| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU.
Am o prietena și nu știu cum să o mai ajut!
Nici nu vreau să mă bag prea mult că știu că Într-o relație nu te poți băga!
Incep cu inceputul, a cunoscut un bărbat de vreo 30 de ani și ea avea 27, el a mințit că era divorțat și mai avea și un copil mic, au stat trei luni și după a părăsit-o și nu i-a zis nimic,pur și simplu nu i-a mai răspuns la telefon.
Știu cu siguranță că a suferit foarte mult!
A trecut un an și a apărut acest individ in viața ei, eu i-am zis sa nu se împace și s-a împăcat iar, sunt de patru ani și au o relație cum nu știu dacă mai există, nu am văzut bărbat să își dorească mai mult cu mama lui și tatăl lui să facă lucruri împreună, daca i-a zis că el cu ea nu vrea sa cumpere casa sau orice lucru scump.
El vine tot din familie divorțată și părinții lui sunt in război și acum după 30 de ani pentru că mama lui l-a părăsit mic și el a divorțat la rândul lui și la un an a căutat-o iar pe prietena mea, eu i-am zis că greșește,dar la gata cine sunt eu sa ii zic ce să facă!
Acestui bărbat îi place să facă numai ca el și îi zice ei că ce crezi că eu vreau sa stau după tine,să mă implic in lucrurile tale importante, am participat și eu la niste discuții de ale lor, va jur, nu am văzut bărbat să vorbească de viitor de el, de mami și tati, acum are 36 de ani și dorm din cate am înțeles cu mama lui și a vrut să doarmă împreună cu ea,eu așa ceva nu am mai auzit, sunt șocată.
Și eu am frate,dar relația dintre mama mea și el nu este așa de apropriata, se înțeleg ca cei mai buni prieteni, dar nu dorm și nu stau în pat.
Oare mai exista bărbați în toată firea sa doarmă cu mama lor și acum?!
Ce mă îndrumați să îi mai zic, că am incercat in toate felurile sa ii zic că este o relație toxica și că nu vrea nimic cu ea, doar sa o folosească!
Aaaa și am mai uitat îi ia și bani la mâncare și cheltuieli jumate jumate!

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Tu ai citit ce ai scris?
Daca da, atunci ai inteles ceva? :O

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Stai linistit ca nici tu nu stai mai bine la scris (gramatica si topica frazei)! Exemplu: "Deci" nu se scrie nici o data, dar nici macar o data, la inceputul unei propozitii care nu este conclusiva. Exemple: „Sunt răcită și nu mă simt bine, deci nu voi merge azi la școală." „Sunt foarte ocupat astăzi. Trebuie să merg la cursuri și să îmi fac temele. Deci, nu am timp să merg la film cu prietenii." Se poate scrie si la inceputul unei propozitii dacă am spus niște argumente de pe urma cărora vreau să trag o concluzie. "Invata ma sa scrii..." ce vrea sa insemne? "Invata-ma sa scrii?" sau "Invata ma-sa scrii..."? Cat despre intelesul a ceea ce a scris ea: eu am inteles.
Si ca un corolar: la sfarsitul oricarei propozitii sau fraze se pune punct.

| Geo1987 a răspuns:

Gandeste-te ca poate:
1. Sta cu el fiind amenințată cu ceva și de frica face lucruri greu explicabile pentru un om normal.
2. Are o stima de sine extrem de scăzuta și accepta orice rahat.

Eu vreau sa te felicit pentru sufletul tău, știu cum este sa vrei sa salvez o persoana de la prăpastie și ea sa fie oara. Ai mare grija de tine pentru ca riști sa fii data tu la o parte încercând cu orice preț sa o salvez din belea.