| mada_7904 a întrebat:

Bunasad.sunt foarte trista si in acest moment nu imi doresc nimic altceva decat sa mor.simt k viata mea nu mai are niciun rost .ma simt ft trista nu are cine sa ma ajute cine sa ma asculte.am 13 ani iubesc un baiat enorm de mult iar parintii mei nu sunt de acord cu el.este un baiat bun dar in aprilie s-a intamplat sa vin acasa supta de gat de catre el si de atunci parintii mei nu-l mai vor. dar el este nevinovatsadmi-a spus ca nu e bine dar eu am insistatstraight face.mama m-a luat la intrebari si am dat toata vina pe el. dupa 3 zile vedeam k are si el multe probleme cu ai lui din acest motiv si deja nu mai putea nici elsad. i-am spus pe mess k ma voi duce sa le spun tuturor adevarul k el este nevinovat si nu m-a lasat. a spus sa dau toata vina pe el.si asa am si facutsad.acum cu toate k am2 ne iubim enorm am avut o poveste f lunga si suntem vecini.acum nici macar nu ne mai alutam si imi este extrem de greu pentru ca el in 20 iunie va pleca definitiv in italia cu fotbalusad. vreau k pana atunci sa ne putem apropia cumva.si nu am idee cum aseara a venit afara eram eu si pr mea a venit acolo la noi binenteles cu me nu vorbea.si tata a aparaut cu masina cand am intrat in casa m-a luat la rost k iar am inceput cu el etc.nu ma crede nimeni cand le spun k nu am nimic cu el si k el nici macar nu ma mai saluta dar ma iubeste enorm si ne este foarte greusad.pe zi c trece sper sa fie ceva mai bine cu parintii si ei imi spun"sper sa fie asa cum zici tu sa nu ne dezamagesti"eu aseara cand am auzit aceste vorbe am fost mai terminata sunt prea multe pentru minesad. iar daca ai mei pana cand el va pleca nu ma va lasa sa petrec ceva timp cu el impreuna voi pleca la bunici si nu o sa mai vreau sa aud de ei niciodata.mai e ceva. ei nu stiu ca noi 2 ne iubim atat de mult si cat sufar eu pentru chestia asta si imi este frica sa le spun. ei nu stiu ca el este nevinovat .ci k eu sunt aceia doar k el a pus toata vina pe el tocmai pentru ca ma iubestesad.cand ma gandesc k il voi pierde.sadimi vine sa mor.prietena mea care este si pr buna cu el vorbeste f mult cu el si i-a spus ca el vrea acum cat mai poate sa faca tot ce poate ca eu sa-l uit si sa-l urasc pentru ca asa imi va fi usor. el in primul rand se gandeste la mine si nu vrea sa sufar pentru el. dar ceea ce este imposibil! ea i-a spus ca sa faca sa fim impreuna si i-a spus inapoi k daca ne vom apropia din nou acum cand el va pleca va fi si mai rau pentru am2.sad e foarte trist. iar eu trebuie sa pot face ceva in leg cu parintii mei si cu el.va rog ajutati-ma daca puteti orice sfat si daca e bun sau rau poate ma poate indruma.straight facemultumesc.(el are 15 ani).

Răspuns Câştigător
| ilie a răspuns:

Romeo si julieta cedrama, daca la13 este asa dar la 50 ce sa mai zic. Cu greu am inteles ce ai scris.Sa o luam usor spui ca tu il iubesti ca el te iubeste, daca este asa atunci distanta este benefica pentru consolidarea iubiri.Insa daca ideea de moarte iti bate gandurile atunci este doar egoism nu iubire iubirea este constructiva datatoare de viata.Lasal sa plece sa-si faca un rost pentru mai tarziu si daca te iubeste te v-a cauta cand se intoarce pana atunci urmeaza-ti scoala iar in particular formeazate sa fii o buna gospodina care sa stie ce trebuie facut intr-o casa chiar si cu un buget scazut.Stii prima iubire nu se uita asa ca fii tare traieste mai departe vor mai fii necazuri dar daca ai credinta si speranta vei invinge cu siguranta succes pentru viitor.

26 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Draga mea la cei 13 ani ai tai prea te-ai "aprins" crezand ca iubesti pe acel baiat si te rog sa ma crezi ca nu ai de ce sa crezi ca nu mai ai pentru ce sa traiesti daca parintii tai nu te lasa sa umbli cu el, intrucat au observat ca intre voi nu este o idila ci, ati trecut la faze mai avansate ca sarut, supt pe gat si cine stie ce v-ar mai fi venit in minte, daca aceasta faza nu ar fi fost interceptata de parintii vostrii.
Sa stii ca este bine ca el acum va pleca cu fotbalul, o sa ai timpul necesar sa reflectezi la aceasta rpoblema si iti vei canaliza energia spre alte activitati, care nu vor fi asa de complicate pentru tine.
Esti inca o fetita si vei avea timp pentru iubire, cand vei mai creste. Discuta aceasta problema cu mama ta, care este cea mai buna prietena a ta si care din dragoste pentru tine, a luat masura de a-ti interzice sa stai la discutie cu baiatul respectiv, care este si cu 2 ani mai mare decat tine si sigur ca, nici el nu prea stie cand trebuie sa se opreasca, pentru ca acum organismul lui este in crestere si hormonii o pot lua razna si atunci sper ca, nu vrei sa ajungi si tu la televizor ca ti s-a intamplat un necaz si ca ai ramas gravida, daca lucrurile merg mai departe in acest ritm alert cum au pornit.
Lasa copilaria sa fie inca langa tine, preocupa-te de ce fac fetitele la varsta asta si daca in viitor, baiatul(care este si vecinul tau) va fi sa fie soarta ta, atunci veti fi impreuna si nimeni nu va mai avea nici un fel de obiectiune, insa pana atunci mai sunt inca multi ani, in care tu trebuie sa inveti sa dai examenul de capacitate, sa faci apoi liceul si de ce nu sa faci si o facultate, dar pentru ca sa realizezi aceste lucruri este bine sa inveti, sa te cultivi, sa ai preocupari menite sa te ajute sa realizezi aceste proiecte importante, iar cand o sa vina dragostea o vei putea primi in cunostinta de cauza si nu ca in prezent. Eu sunt convinsa ca inca nu ai cum sa intelegi ce complex este sentimentul de dragoste si cate sacrificii iti cere pentru ca acest sentiment sa dainuie, pentru toata viata. Mult noroc, multa sanatate, scoate-ti din gand ideile pesimiste si autodistructive pentru ca, acestea nu te pot ajuta sa fii o persoana draguta si sincera, asa cum esti tu in prezent.

| elena a răspuns:

Copila, dar vad ca la 15 ani stie sa suga si gatul ...vai ce probleme ai la 13 ani, la 23 deja ai o experienta de viata de 10 ani... opreste-te, cu aceeasi tristete gandeste-te, da-le dreptate si parintilor tai, ei nu incearca decat sa te protejeze, apropie-te mai mult de mama ta decat de noi, ea te cunoaste cel mai bine si este in masura sa-ti va da sfaturile necesare, tu trebuie doar sa intrebi. Ce voiai sa-ti zica mama cand te-a vazut cu semn pe gat, cat de serios este baiatul care ti-a facut asa un semn, nu crezi ca ti l-a facut intentionat ca sa te faca de ras in fata celorlalti, sa treci drept o persoana usor de "agatat"? Scuza-ma ca am fost mai dura, orice problema in viata oricat de grea ar fi cere ajutorul parintilor.Cu bine.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Parca ai ajuns prea repede la adolescenta... Este cea mai dificila perioada a vietii. Se manifesta prin schimbari bruste de comportament... Sentimente foarte puternice... Te cred ca ti-e greu sa... nu te mai gandesti la acel baiat (mai ales daca sta in bloc cu tine), dar... mai bine lasa lucrurile sa treaca de la sine... El va pleca in Italia. De ce sa te legi de el daca stii ca nu se va putea sa fiti impreuna? Relatiile la distanta nu tin... Crede-ma, am incercat. Probabil vei incerca si tu pana in momentul in care iti vei da seama ca nu are rost... Incearca sa-ti ocupi timpul cu ceva ce-ti face placere. Du-te cu prietena ta la plimbare prin parc... prin magazine... stati de povesti, uitati-va la un film. Incearca sa nu le mai dai la ai tai motiv de suparare... Si... data viitoare cand iti faci un prieten ai grija sa nu-ti lase urme.

| inna a răspuns:

Daca la 13 ani crezi ca ai o viata trista si urata, asteapta sa cresti sa cunosti cu adevarat probleme vietii si o sa vezi cum e viata cu adevarat.Iti vei dorii sa ai din nou 13 ani.

La 13 ani esti inca un copil care trebuie sa se bucure de viata.winking. Profita de copilarie, ca mai tarziu vei regreta.

Janina
| Janina a răspuns:

Ai doar 13 ani, o sa cresti si o sa iti dai seama ce sunt adevaratele probleme...cum crezi ca poti infrunta viata daca tu nu poti sa treci peste o dezamagire amoroasa.
capul sus...

| Parintele a răspuns:

Efectiv nu ai ce face pentru ca el pleca acolo. poate nu definitiv dar oricum pleca pentru un timp indelungat si sigur o sa-si gaseasca pe alta. Daca ramanea aici era mai usor. Parintii nu-ti vor raul, dar asa sunt parintii, ei incearca sa te protejeze.si au impresia ca o sa uiti usor intr-o zi. poate va fi asa sau poate nu.Incearca si tu sa-ti umpli timpul cu ceva.mai intra aici pe site.vezi ce vb utilizatorii. poate dai si tu un sfat si poate iti faci prieteni si usor, usor o sa-ti mai treaca dorul de el. apoi o sa-ti gasesti un prieten si poate o sa fiti mai atenti la semnele pe care le lasati si care v-au tradat. Fii tare.

| dulshe a răspuns:

Cel mai bine e sa lasi timpul sa treaca, mai ales ca el pleaca in italia o sa ai timp suficient sa-l uiti de tot

| CrucifiedCountess a răspuns:

(raspuns eliminat)

| Brigitta a răspuns:

De cat timp sunteti impreuna? Dragostea nu este ca in filme, sa zici ca iubesti dupa cate zile-saptamani-luni. Ai nevoie de ani sa cunosti persoana aceea in toate etapele vietii, cu bine si mai ales cu grele.
Si daca el pleaca definitiv? Vrei o relatie la o asa distanta? Te-ai muta tu la el? Ti-ai lasa familia si prietenii?
Parintii tai au dreptate ca s-au crizat asa ca aveai semne pe gat. Eu am 20 de ani, si ma gandesc ca la 13 ani pe mine nu ma preocupau asa ceva. Adica flirtam si eu dar mai mult in joaca.

| turtl3 a răspuns:

Hmmm. Sa te vezi cu el pe ascuns, sa ramai gravida si sa creasca ai tai copilul sau sa stai cuminte acasa si sa fii rationala? Sa fugi la bunici si sa-i uiti pe ai tai sau sa stai acasa si sa intelegi ca poate ai tai iti vor doar binele? Sa traiesti o saptamana pasionala cu el si sa plangi pe rupte cand pleaca sau sa-l uiti incet-incet de pe acum? Sa-l scoti din belele si sa zici ca a fost numai vina ta sau sa recunosti ca a fost vina amandurora? Sa ai o relatie la distanta sau nu?

| endofstory a răspuns:

Ai scris prea mult, m-ai pierdut dupa primele cateva randuri, dar am prins ideea. Sfatul meu sa stai cuminte si toate se vor rezolva de la sine ceea ce ai tu nu se numesc probleme ci mici suparari daca acum capitulezi mai incolo ce faci?

| BaiatulDePeTPU a răspuns:

Hmm poate te va supara dar trebuie sa te obisnuiesti cu ideea ca el va pleca si da-le dreptate parintilor tai ca doar ei stiu ce e mai bine pentru tine

| petronela_4784 a răspuns:

Cam greu de dat un sfat in acest caz...nu e o situatie tocmai placuta!sad Daca voi va iubiti cu adevarat iubirea voastra va depasi orice. orice distanta! Treptat se vor schimba multe... timpul le vindeca pe toate. cel mai important e sa va pretuiti viata! Dragostea adevarata invinge orice piedica... poate aceasta este o piedica in relatia voastra!

| dorin_9571 a răspuns:

Thoamnesadsad. pff chiar nu am idee cum te pot ajt. eu te sustin j daca va iubiti luptati pentru iubilea voastra

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa imi dai un beep cand scrii partea a-2-a.Pai,tu la 13 ani nu mai poti de dragoste? Hellooooo, da-ti seama la prostie si lasa iubirea.Mai bine iti vezi tu de scoala ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai fiti rai. Ea are o problema si a apelat la ajutorul vostru. Dar observ ironie in mesajele voastre.

Mada nu'i asa ca parintii sunt rai? Sunt persoanele alea nenorocite care se chinuiesc sa iti ofere ce este mai bun, mancare, haine, acoperis, bani de buzunar, sprijin de orice fel.Nu'i asa ca acum ei sunt foarte nenorociti ca nu te lasa sa iti indeplinesti "singura" ta dragoste? Nu'i asa ca vei suferii enorm? Nu'i asa ca vei face un gest necugetat in numele iubirii? Nu'i asa ca nu'i vina ta ca te-ai nascut? Nu'i asa ca nu mai suporti sub niciun fel viata? Nu'i asa ca peste cateva zile te vedem la OTV? Nu'i asa ca mai bine inveti pentru tezele nationale de la anul'? Nu'i asa ca vei fi cuminte? Nu'i asa ca iti vei baga "mintile in cap". Te pupa Georgian.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mada, ce crezi ca spune Dumnezeu cand viata data de El tu o urasti si vrei sa ti-o ia, mai esti si furioasa pe ea.Gandeste-te la Dumnezeu si la familie indiferent de problema.Viata nu-ti mai da nimeni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa trebuiasca sa suferi, ceva timp, dar se va rezolva.asa am patit cu totii am suferit enorm la prima dragoste dar se pare ca unii au uitat.mada, prietenul tau te iubeste de aia nu vrea sa suferi. daca nu te va uita va ceni inapoi la tine ca apa la matca cum se spune.curaj.timpul le rezolva pe toate.parintii tai stiu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ALYNHoliavo14, ea are probleme si tu ii bagi prostii cu dumnezeu? chiar asa de nesimtit esti? nu te poti abtine? esti neiubit de nimeni? te bagi asa in seama cu japca? toti te cred pacaliciul grupului? iar ma faci sa repet: ia niste praf de mers de la mine si fuga repede la somn.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Georgian ia niste praf de mers tu si lasa-ma in pace.Nu inghiti mesajele mele nu le inghite dar nu imi scoate ochiul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Traieteti viata esti frumoasa si poti sa mai gasesti si alt baiat nu este ultimul baiat ...cum a spus si el sa-l uiti dac nu tineti legatura ca PRIETENI...succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ALYNHoliavo14, calmeaza-te. poate ajungi in locul fetei, daca te mai stresezi asa de mult d. p. d. v emotional.Calm down.Intre timp ia niste praf de mers pentru acasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce pot sa spun este ca...Ar trebui sa ai o discutie clara cu parintii tai. Apoi cu el si cu ai lui. Daca si el te iubeste o sa fie bine. Parerea mea este ca ar fi cel mai bine sa va vedeti undeva singuri, si sa discutati ...sa vedeti cum e mai bine. Si nu trebuie sa disperi. Ai o viata la indemana si baieti sunt destui. Fii tare. Si eu am trecut prin asa ceva acum un an, si uitema acum iti dau sfaturi. Putem vorbi si pe mess sa fim prietene. Id -> Roxana_Madalina2.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu asculta ce scrie mai jos "ai doar 13 ani...etc"si eu am 13 ani si mie mi-a placut un tip care avea 15 ani si din team pentru parinti nu am acceptat sa fiu cu el si acum regret. deci fa ce va si va impacati

| greeeny a răspuns:

De ce toti spuneti ca doar crede ca il iubeste sau sa-si vada de scoala ca e prea mica. Pai sa stiti ca eu o inteleg. Dragostea nua re varsta. Nu exista o anumita varsta de la care "ai voie" sa iubesti sau sa poti fii sigur ca iubesti.

Pai Mada, eu zis sa vorbesti cu parintii tai si sa le spui ca il iubesti foarte mult, si le spui care este adevaratul vinovat. Apoi poti vorbii si cu el. Cred ca te vor intelege.

| bandita99 a răspuns:

Buna mada eu sunt de varsta lui si trec printr-o situatie extrem de grea, sunt cu el de ceva timp si ne iubim dar eu sunt putin plictisita de el pentru ca asa sunt eu. eu gandesc la fel k pretenul tau si eu vreau sa-l fac pe el sa nu ma mai iubeasca pentru ca eu o sa plec si o sa-i fie greu. mai bine lasa situatia asa cum e pentru ca o sa fie mai bine si pana la urma nu sti ce e iubirea pentru ca nici eu nu stiu, e o simpla placere de care nu te poti satura si pot sa-ti spun o intr? mai esti virgina?
pentru ca daca ai facut-o cu el e clar de ce il ''iubesti' pentru ca asa se intampla cand o faci cu un baiat prima oara am patit-o si eu crede-ma si acum mai tin la baiatul acela. si parinti thai desi au o parere urata despre el ei probabil se gandesc la varsta tha. poti vb cu mine pe mess. id meu Bandita99. si te voi invata sa uiti un baiat asa cum vreau sa-l fac si pe el. te pup si imi pare rau pentru tine. dar numai fi trista asa e viata urci cobori urci iar cobori. deji am 15 ani sunt mult mai matura si crede-ma e bnb sa vb cu mine. te pup fata, Bandita99