| anonim_4396 a întrebat:

Azi am fost la şcoala cum toţi au fost. A venit o colega noua pe care o cunoşteam dar nu prea bine, stiam cum o cheamă si pe unde sta. La sfârşitul scolii m-am certat cu o colega care imi era cea mai buna prietena (erau mai multe probleme, nu tinea secretele, ma mai barfea, fuma si avea foarte mulţi iubiti la doar 13 ani si umbla cu fete mari si m-a lasat pe mine balta pentru fetele alea si mi-am promis ca nu o sa mai vorbesc cu ea ca e ultimul an si nu va mai trebui sa am o prietenie toxică) ideea e ca fata cea nouă era foarte fericita sa ma vada si eu eram la fel dar colega aia a luat-o de partea ei pentru ca se duc amândouă la ţigară etc. Imi e frica sa nu o întoarcă împotriva mea, eu mai am prietene dar nu vreau sa treaca si ea prin ce am trecut eu cu ea, sa ii spun fetei cele noi despre colega aia? Sau sa las totul sa treacă?

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Vai de capul lor daca fumeaza din gimnaziu... Daca acum fumeaza mult stai sa vezi la liceu.

Bun, deci esti clasa a 8-a. Anul asta sa stii ca nu prea ai ce sa schimbi. Invata bine, ignora-le daca e nevoie.
Trebuie sa ajungi intr-o clasa buna caci acolo exista si copii buni, nu numai gunoaie.

Sa nu te iei de ele, sa nu barfesti nicio colega chiar daca este scarboasa sau cine stie cum. Acum se cred smechere si tari dar mai incolo o sa le depasesti daca continua asa lucrurile.

La liceu poti sa ai 3 tipuri de experiente :
1. Poti sa fii vazuta ca o fraiera, tocilara si sa te barfeasca toate.
2. Poti sa fii exact ca ele.
3. Poti sa iei parte la diverse activitati (in consiliul elevilor sau voluntariat) si sa intalnesti persoane super.

Sa nu judeci pe nimeni pentru simplul fapt ca fumeaza, e treaba lor.
Exista multi fumatori de treaba.

O sa tot dai de persoane de genul, adevarata "treaba" incepe abia de la anul. Am avut colege care din niste timide imbracate pana in gat au ajuns niste tupeiste dezgustatoare. Oamenii se schimba, tu decizi daca in bine sau in rau.

Succes!

5 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Cred ca ti-am mai raspuns mai demult, nu? Chiar nu imi amintesc DAR ce ma enerveaza este ca le numesti prietene.

In primul rand sa nu cumva sa FUMEZI! Nici macar sa nu incerci pentru ca persoanele care fumeaza devin dependente si scapa numai cu mult chin si perseverenta nebuna. Sper din suflet ca sunteti in ultimul an de liceu... daca e ultimul an de gimnaziu (si aveti 14 ani) atunci e grav.

Nu are rost sa te bagi intre ele. Stii vorba "Cine are ochi sa vada."
Dupa poate pici de proasta daca o alege pe aia.

| lilith16 a răspuns (pentru RainmakerX):

Asta e problema, eu nu fumez si nu o sa vreau sa o fac, asta e un motiv pentru care m-a lasat balta.

| RainmakerX a răspuns (pentru lilith16):

Cati ani ai? Esti in clasa a 8-a sau a 12-a? Daca vrei iti scriu mai mult dar nu am cum daca nu stiu varsta... la liceu e mai complicat.

Asta nu este un motiv, este un pretext. Cei care fumeaza sunt majoritatea sclavi ai unui impuls pe care nu il pot controla.
Miros, pierd "tone" de bani, dupa mai mult timp dintii lor ajung ca naiba si cazurile grave respira ca Darth Vader.

| lilith16 a răspuns (pentru RainmakerX):

Sunt a 8 a

| RainmakerX a răspuns (pentru lilith16):

Vai de capul lor daca fumeaza din gimnaziu... Daca acum fumeaza mult stai sa vezi la liceu.

Bun, deci esti clasa a 8-a. Anul asta sa stii ca nu prea ai ce sa schimbi. Invata bine, ignora-le daca e nevoie.
Trebuie sa ajungi intr-o clasa buna caci acolo exista si copii buni, nu numai gunoaie.

Sa nu te iei de ele, sa nu barfesti nicio colega chiar daca este scarboasa sau cine stie cum. Acum se cred smechere si tari dar mai incolo o sa le depasesti daca continua asa lucrurile.

La liceu poti sa ai 3 tipuri de experiente :
1. Poti sa fii vazuta ca o fraiera, tocilara si sa te barfeasca toate.
2. Poti sa fii exact ca ele.
3. Poti sa iei parte la diverse activitati (in consiliul elevilor sau voluntariat) si sa intalnesti persoane super.

Sa nu judeci pe nimeni pentru simplul fapt ca fumeaza, e treaba lor.
Exista multi fumatori de treaba.

O sa tot dai de persoane de genul, adevarata "treaba" incepe abia de la anul. Am avut colege care din niste timide imbracate pana in gat au ajuns niste tupeiste dezgustatoare. Oamenii se schimba, tu decizi daca in bine sau in rau.

Succes!

| Andrei281040 a răspuns:

Lasa astea... *** femei!