| Bquna a întrebat:

Bună TPU! Care ar fi cel mai avantajos preț pe care l-ați da pe un apartament într-un oraș relativ mic, dar sa fie într-o zonă bună, cu centrală? Cam câte milioane ar fi convenabil să plătiți? Vreau să-mi cumpăr apartament și nu știu ce preturi sunt exagerate și care sunt în regulă, nu știu cât ar trebui să coste în mod deosebit un apartament... Și încă o întrebare, dacă în poze e mobilat, înseamnă că o să-ți lase și mobila sau primești apartamentul gol?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Simplu.
intri pe un site de anunturi imobiliare si vezi exact care e pretul zonei. Ca 90% din apartamente se incadreaza in pretul zonei, bineinteles tinand cont de apartament, de bloc etc etc.

Dar un apartament de 2 camere in zona centrala intr-un oras mic capitala de judet da nu turistic gen Brasov, Sibiu, Oradea... cred ca nu ar trebui sa treaca de 50-60k euro intr-un bloc vechi

Asta cu mobila e la latitudinea proprietarului.
De obicei scrie in anunt

| Dragobeta a răspuns:

1. Depinde de oras, zona, marime apartament, calitatea blocului, etaj, etc.
2. Numai daca scrie "se vinde mobilat" iti lasa si mobila. Altfel va fi gol. Pe undeva bine, ca poti renova (sau numai zugravi) fara efort.
Preturile nu sunt aceleasi in toata tara. Altfel, m-as muta si eu in Bucuresti, Timisoara, Iasi, Constanta, cu pretul cu care vand aici.