| Flory1243 a întrebat:

Sunt in clasa a 5-a si cum mama nu ma mai ascultat ca de obicei la Geografie eu mi-am facut de cap.La un test mi-am facut copiute pe mana si o fata m-a dat de gol.La test am luat 3 si o sa am excursie.Si daca afla ce nota am luat nu ma mai lasa si faza cea mai naspa este ca eu cred ca saptamana asta vom avea sedinta cu parintii si la mine se duce de fiecare data.Sunt disperata ce pot sa fac?

Răspuns Câştigător
| MrkiddyKid1 a răspuns:

? Nui asculta pastia care zic sa-i spui nota ascunde nota nu-i zi de sedinta si dupa excursie ii zici de nota n-are cum sa afle de sedinta si gata rezolvat da nu-i zici ca ai ascuns nota de ea ii zici ca in ziua x ai luat nota aceea

8 răspunsuri:
| LolaLollita a răspuns:

Mai bine ii spui tu decat sa afle singura la sedinta. Spune-i tot adevarul. Iar data viitoare sa-ti inveti, ai vazut ca altfel nu merge.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Îi spui mamei de notă, se va supăra puţin, însă îi va trece ei.
Spune-i că te vei pune pe treabă şi altădată n-o să se mai întâmple.
Te pup!

| Flory1243 explică (pentru anonim_4396):

Da dar este o problema mai garava ca ea nu intelege niciodata si tata este mai rau. Daca o sa-i spun o sa stea toata ziua cu gura pe mine.

| Klaryssa a răspuns:

Ai putea sa ii ascunzi nota dar dupa ce ar afla ar fi mai rau.Incearca sa o mai indulgesti si dupa ce intri sub pielea ei spune-i de nota, poate nu vei merge in excursie dar macar nu o sa ai o minciuna pe constiintawinking

| Flory1243 explică (pentru Klaryssa):

Da dar ma simt prost cum toti copii merg si eu nu.Si in plus eu ce o sa fac? Din cauza ca i-am spus mamei nu ma mai duc in excursie.Mai bine ar fi daca ar afla dupa vacanta.

| Klaryssa a răspuns (pentru Flory1243):

Cand o sa afle ca i-ai ascuns o nota mica pentru a merge in excursie o sa te pedepseasca cum numai mamele stiu, crede-ma ca asta am facut si eu si pe a 5 a nu am mai mers intr-o excursie. Uite un sfat, da-te bine pe langa tatal tau si convinge-l sa o convinga pe mama ta sa te lase oricumwinking

| Stelutza1990 a răspuns:

Ceau, draga.
Ar fi bine sa incepi sa-ti asumi greselile tale, ca esti destul de mare. ( adica sa le recunosti, sa vrei sa le indrepti, nu sa fugi de ele, de critici sau pedepse )

Si nu te supara, dar in clasa 5, este cam penibil sa te asculte.
Tu deja ar trebui sa stii daca vrei sa te faci pitzi/ fufa/fata fara viitor, sau sa-ti vezi de carte si scoala.

Te-am tzucat, si nu mai incerca sa ascunzi gunoiul sub covor. Stai dreapta, si rezolva-ti problemele cu sinceritate.

| SSWK a răspuns:

Nu mai copiezi data viitoare.