| MissiMiss a întrebat:

Am si eu o problema. Poveste incepe cam asa: Dimineata, cand am ajuns in statia de metrou, ma astepta o colega, prietenul ei si inca un amic. happy Catalina, Adi si Robert alias Bivolul laughingwinking. Ne-am salutat am stat vreo 5-10 minute si am vorbit daca sa mai mergem la ore sau nu. Desigur ca am hotarat ca nu, ce rost mai are?laughing. Am fost si ne-am plimbat prin oras, iar dupa un timp, pentru a mai umple ziua ne-am dus la Bivolul acasa. Ne-am jucat la calculator, am intrat pe messenger/facebook si am ascultat muzica. Dupa ceva timp ne-am plictisit si am hotarat sa mergem inapoi la scoala sa mai prindem ultimele doua ore.

Pe drum ma gandeam la prietenul meu care era deja la scoala si caruia nu am putut sa-i spun unde sunt, deoarece nu mai am telefon, ma gandeam ce sa-i spun? Unde sa-i spun ca am fost? Oare se va supara ca am fost la un baiat acasa?

Am ajuns la scoala. Hotararea era deja luata. Mai bine ii spun adevarul ca doar nu s-a intamplat nimic si decat sa afle de la altcineva mai bine sa afle de la mine. Imediat ce am ajuns la scoala mi-am dus ghiozdanul in clasa si am plecat la clasa lui, sa-i spun pe unde umblu.

Mi-am luat inima in dinti si i-am spus. Dupa ce i-am spus, nu parea foarte fericit, va dati seama...Dar mi-a spus sa numai merg niciodata la baieti acasa ca altfel risc sa ne despartim. M-a pus sa-i promit, i-am promis, nicio problema, sunt fata de cuvant. happy M-a luat in brate, m-a pupat etc. Am plecat fericita la clasa, el s-a dus la a lui. Toate bune si frumoase.

A doua zi, a fost cam rece. In pauza nu a venit la mine la clasa, nici macar sa ma salute, dar nici eu nu m-am dus, deoarece nu am vrut sa creada ca nu-i las libertate sau ceva in genul si cum de nu a venit pentru mine...am spus mai bine lasa. Venise la prietenul lui care avea clasa la acelasi etaj, langa a mea. Primele doua pauze nu a venit.

In a treia pauza s-a dus o colega de-a mea la el si l-a intrebat:
-De ce esti atat de rece cu ea? Du-te si tu la ea, spune-i ceva. Tu ai sentimente pentru ea?
El a raspuns: Asa sunt eu mai rece... da am sentimente pentru ea..normal.
Apoi colega mea i-a spus: Nu prea cred. Iar el si-a pastrat raspunsul, dar l-a spus intr-un mod mai nepasator. Intr-un sfarsit s-a gandit sa vina si la mine si mi-a spus sa-l iert ca nu a venit la mine, dar a avut ceva de scris. I-am spus "Bine, inteleg. Nu este nicio problema." In urmatoarea pauza l-am luat si i-am spus vreau sa vorbim.
El m-a intrebat: "S-a intamplat ceva?" Iar eu i-am spus: Tu tii la mine? Daca nu, spune-mi. Dragoste cu forta nu se poate. Fii sincer! Nu esti obligat sa fii cu mine, daca nu simti nimic pentru mine, spune-mi!" El mi-a raspuns: Da tin la tine. Cum sa nu? Ma iei cu de astea? Ne-am luat in brate cu foc, ne-am sarutat etc. etc. Normal trebuia sa terminam programul la acelasi ora. Dar, mie mi-a dat drumul de la scoala cu o ora mai devreme, nu am mai facut ora de fizica, asa ca m-am dus sa fac prezenta la ora lui de istorie, pentru a pleca impreuna cu el. Mi-am ales un loc, am glumit putin, iar dupa a venit o colega de-a lui si m-a intrebat: "De ce v-ati certat? Cum v-ati impacat?" Ma mai intrebase cineva inainte acelasi lucru. I-am raspuns colegei lui astfel:
-Nu ne-am certat si nici nu am fost despartiti. De ce toata lumea intreaba asta? Ea mi-a raspuns ca el, ar fi spus la toata clasa ca numai suntem impreuna. L-am intrebat de ce le-a spus asta si mi-a raspuns ca s-a saturat de intrebari si ca nu-i place sa stie lumea totul, iar apoi m-a strans in brate. Dupa aceea tot aceeasi colega a spus:
-Si mai era ceva, dar nu spun eu ca sunt prea cu obraz. Eu am intrebat "Ce?" Ea mi-a spus sa-mi spuna chiar el. El a spus ca nu-si mai aminteste si i-a spus sa spuna ea. Iar apoi colega lui mi-a spus:
-A spus: "Da-o in... mea ca numai sunt impreuna cu ea!" Eu n-am mai stat pe ganduri, i-am spus sa ia mana de pe mine, m-am ridicat si m-am mutat in banca de langa.Din greseala i-am luat si pixul fara sa-mi dau seama, i l-am aruncat in scarba pe masa, iar apoi a aterziat jos. Nu mi-am mai cerut nici scuze, nici nimic. Ma uitam drept la profesorul de istorie care saracul incerca sa-si tina ora.

A incercat sa vorbeasca cu mine, sa incerce sa-mi spuna de ce a spus asta, sa incerce sa-mi spuna "adevarul" dar nici nu m-am mai uitat la el. Am stat toata ora pe ganduri si am vorbit cu colegele lui.La sfarsitul orei mi-am luat geaca si ghiozdanul si am plecat fara sa mai spun ceva sau sa ma mai uit la el. El de fapt, din cate am inteles eu, era suparat ca am fost la bivolul acasa.Inca un lucru:inainte cu cateva zile si la el acasa a fost o fata de la antrenamente, impreuna cu familia ei, care incerca de ceva timp sa fie cu el si a stat la el acasa de dimineata de pe la ora 8-9 pana pe la 8 seara. Mi-a spus ca l-a inchis in camera lui...sigh Ca ea l-a trezit din somn, ca s-a trezit cu ea in camera. Am avut o zi foarte aiurea dar, chiar si asa, eu nu l-am injurat si mi-am ascuns supararea. Mi-a spus dupa o zi sau doua ca a vorbit cu tatal lui sa-i spuna ca nu o place, ca are prietena adica EU si sa-l lase in pace.Cica ar fi scapat de ea. In fine.

Ceea ce am vrut sa subliniez este faptul ca eu nu l-am injurat si chiar si suparata din cauza geloziei sau nu, nu mi-am schimbat comportamentul la fel ca el.

Revenim:Sincer sunt fericita ca am reusit sa-l fac gelos, dar sunt si trista pentru ca m-a injurat si probabil voia sa ne despartim. De vineri nu ne-am mai intalnit, a incercat sa-mi dea mesaje pe messenger si pe facebook, dar nu am vorbit cu el chiar daca eram online. Am fost total indiferenta.

Acum ceea ce vreau eu de la voi este un raspuns la intrebarea: Sa-l iert? Sa nu-l iert? Voi ce ati fi facut in locul meu? Daca a incercat sa vorbeasca cu mine, daca a insistat, chiar daca eu nu l-am bagat in seama deloc, credeti ca tine la mine?

Mentionez ca suntem amandoi la liceu, eu 15, el 18, iar relatia noastra de prietenie este de aproape o luna.Subliniez relatie de PRIETENIE.Mai mentionez si despre comportamentul lui ca a avut grija de mine si ca m-a respectat chiar daca s-au mai ivit si vreo 2 faze urate ca de. nimeni nu-i perfect.

Astept cat mai multe raspunsuri la intrebarile de mai sus. Sper sa ma ajutati, chiar am nevoie de sfatoruile altor persoane pentru a putea ajunge la o concluzie. Raspunsul ce ma va ajuta cel mai mult va primi FUNDA. love strucklove struck:*

Răspuns Câştigător
| maia10 a răspuns:

Eu zic sa il ierti si sa fiti in continuare amici, nu mai mult. Gandeste-te si tu, daca dupa o luna a facut asa, pe viitor o sa te faca sa suferi ceva mai mult. Si inca ceva, tu avand 15 ani si el 18, o posibila relatie nu cred ca ar dura prea mult pentru ca asa se intampla cu relatiile astea pana in 20-21 de ani, nu tin. Ai grija ce faci...si un sfat, sa nu plangi nicioadata sau sa suferi dupa baieti ca nu merita.

| MissiMiss explică (pentru maia10):

Iti multumesc, voi tine cont de ceea ce ai spus. Te pup si mai astept raspunsuri.

2 răspunsuri:
| MissiMiss explică:

Scuze pentru categorie, dar TPU a fost cam defect in aceasta seara si nu mi-a dat si categoria ''Adolescenti''.