| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara!
Locuiesc în străinătate si locuiesc cu o altă persoană în casă de sex masculin (prietenul meu, amic). Ne cunoastem de 7 ani si de 1 an m-am mutat în apartamentul unde sta el si plătim am2 chiria. Eu am camera mea, el pe à lui (locuim într-un penthouse). Doar că în urma cu cateva luni à început să îmi facă crize de gelozii ceea ce m-a enervat la culmea. I-am spus o data, de 2 ori, de 3 ori să nu mai încerce să îmi bată apropouri sau să încerce să se dea la mine deoarece nu vă exista niciodata "noi doi". Ca să înteleagă acest lucru, am început să dorm la o prietenă ça să pot să nu mai fiu lângă el, că am avut impresia că nu întelege. Bun am rezolvat acest aspect! Doar că acum când s-a mai linistit, de abia dacă mai scoate 2 vorbe cu mine. A trecut aproximativ o lună de când nu mai vb cu mine, răspunde doar când este întrebat si cam atât.
Nici nu stiu cum sa procédez... Îmi era prieten până de puțin timp şi chiar mi-aş dori să fim prieteni din nou. Să aștept până se linistesc "hormonii"/ "nervii"/"iubirea" sau să discut cu el?
Acum sincèr nu stiu de ce e supărat, doar i-am explicat că nu vreau nimic cu el.

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Din pacate pentru ideea ta normala despre prietenie, ea trebuie updatata:
O persoana gay, indiferent ca este pasiv sau activ, nu poate avea un "cel mai bun prieten", decat in persoana unei femei.
Asta se intampla in realitate, este un fapt, cine afirma altceva, sau nu a vazut in viata lui persoane gay, fie nu are habar de psihologia lor, fie e...stupid.
Nu confunda gay, cu lesbi, lesbienele pot sa fie, (si sunt de cele mai multe ori), foarte bune prietene cu femeile hetero.
La gay este insa diferit.
Uita "prietenia" cu el, sau asteapta sa discutati atunci cand esti sigur ca are o relatie cu un partener stabil, dar nici atunci nu este sigur ca va intelege refuzul tau, ca sa redeveniti "prietenii" care credeai tu ca erati inainte de episodul cu gelozia.
Asa functioneaza oamenii cu aceasta orientare, nu ai cum sa ii schimbi, nu ai de ce sa il condamni.
Este la fel si la hetero, tu te indragostesti de o fata, te imprietenesti cu ea, ii propui o relatie...si ea refuza, in felul in care l-ai refuzat tu pe amicul tau.
Te asigur ca in acest caz, NU te-ai mai putea intoarce la prietenia pe care o aveai inainte cu ea, nu va mai fi la fel.

| GH9999 a răspuns (pentru Darkmagic):

Sunt femeie...

6 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Nu conteaza ca e prietenul tau bun, e barbat, simte nevoia de sex, se simte atras de tine, e o situatie dificila din care nu stiu daca se poate iesi, sau sa reveniti la prietenia de alta data, din moment ce a trecut bariera de prietenie si te vrea mai mult de atat, nu va mai fii niciodata ca inainte. Daca poti, incearca sa te muti.

| RAY a răspuns:

Tipul e cu testiculele pline sa spun asa, vezi tu noi vrem sex de la voi nu prietenie, nu exista asa ceva, nu exista șansă de împăcare ca el te vrea la el, vezi sa stai cu prietena ta și asta e

| relian a răspuns:

Deci te-ai mutat in aptk cu un gay si vii sa ne intrebi ca nu stii cei cu el,e bun asa rau laughing esti cel mai tare.

Daca tu nu esti gay, pleaca de acolo, ce mai intrebi cei cu ala, sau ce sa faci, sa mai astepti sa se linisteasca hormonii laughing asta e faza tare, or sa se linisteasca cand o sai fii iubita sau iubit laughing

| relian a răspuns:

Ba agarici, bamblici, tu stii sa citesti? Pune tu mina pe carte, nu da sfaturi altora.

"Locuiesc în străinătate si locuiesc cu o altă persoană în casă de sex masculin (prietenul meu, amic)."
Ce intelegi ma prostanacule din ce intreaba omu, ce o fi femeie barbat?

Eu din fraza aia asta deduc, cine intreaba ar fi barbat. Locuiesc in casa cu o alta persoana de sex masculin.Deci locuieste cu o alta persoana de sex masculin,adica si el e tot masculin.
Vezi ca mai e inca cineva,primul care a raspuns,exact la fel a inteles,ca respectivul ar fi gay.
Nu te mai baga in discutii,mai alesa daca nu esti invitat. Daca o faci ca un clocit de ala,mai bine te abtii,altfel arati numa cit de ingramadit esti.
Sa elimine orice interpretare ar fi trebuie sa fie in stare sa formuleze clar. Sint femeie,locuiesc in acelasi aptm cu un barbat ca amici, prieteni, asa era toata lumea multumita, poate cu exceptia ta, dar cine baga in sama un clocit ca tine, cufurit.

| relian a răspuns:

Invata sa vorbesti civilizat,indiferent ce scrie sau cum scrie cineva,arata tu ca esti mai bun ca el,nu veni cu jigniri cu rahaturi,cu sfaturi.
Pina una alta subiectul eraq altul decat gramatica vreunei limbi.
Inteleg te riciei uneva, nu-ti da pace, intra, scrie astora pe aici sa bage si categoria asxta, gramatica, acolo poti sa atragi atentia cui vrei si cit vrei, dar si acolo trebuie sa o faci frumos, civilizat.

Deci despre asta era vorba, pentru asta te-am spurcat cum zici.Nu pun cratime,scriu cum doresc,nu intocmesc documente,nu sunt la scoala,deci scriu cum vreau eu,cum imi este mai comod mie.

Daca nu ai priceput ceva din ce am scris,spune exact ce nu ai inteles. Daca ai inteles,treci mai departe,lasa cratite,oale si alte tacimuri,poate omu e comod si nu-i curios sa puna,poate ii este lene si asa mai departe.
O fi webistele asta pentru raspunsuri si intrebari,dar tu deja ai sarit de la un subiect la altul laughing iti arat clar ca pe aici intrebrile is puse pe categorii,deci cum am spus baga o sirba la admini si cere sa bage inca o categorie,asa cum au bagat covid,poate baga si gramatica lu peste prajit,acolo banui ca o sa fii in lumea ta,iei de pe unde prinzi raspunsuri,intrebari si le muti acolo si le corectezi.

Dar cum am spus la fel procedezi,vorbesti frumos,nu bipedule,nu pune mina pe carte si alte povesti.
Daca nu esti multumit pe aici,fa bine si mergi la o scoala ceva,asta daca esti capabil sa ajungi acolo,dar mie teama ca si acolo or sa te dea aia afara ca jignesti copiii in loc sai inveti laughing

Referitor la priceput ceva din intrebare,vad tot continui sa fii la fel de nesimtit si la fel de tantalau,inca nu vrei sa recunosti cit de batut in cap esti,tot o tii pea ta,vorba aia o tine omu de coarne,tu spui in continuare cai ciuta laughing
Nu te mai obosi sa scrii ceva, o sa te blochez, nu stau sa pierd timpul cu idioti in viata ca tine.

Am spus f clar, arata unde spune ca ar fi femeie, arata din fraza aia daca spune acolo ca este femeie.
Daca nu poti muscati fundu, poate iese ceva laughing
Vorba ta, e plina lumea de exemplare ca tine, deja incepe sa puta, hai ia distanta, nu mirosi bine deloc laughing