| Calinm22 a întrebat:

Bună seara TPU, mă tot lovește o întrebare ciudată, care este sensul vieții? Adică eu de un an și jumate lucrez și parcă tot muncesc dar nu ajung nicăieri, mai simt ca și cum m-aș învârti in jur. Lucrez, iau banii, plătesc chiria și de restul banilor mai plătesc facturile și îmi iau de mâncare, mie nu mi se pare că aș ajunge undeva

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Înafară de asta mai faci și altceva?

| Calinm22 explică (pentru sadrian46):

Nu,lucrez in doua locuri deci lucrez 7 zile din săptămână

| sadrian46 a răspuns (pentru Calinm22):

De ce lucrezi în două?

| SilentRain a răspuns:

Viața în sine nu are sens sau scop, tu faci ce vrei cu ea
Daca simți că te învârți in cerc poate e cazul sa mai schimbi ceva

| Hammurabi a răspuns:

Existența nu are un anumit sens.
Sensurile (sau câteodată nonsensurile laughing ) sunt date se sistemul social în care trăiești și preluate/continuate de la o generație la alta.
În esență să te bucuri de existență și tot ce-ți poate oferi ea.
(Dacă ești destul de isteț/inteligent încât să nu se bucure sau beneficieze alții de existența ta prin diferite organizări/sisteme sociale, reguli, legi, etc. - rahaturi din punctul meu de vedere).

| mentholinks a răspuns:

Pai asa traiesc aproape toti oamenii care muncesc, e un algoritm implantat de sistem.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sensul vieții este Mântuirea. Pentru unii.

| mentholinks a răspuns (pentru anonim_4396):

Si ce inseamna manutirea? ce obtii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scopul e sa fii fericit sau mai bine zis sa tinzi continuu spre atingerea fericirii. Iar fericirea si o defineste fiecare cum vrea.

| Together a răspuns:

Care ar fi sensul vietii daca ai primi de doua ori mai multi bani?