| Anonima000 a întrebat:

Stiu ca este o situatie cam stupida dar nu stiu cum sa ies din ea.Asa ca va cer ajutorul.Deci eu i'am spus unei colege ca imi place de un baiat dar care nu este din clasa si faza e ca am spus o minciuna pentru ca eu nu spun de cine imi place si ca sa'i inchid gura i'am spus ca imi place de acel baiat care sta vis'a'vide mine.Si Un coleg din clasa sta in cartier cu mine si il cunoaste pe acel baiat.Acesta colega vrea sa ii spuna colegului meu ca mie imi "place" de acel baiat, ceea ce este o minciuna.Eu nu vreau ca acel baiat sa afle pentru ca nici nu mai pot vb cu el, si nici nu imi place de el.Colega mea este cam rautacioasa si rea. Daca in clasa spun ca imi place de un baiat colegii mei incep sa faca haz pe chestia asta si sa ma barfeasca. Iar eu nu stiu ce sa'i spun colegei mele pentru ca daca ii spun adevarul aceasta spune mereu ca mint si va incepe sa ma barfeasca si sa spuna la toata clasa ca sunt o mincinoasa ceea ce eu nu sunt etc.Deci cum pot sa ies din aceasta situatie fara ca colega mea sa ii spuna colgului meu? Cel mai bun raspuns fundita! scuze categoria

5 răspunsuri:
| DennyxD a răspuns:

Nu trebuie sa iti pese de ce zic ceilalti...zic catva timp si apoi uita.stai tu linistita ca nu o sa stea ei toata ziua cu asta pe cap.Nu trebuia sa ii zici ca iti place de un baiat de care chiar nu iti place doar ca sa ii faci ei pe plac.dar daca ai facut asta,acum e mai complicat. Oricum nu trebuia sa ai incredere in ea daca stii ca e rautacioasa. Poti sa zici si tu eventual ca a fost o gluma, ca ai vrut sa vezi cum reactioneaza pentru ca tu credeai ca ei ii place de elrolling on the floor In fine, ai putea sa ii zici ca si daca ti-ar placea de acel baiat nu ar fi ceva ciudat ca sa afle toata clasa.Adica ca si cum ti-ar placea doar cum arata(ca de multe ori pe strada cand vezi un baiat frumos si te gandesti ce bine arata inseamna ca iti place de el la aspect) si ca nu esti indragostita de el.

Bafta.happy fundita daca te-a ajutat raspunsul meu!

| ella_1888 a răspuns:

Nu te mai lua dupa toate vorbele! Nu conteaza ce vor zice ceilalti spune adevarul si daca colega ta nu te va crede scuza'ma dar asta e problema sa. Nu conteaza k baiatul va afla k ai mitit in legatura cu el. Nu te mai feri de adevar doar pentru simplul fapt "ce vor spune ceilalti". Asta nu conteaza. Bafta

| Alecsoo a răspuns:

1.spune-i sa nu se mai bage in viata ta ca poti sa.ti porti singura de grija, ca poti sa.i spui si singura
2. spune-i adevarul. Poate sa spuna ce vrea dupa despre tine. Tu sti cine esti cu adevarat si nu trebuie sa casti urechea la tot ce spun altii
3.ii spui ca nu ii suportai curiozitatea asa ca la nervi ai spus fara sa.ti dai seama un baiat cu care chiar nu aveai nici o legatura cu el, si apoi ti.a fost frica sa nu se supere asa ca nu i.ai spus adevarul
sper ca ti.am fost de folos
funditapuppy dog eyes

| Anonima000 explică (pentru Alecsoo):

Da,dar daca ii spun adevarul va spune la toata clasa ca sunt mincinoasa si eu nu vreau sa creada lumea asa ceva despre mine +ca imi place de un coleg, care este bun prieten cu ea sad si el o crede

| Alecsoo a răspuns (pentru Anonima000):

Atunci e dobitoc scuza.ma da? poti sa.i explici cum s.a intamplat si ii intrebi "nu mai stie nimeni de gluma?"."poate ca si mie mi.a fost teama de adevar pentru ca tot asa iti bateai joc si am spus.o la nervi, ok? Nu ma judeca tu pe mine ce fac cum fac. Pot sa-mi tin singura de griji si sa spun ce simt si pentru cine simt cu adevarat?"
Sper ca te.am ajutatwinkinghappy