| anonim_4396 a întrebat:

Salut lume, am nevoie de ajutor cat mai repede! Azi la scoala, colega mea de clasa ma tragea in joaca de pe scaun si era cat pe aici sa pic (daca picam loveam echipamentul din sala si o incasam urat), la ora de tic (informatica) se intampla asta. Eu normal am inceput sa rad si sa strig "Lasa-ma dracu (numele ei)" dar in gluma si pe un ton jucaus. A venit profesorul la mine si m-a pus sa fac genoflexiuni toata ora, faza care m-a enervat e ca nu eu eram de vina si nici macar nu mi-a ascultat parerea in legatura cu ce s-a intamplat atacandu-ma cu un ton sarcastic si umilinta in fata clasei. Ok m-am pus sa fac genoflexiuni la care un prieten imi cere ajutor ca nu stie sa faca un tabel in Microsoft office 2007, am trecut pe langa profesor, el nu se uita la mine si l-am rugat frumos pe dumnealui sa ma lase, nu mi-am dat seama ca nu ma aude si i-am considerat tacerea ca fiind un DA. M-am dus la el, sa il ajut doar ca faza naspa era ca el dadea un test pe care noi l-am dat acuma o saptamana, doua, si eu nu stiam asta. Am pus mana pe mouse si i-am aratat cum se face la care m-a vazut profesorul. A inceput sa strige la mine etc. si mi-a spus ca imi da nota 1. Am inceput prin a-mi lua apararea ca n-am stiut ca el da test, nu foloseam un ton trivial ii explicam frumos la care el a inceput sa creda ca imi bat joc de el si ca il mint. La cat si-o batut joc de mine m-am enervat si i-am zis pe un ton ofticat (bine eram oleaca suparat) i-am zis sa imi treaca nota 1 si ca eu ma duc de la ora ( nu mai suportam bataia de joc), nu m-a lasat si a inceput sa strige din nou la mine. Eu ca personalitate nu ma supar cand iau o nota mica, cand dumnealui mi-a zis ca imi da nota 1, eu i-am raspuns "bine" cu un zambet pe fata. S-a inrosit ( crezand ca din nou imi bat joc de el) la fata si a venit agresiv (eu incercam sa evit contactul vizual) catre mine si a inceput sa-mi zica ca imi scade nota la purtare astfel incat sa raman repetent si tot amenintari de astea, eu am inceput sa ma apar dar el a crezut ca eu imi bat joc in continuare de le si s-a enervat la maxim si a sunat-o pe diriginta mea. Ok a venit diriginta la ora de informatica si domnul profesor a inceput sa ii spun dumneaei ca eu m-am dus sa il ajut pe colegul meu de clasa sa copieze, dar nu i-a zis de ce eram suparat fata de faptele lui incorecte in legatura cu faza cu scaunul (eu de acolo am fost pornit cu toata treaba asta) si ca eu nu am stiut ca el da test! Diriginta mea a inceput sa strige si ea la mine si am rugat-o sa imi spun si eu varianta mea. Am inceput sa ii zic dar ea nu cred ca a inteles nimica deoarece profesorul se tot baga peste mine cand vorbeam si nu stiu.ea a inceput sa ma faca sfidator (pentru ca ma aparam va dati seama?!) si ca ma lasa repetent sau ca ma desparte de clasa, geva de genu a zis. S-o terminat ora, eu am ramas in picioare de atunci, si cand or iesit colegi mei din clasa, am mai ramas eu cu cativa inauntre, am pus mana pe catedra sa ma sprijin si el m-a atacat cu un ton sarcastic gen "Nici in picioare nu te tii bine?" (tot incasam de la el chestii de astea) si s-a luat nu stiu de ce, de mine ca de ce am facut fundalul la test negru ( mie imi place sa imi personalizez treaba mea dupa stilul meu) si cum nu mai tineam minte enunturile de la test l-am rugat frumos sa imi arate in cerintele din test, daca scrie ca fundalul trebuie sa ramana alb. Mi-a aratat primele 3 cerinte, dar eu am continuat sa ma uit la monitor ca sa vad toate cele 10 cerinte, el dupa a inceput sa dea in jos ca sa citesc tot. S-a luat DIN NOU de mine facandu-ma sfidator la adresa lui si ca iar am primit o bulina neagra. De ce? Pentru ca am vrut sa fiu sigur? Oare dumnealui cand trebuie sa citeasca de ex. un contract sau niste reguli, nu le citeste pana la capat!? Tot cu ce am gresit eu, is sincer. este ca m-am referit la adresa lui cu "el" (Doamna diriginta -el- nu m-a ascultat parerea...") si cu "lui" (la ora -lui-) si pentru ca am zis "lasa-ma dracu" stiu nu a fost frumos. Ma simt foarte nedreptatit. pur si simplu personalitatea, faptele lui pentru mine au lasat de dorit si nu vreau sa raman repetent. cum sa ma apar?

7 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Profesorul a fost exagerat, dar nici tu nu ai fost usa de biserica sa te consideri complet nedreptatit.

Inteleg ca la primul incident ai vrut sa te aperi. Insa, ai luat cumva in considerare ideea ca poate profesorul nu a vazut-o pe colega ta enervandu-te si doar te-a auzit pe tine injurand? Daca s-a intamplat asta, nu putea sa o pedepseasca pe colega ta. Pentru ca tu puteai la fel de bine sa il minti si sa dai vina pe ea. Nu ai fi primul copil care face asta. In al doilea rand, ai deranjat ora. Puteai "sa scapi" de ea si fara sa tipi sa te auda colegii. In al treilea rand daca aceasta colega te tot tragea de scaun inseamna ca tu ai incurajat comportamentul si in loc sa fii atent la ora, stateai sa te harjonesti cu ea. Pana la urma, din punctul de vedere al unui profesor, la ora nu stai sa glumesti cu colegii si trebuie sa fii atent la ceea ce se intampla in clasa fara sa deranjezi, ceea ce tu evident nu faceai.

Mai departe, stiai ca ai fost pedepsit si ca profesorul este nervos pe tine. Atunci nu treci de capul tau pe langa profesor sa iti ajuti colegul. Intai ridici mana, il intrebi vezi ce iti spune. Daca te ignora si nu iti spune nimic, stai in banca. Esti inca la ora si in ora elevii nu ar trebui sa se fataie de colo colo prin clasa, dupa cum ii taie capul. Cand ai vazut ca nu iti raspunde, tu trebuia sa stai la locul tau.

Despre discutia dintre diriginta, profesor si tine..trebuia sa taci. Ambii profesori erau nervosi pe tine. Diriginta a fost deranjata din treburile ei, profesorul de informatica nu si-a putut face ora din cauza ta. Cand stii ca ai doi profesori nervosi din cauza ta, cea mai buna solutie este sa taci.

Cat despre faptul ca te-ai sprijinit de catedra, eu am avut multi profesori cu fixatia asta, care considera ca daca ai o urma de respect pentru ei, trebuie sa stai macar drept in fata lor. Nu pe un picior, nu cu mainile in solduri, nu sprijinit de catedra.

De asemenea, te-ai adresat cu "el", ceea ce din nou, faci cu o persoana de varsta ta sau cu care esti foarte apropiat, nu cu un profesor, nu cu un sef, nu cu cineva mult mai mare decat tine. Adresandu-te cu "el" unui profesor este un alt semn al lipsei de respect.

Singurul lucru pe care l-a facut gresit a fost ceea ce ti-a facut la test.

Din punctul meu de vedere ai fost pedepsit pe buna dreptate.

Sfatul meu ar fi sa te duci intr-o pauza si sa iti ceri scuze. Spune-i ca intelegi ce ai gresit si ca vei incerca sa iti schimbi atitudinea. De asemenea intreaba-l cum ai putea sa iti indrepti nota. Asa vei avea mai multe sanse decat sa te iei in gura cu el.

| WaterDrop a răspuns:

Cam asta se intampla cand incerci sa fii bufonul clasei sa stii.Din tot ce ai scris tu aici, profesorul tau si diriginta au procedat corect.Pe viitor nu te mai comporta asa si nu vei mai avea astfel de probleme. Oricat de mult ai impresia acum ca tu ai avut dreptate in toata povestea ta, nu este asa.Invata sa vorbesti politicos cu persoanele mai in varsta si sa nu mai crezi ca le stii tu pe toate.

| JustAskingBruh a răspuns (pentru WaterDrop):

Pai am fost politicos, si nu incercam sa fiu bufonul clasei, am picat eu de vina din cauza unei colege si tot ce am facut eu o fost sa ma apar, ti se pare corect? :/

| WaterDrop a răspuns (pentru JustAskingBruh):

Nu era o situatie in care trebuia sa te aperi sa stii, daca nu din respect, macar din bun simt pentru varsta si cunostiintele lor.Sunt perfect de acord cu tine ca profesorii bat campii de multe ori, insa daca le raspunzi, o faci atunci cand stii mai multe decat ei ceva si esti pregatit sa-ti asumi riscul sa ti se intample asta.

| JustAskingBruh a răspuns (pentru WaterDrop):

Is pregatit happy

| Satango a răspuns:

Din ceea ce ai spus eu nu văd ca tu să fii greşit, ţi-ai spus doar punctul de vedere. Şi eu sunt o persoană ce ia atitudine, însă doar atunci când ştiu că se merită şi pare că se va ajunge la un numitor comun. Uneori e mai bine să laşi de la tine.

| JustAskingBruh a răspuns (pentru Satango):

Si eu voiam sa se ajunga, sa imi dea pace si sa inteleaga ca nu-s de vina si ca nu am incercat sa imi bat joc in nici un fel!