| khaori a întrebat:

Buna,TPU.
Cum as putea sa scap de obiceiul prost de a rontai mereu intre mese?

8 răspunsuri:
| Wøodenpints a răspuns:

Cine a zis că-i un obicei prost? Toată lumea mai mănâncă și alte chestii între mese. Nu văd nicio problemă în asta.

| khaori explică (pentru Wøodenpints):

Nu e vorba de mancat intre mese, eu rontai mereu, mereu, indiferent de ora.laughing

| Wøodenpints a răspuns (pentru khaori):

Păi și ce-i greșit în asta? Și eu fac la fel.

| svartirhimnar a răspuns:

E ok să mănânci ceva între mese, dar ceva care se rezumă la nişte covrigi, iaurt, fructe...
Nu la şaorme şi alte porcării.

| a răspuns:

Heii. Găsește un gând rău care nu ti.ar face bine, si pune.l înaintea gustatilor. Adica : atunci cand vrei sa bagi ceva in gura, sa iti vina in minte un gând rău. Iti spui 'dacă mănânc se va întâmpla ceva rău'. Daca crezi ca se va întâmpla, cu siguranță te vei opri din mâncat. Primele zile o sa fie mai dificil. Dar odată obișnuit organismul sa se abtina, iti va fi usor. Si bea multă apa! Aceasta iti va trece orice pofta, su iti va umple burtica, simtindu.te plină.
Poate nu e o idee prea buna, dar ceva trebuie sa te oprească! Iar pastilele sau alte tampenii nu dau rezultat.
Bafta love struck

| maria999 a răspuns:

Pur si simplu opreste-te.Trebuie sa te opresti singura daca iti impui acest lucru vei reusi.

| ShadeAdda a răspuns:

Trebuie sa ai vointa. Depinde de tine. Gandeste-te la altceva atunci cand iti vine sa rontai. Citeste. Uita-te la TV. Stai pe PC. Urmareste un serial. Fa gimnastica/miscare. Butoneaza telefonul. Iesi p-afara la o plimbarica. ORICE merge.
Dar depinde de TINE. La inceput va fi greu. Dupa un timp (cam vreo 2 saptamani) te vei obisnui deja cu ideea. Iar dupa vreo 3-4 luni vei sta in mod normal departe de rontaieli, fiindca deja ti-ai obisnuit asa organismul.

| Crissu3005 a răspuns:

Nu prea merge nimiclaughingcrede-ma pe cuvant.Eu oricum nu am avut niciodata probleme din cauza acestui obicei.