta nu prea conteaza asa ca nu ma supar :-)

| FreddieM a răspuns (pentru Endoryus):

In schimb parerea ta conteaza tipule, dar regret ca prin replicile rale infantile discutia si-a cam pierdut interesul si mi-e mila sa te vad confuz ca un soarece in cusca, cum incepi sa bati campii. Nu cred ca mai pot sa ma reglez pe minifrecventa ta asa ca iti urez sa ai o viata minunata.Pa

| Endoryus a răspuns (pentru FreddieM):

Bla bla bla dar te intorci mereu
. Ciao laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Endoryus):

Ma intreb ce o fi in sufletul tau de esti atat de agresiv...

| Endoryus a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu ma intreb de ce majoritatea va folositi capul doar sa nu va ploua in gat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Endoryus):

O afirmatie complet inutila care nu demonstreaza decat ca esti foarte sensibil psihic

| Endoryus a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai bine inutila decat imbecila cum a fost a ta in legatura cu responsabilitatile. Sufereai din lipsa de neatentie ca ala mai sus si de aia m-ai bagat in seama? Ce dragut.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Endoryus):

Nu te atacai asa daca nu aveam dreptate.

| Endoryus a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda, aveam dreptate. Lipsa de atentie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Endoryus):

Asta ai avut tu in copilarie, de aici si rabufnirile. Te inteleg.

| Endoryus a răspuns (pentru anonim_4396):

Awwww. Cred ca te simti bine cu tine crezand ca ai lovit sub centura. Lasa, sunt multi psihologi pe aici, experti de pe Youtube, Inteligenta sclipitoare va aseamana pe toti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Endoryus):

E important să știi că nu ești singurul în situația asta și să ceri ajutorul pentru că problemele astea avansează cu trecerea timpului.

| Endoryus a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing Da-ti una peste fata, poate asa te trezesti la realitate. Ma tot amuza ca te intorci sa faci pe inteligentul la fel ca inteligentul mai sus. Ciudati mai sunteti unii. Dar evident, tot eu sunt ala cu probleme,.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Endoryus):

Incercam sa te ajutam, tu doar jignesti pentru ca atata ai invatat probabil in familie. Copilaria nefericita nu e o scuza pentru comportamentul asta. Stiu ca in mintea ta tu crezi ca astfel detii putere, e o reactie normala a adultilor care au fost privati de atentie in copilarie.

| Endoryus a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa ajutati? Ce aroganta imputita. Majoritatea dintre voi inca stati fara munca, in beci la parinti pana la 30 de ani si va dati perfecti pe aici. Macar scuteste-ma. Cum am spus, daca nu iti voiai portia de atentie nu mi-o mai cerseai atat.
Ps. Sa nu inteleaga gresit. Am fost educat mai bine de atat in copilarie dar cu timpul am observat ca oamenii nu merita asa bun simt. Sa le vorbesti frumos si chestii de genul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Endoryus):

Daca a da raspunsuri pe TPU inseamna a cersi atentie, tu esti cel mai cersetor de aici

| Endoryus a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu uita, tu si ala va tot intoarceti pentru a cersi o portie. Nu eu v-am bagat in seama. Nu confunda persoanelewinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru Endoryus):

Exact tu te gaseai sa vorbesti de aroganta imputita.
"Doamne feri"

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bravo! Corect 100%
Parca m-as citi pe mine zicandu-i aceleasi chestii.
L-ai citit exact asa cum e si tot el o tine cu aroganta pe care o acuza in altii.
Ma bucur ca sunt si alti useri care il identifica corect, desigur, dupa ce au vazut lectii de psihologie pe YouTube de la Bebe Sexologu' sau ce o mai fi crezand el in imbecilitatea lui, fiind incapabil sa admita realitatea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Problemele au avansat de prea mult timp pentru el. Este prea tarziu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O femeie tot timpul se poate descurca. La situatia ta nu te astepta la ceva stabil., Insa de ocazie sa te ajute si financiar Da poti gasi linistit.
Sunt foarte multe femei cu copii divortate., insa daca copii is mai mari e ok., ca nu necesita atata grija., la varsta asta e mai problematic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii iresponabili nu vor sa-si bata capul cu nimic, nici macar cu propriul copil. Uite ce gandire are gandacul de mai sus, el crede ca isi pierde timp ajutand un pui de om sa se dezvolte si asta spune tot. El e genul care o sa faca un copil din pur egoism, sa-i aduca lui beneficii la batranete. Sa aiba cine sa-i dea un pahar de apa.

| Bingoo explică (pentru anonim_4396):

Asa e! Imi pare bine sa vad ca mai sunt oameni cu suflet!