| Kiddy1998 a întrebat:

Buna TPU Am o mica problema tongue Sunt un baiat de 15 ani abia acum am intrat la un liceu si nu sunt prea multumit din cauza colectivului scoli. As dori sa ma transfer la alt liceu mai bun. Media de admitere am avut-o de 6.98 iar la liceul la care vreau acum este de 8.21. Acum sunt la un liceu si am note foarte mari si sigur o sa imi iese media pe semestru 8 si ceva deci as avea sanse sa intru la acel liceu sa fie transferul un succes? Va rog frumos as dori sinceritate si cat mai multe raspunsuri! Si as dori sa imi spuneti cum ar trebui sa procedez? Cat mai explicit Va multumesc si apreciez foarte mult efortul

4 răspunsuri:
| Caro34 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa nu pleci de la liceul tau! Eu am fost profa si pentru mine nu exista liceu mai bun sau mai rau, ci elevi care vor sa invete sau nu si profi care predau bine sau mai putin bine. Treaba cu colectivul tine de tine. Tu te poti adapta acelui mediu sau nu. In ceea ce priveste transferul, cred ca poti merge pana la director cu parintii tai; ii explica cum sta treaba si cred ca te-ar accepta de vreme ce media ta este deja mult mai mare! De ce nu incerci sa inveti mai bine? Eu zic ca este pentru tine si pari un baiat de treaba si scrii destul de corect. Esti inca tanar, dar cu timpul lucrurile se mai aseaza si sunt sigura ca ai putea avea rezultate super! Nu abandona un drum inceput; ma gandesc ca daca ai ajuns aici a fost pentru un motiv! Crezi ca daca vei merge la o alta scoala, nu trebuie sa mai inveti? Peste tot trebuie sa fii activ, iar la noua scoala toti vor fi cu ochii pe tine si va fi greu pana-ti castigi prestigiul de OM! Tu, stii! Mult noroc!

| YesViRginia a răspuns:

Directorii se cunosc intre ei. Daca tu pleci de la scoala ta, faci un rau directorului, pentru ca ei iti da note mari si tu le pleci la alta scoala.Deci scoala la care tu te duci o sa castige un elev.Acum directorul la care esti isi poate da acordul sa ii parasesti sau nu isi poate da acordul. Daca ai parinti priceputi ii faci sa te lase si deseori se cade la intelegere sa te lase sa pleci, dar oriunde pleci vei pica in cele mai proaste clase, de o sa-ti regreti zilele.De ce?! Pentru ca directorii se cunosc intre eiwinking si daca tu le faci un rau si ei iti fac tie unul.Numai bine!

| Kiddy1998 explică:

Sincer cred ca voi renunta la transfer happy Am inceput sa ma acomodez putin happy Va multumesc tuturor pentru raspunsurile date va pup :* :*

| YesViRginia a răspuns (pentru Kiddy1998):

Da-mi si mie funda)). vezi in dreapta alege castigator