| anonim_4396 a întrebat:

Sunt într-o situație foarte ciudată. Sunt speriat.

Acum câteva săptămâni am coborât până la chioșcul din fața blocului pentru a-mi cumpăra o înghețată. În fața blocului, într-un loc oarecum mai retras, se află un mic copac, de care în acea zi era legată o bicicleta. Niște țigani turci ( erau vreo 5 țiganuși care aveau vreo 4-5 ani ), încercau sa fure acea bicicletă. Mai exact, încercau să taie cablul acela cu care se leagă... Nu mă pricep. Când m-am întors de la magazin, țigănușii numai erau acolo, dar nici nu reușiseră să fure bicicleta. M-am întâlnit cu o fostă colegă, țigancă si ea, și am mai stat 5 minute in fața blocului. În timp ce noi stăteam la scara mea, a apărut proprietarul bicicletei, un bărbat la vreo 50 de ani. Eu și fata cu care stăteam la scara ne-am dus să îi spunem că cineva a încercat sa îi fure bicicleta și că stim și cine. Bărbatul a plecat cu fosta mea colegă, pentru ca aceasta să îi arate unde locuiau cei care au încercat sa îi fure bicicleta. În fine. Sa întors ea înapoi, și am ramas in continuare să mai povestim. După o ora apare și bărbatul, posesorul bicicletei, și ne-a spus că nu a putut discuta cu ei, și ca o să depună plângere la poliție. Nu am zis nimic, neștiind ce avea să urmeze...

Astăzi, după doua saptămâni, când veneam de la școală, m-am întâlnit cu acel bărbat și mi-a spus ceva ce a reușit sa ma zguduie destul de tare : a depus plângere, și ma declarat pe mine și pe fosta mea colegă martori. Mi-a spus că mi-a dat adresa și numele la poliție și ca mă vor căuta pentru a da declarații. În acel moment m-am enervat și i-am zis că nu vreau să mai fiu băgat în povestea asta și că nu vreau să îl mai văd vreodata pe acel om. A încercat să ma intrebe de ce mă impacientez și că nu mi se va întâmpla mie nimc. L-am invitat să urce și sa discute cu părinții mei, căci eu numai aveam argumente împotriva acestei situații. Părinții mei nu stiau nimic. Când au auzit ce a făcut posesorul bicicletei, s-au enervat destul de tare și au început să spună că asta se numește corupere de minor și ca nu are dreptul să facă publică adresa și numele meu, mai ales în situația in care eu nu am făcut nimic. Doar l-am ajutat cu o informație.

După ce a plecat bărbatul, mama și tata mi-au spus că, conform legii, eu nu pot da declarații fără acordul lor. Și mi-au spus că dacă cumva poliția se prezintă acasă la noi când ei nu sunt acasă, să nu le dau nicio declarație. Altfel formulat, să nu dau declarații în absența părinilor mei.

Acum, câteva întrebări :
1. Este adevărat că fără acordul părinților, minorul nu poate oferi nicio declarație?
2. Poliția vine acasă la mine să dau declarații sau trebuie să ma duc eu la secție?
3. În caz că trebuie sa mă duc eu la secție : Dacă nu mă duc, poliția mă va mai căuta?
4. Poate poliția să mă caute și la școală? Menționez că bărbatul știe și la ce școala sunt.
5. Există și posibilatea refuzării de a oferi declarații? Adică, dacă nu vreau să vorbesc, vor accepta? Sau sunt obligat să vorbesc?

Vă rog, ajutați-mă și cu un sfat! Ce să fac? Sunt foarte speriat! De acum câteva ore, când l-am condus pe bărbat la mine la ușa, nu mă pot gândi la altceva decât la asta.
Deci întrebarea asta chiar nu am pus-o degeaba sau la vrăjală! Mulțumesc mult pentru ajutor, și normal că cine reușeste să mă ajute întradevăr, primește fundiță!

8 răspunsuri:
| kiwii a răspuns:

Nici tu, nici parintii tai nu trebuia sa va alarmati.Este normal faptul ca omul te'a implicat, pentru ca fara martori nu ar fi putut depune plangere.Este foarte adevarat ca fara acordul parintilor nu poti da declaratie, dar eu sincer consider ca mai bine ai da.Gandeste'te ca altfel vina ar putea sa cada asupra ta thinking

Am trecut si eu prin ceva asemanator, cand o vecina a fost talharita in scara mea de bloc. M'am trezit cu politia la usa, pentru ca femeia ma declarase martor si m'au dus la sectie sa imi arate niste poze ca sa recunosc atacatorii si sa dau declaratie.Nu am patit nimic, eu una.Doar mi-am pierdut vreo doua ore.

deci ca raspuns la intrebarile tale:
1.Nu poti da declaratie.
2 si 3. Dupa cum am zis, vin ei la tine sa iti puna intrebari si probabil sa te ia la sectiehee hee
4. Din alte cunostinte pe care le am, te pot cauta la scoala, dar asta doar in cazul in care nu stiu adresa.

| danycosty a răspuns:

Sunt impresionat de ceea ce ti s-a intamplat!
Este adevarat ca numai cu acordul pariintilor, poti da o declaratie, poate ca pentru a rezolva cazul politia va cauta martori adica pe tine si pe acea fata sau poti sa te duci la politie, sa zici tot ce ai vazut si sa le zici ca nu vrei sa te implici.
Presupun ca daca ei sunt oamenii legii vor lasa un minor in pace.
Pana la urma majoritatea adultiilor cred ca un copil este imatur fara sa poata dea o declaratie buna.

Martorul este obligat sa se prezinte la proces indiferent de situatie, deci...esti obligat
Dar eu tot nu inteleg ceva... S-a ajuns la asta doar pentru ca niste copii ai vrut sa fure o bicicleta, dar tot nereusind?
Ciudat... Sper ca te-am ajutat!

| dragutzyka29 a răspuns:

1.Da.Nu poti da declaratie fara acordul parintilor.
2. Politia poate veni la tine acasa sa te cheme la sectie dar nu to pot obliga sa depui marturie.
3.Sar putea ca politia sa insiste putin dar vor intelege in final ca nu vrei daca nu vrei.
4. Da. Poate sa te caute si la scoala dar cum am mai spus, nu te pot obliga sa spui nimic.
5.Nu esti obligat sa dai declaratie. Sfatul meu este sa nu dai pentru ca dupa aceea acei tiganusi pot pune pe altcineva mai mare sa te caute si sa te bata(i s-a intamplat unui coleg). Mai bine iti vezi de treaba.

| RobYnRobYn a răspuns:

1-da, este adevarat, deoarece daca spui ceva gresit intra parintii tai la inaintare
2-exista cazuri si cazuri(dar de obicei acasa se dau declaratii numai daca s-a savarsit o crima)insa ai putea sa mergi in fata blocului sa le arati(eu eram aici... tiganii turci erau acolo... e. t. c.)
3-da, politia te va mai cauta, pana ce vor reusi sa te faca sa declari ce ai vazut(nu sunt foarte sigura)
4-da, ei pot vorbi cu directoarea.diriginta.invatatoarea, iar ele te vor intreba ce ai vazut...
5-da, dar numai daca parintii tai refuza juridic ca tu sa dai declaratie

Sincer, nu inteleg de ce faci atata caz, fiindca nu s-a furat bicicleta, ci doar s-a incercat. Oricum, daca tu nu ai facut nimicnu ar trebui sa te temi ca iti vor face ceva. Sper ca te-am ajutat!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da este real c fara acordul parintilor nu poti da declaratii.ca sa dai declaratii trebuie sa te duci la sectie. da politia te va mai cauta caci ii trebuiesc declaratiile tale. nu cred c politia te va cauta la scoala. nu esti obligat sa vb, c. doar nu esti puscarias. a fost placerea mae sa te ajut.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Rromi am vazut, turci am vazut. da rromi turci n-am vazut.
Tiganii sunt rromi si turcii turci.

| jocuri888 a răspuns:

Da dupa cate am inteles o sa primesti intre 5 si 10 ani asta daca ai noroc sfatul meu du-te furai bicicleta lu proprietaru si fugi cat de departe poti sa nu te prinda politiahappy Am fost asa rau cu tine ca asa suntem noi romani happy a fi martor la politie in seamna sa ii spui unui politist si el sa scrie pe o foaie exact ce i-ai zis si la proprietarul bicicletei nimeni nu te bate nimeni nu iti da amenda nu platesti nimic ba chiar faci un binehappy Dastia ca tine si ca tiganii aia peste tot si uite asa s-a stricat Romaniahappy

| deea_4483 a răspuns:

1.Intr-un fel esti obligat intr-un fel nu pentru ca daca ei stiau deja ca se va intampla asta si ti-au zis ce sa le zici e totul bine insa daca nu cred ca ar trebui sa fi destul de calm si sa nu le raspunzi la nicio intrebarehappy
2.Nu,politia nu vine la tine acasa ca sa dai o declaratie ci iti trimit o cerere si te cheama ei la sectie da oricum nu cred a a fost prea mare chestia asta cu o bicicleta amarata.
3.Nu,le-ai zis o data ca nu nu te vor mai cauta adica asa ar fi logic
4. Da, dar nu esti obligat sa iesi de la ore sau dupa ore sa le raspunzi la intrebare si daca ei tot insista poti sa faci o reclamatiehappy
5. Da vor accepta adica era doar o bicicleta.happy