| Kiddy1998 a întrebat:

Buna TPU Am o mica problema tongue Sunt un baiat de 15 ani abia acum am intrat la un liceu si nu sunt prea multumit din cauza colectivului scoli. As dori sa ma transfer la alt liceu mai bun. Media de admitere am avut-o de 6.98 iar la liceul la care vreau acum este de 8.21. Acum sunt la un liceu si am note foarte mari si sigur o sa imi iese media pe semestru 8 si ceva deci as avea sanse sa intru la acel liceu sa fie transferul un succes? Va rog frumos as dori sinceritate si cat mai multe raspunsuri! Si as dori sa imi spuneti cum ar trebui sa procedez? (Cat mai explicit ) Multumesc!

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Exista un act normativ care reglementeaza transferul elevilor denumit R.O.F.U.I.P--- Art.136 din Regulament si Art.141, litera "d" te pot lamuri :
"Art.136. (1) Elevii din clasa a IX-a se pot transfera numai după primul semestru, dacă media lor de admitere este cel puţin egală cu media ultimului admis la specializarea la care se solicită transferul. În situaţii medicale deosebite, elevii de clasa a IX-a pot fi transferaţi şi în cursul primului semestru sau înainte de începerea acestuia, pe baza avizului comisiei medicale judeţene/ a municipiului Bucureşti, cu respectarea condiţiei de medie menţionate anterior.
(2) Elevii din clasele a X-a – a XII-a/a XIII-a se pot transfera, de regulă, la clasele la care media lor din ultimul an este cel puţin egală cu media ultimului promovat din clasa la care se solicită transferul. Excepţiile de la această prevedere se aprobă de către consiliul profesoral."

Art.141. (1)Elevii din învăţământul liceal se pot transfera, păstrând forma de învăţământ, astfel:
d) de la un liceu la altul, schimbând filiera, profilul, specializarea, respectiv calificarea profesională, în limita efectivelor de 30 de elevi la clasă, după promovarea examenelor de diferenţă, în baza criteriilor prevăzute în regulamentul intern al unităţii de învăţământ la care se solicită transferul"
(http://www.gscfr.ro/regulamente/r-o-f-u-i-p/)

P.S in concluzie:
* nu te poti transfera in clasa a 9-a, data fiind media ta de admitere in liceu mai mica decat cea a liceului la care doresti sa te transferi.
* te poti transfera in clasa a 10-a( in vacanta de vara, daca media ta anuala( din cl. a 9-a) va fi cel putin egala cu media anuala a ultimului promovat in clasa la care doresti transferul.
* daca schimbi profilul si specializarea, vei da examene de diferenta.

| Andreea_Mihaella_1998 a răspuns:

Daca ai cam media 8, 50-9, 110% transferul va avea succes..nush cum se procedeaza o trimiti pe mama ta cu dosarul tau sa se intereseze. poti face transferul si mai devreme

| Catalin30 a răspuns:

Aici ai note mai mari deoarece nivelul liceului este mai slab si nu cere atat de mult de la elevi! daca intr-adevar vrei sa iti ridici nivelul trebuie sa iei totul in serios si sa muncesti! Din cate stiu eu trebuie sa dai niste diferente iar daca iei nota de trecere transferul se va face!