| anonim_4396 a întrebat:

Ce carti v-au placut cel mai mult si de ce? Argumentati, va rog! Imi puteti recomanda si mie ceva carti interesante?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exista mii de carti minunate, depinde foarte mult si de varsta cititorului.
Dintre cartile care pe mine m-au marcat, cateva exemple:
- Voltaire - Candid sau optimismul (este o carte simpla, despre viata si fericire, care mi-a schimbat mult atitudinea generala)
- Emi Cioran - toata eseistica sa, dar mai ales Pe culmile disperarii (sunt carti potrivite in adolescenta, te ajuta sa gasesti o cale si un inteles in framatarile specifice varstei),
- Mircea Eliade - Memorii și proza fantastica (sunt carti care te ajuta sa te definesti ca intelectual, sa iti deschizi orizontul si sa iti alegi lecturi interesante si formatoare);
- Dostoievski - Crima si pedeapsa și Fratii Karamazov (sunt carti care te ajuta sa intelegi psihologia umana complexa, se citesc pe nerasuflate desi au un grad de complexitate mai crescut);
- Solohov - Pe Donul linistit (e o carte imensa, pe care o citesti, de asemenea, fara sa o poti lasa din mana, mi-a aratat cat de neasteptat reactioneaza oamenii la situatii limite si cat de multe se pot ascunde sub aparenta unei vieti linistite);
- Baudelaire - Florile Raului (este o opera poetica completa, care nu are cum sa nu-ti placa);
- Homer - Iliada si Odiseea (doua povesti pline de imaginatie si invataturi, scrise intr-un vers plin de savoare);
- Esenin - Poezii (despre frumusetea vietii obisnuite, traducerea romaneasca a lui Jebeleanu este geniala);
- romanele politiste nordice (nou intrate pe piata romaneasca, pline de personaje extrem de frumos conturate, dar si pline de tot uratul lumii);
- romanele politiste ale Rodicai Ojog-Brasoveanu (pline de umor negru si foarte interesante ca enigme politiste);
- Ileana Vulpescu - Arta conversatiei si Arta compromisului (doua romane inspirate din viata din Romania, care ne arata un portret neindulcit al ultimei jumatati de secol).

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Multumesc! O sa ma apuc de citit cat de curand!

4 răspunsuri:
| Anonimuserr a răspuns:

Eu am citit cărți științifice și nu beletristică recent. Cărți, romane am citit mai demult când aveam timp.
Poți citi Agatha Cristie sunt foarte bune.
Sau Hillary Cliton - Trăind istoria
barack Obama - O alegere istorică

| anonim_4396 explică (pentru Anonimuserr):

Multumesc!

| Anonimuserr a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu plăcere!