| Sweetdoll2005 a întrebat:

cum se numesc genul ala de persoane care stiu exact ce sa spuna?

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Daca stiu ce sa spuna sunt oameni inspirati.
Daca ceea ce spun e clar, sunt oameni elocventi. Intuitivi sunt acei oameni care pe baza a ceea ce observa trag concluzii corecte in legatura cu ceva sau cineva.

| Legion7X a răspuns (pentru Lioana):

Inspirați?

Daca este vorba la modul de a vorbi fiind pe placul oamenilor nu este chiar potrivit.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se numesc vorbitori exacți. Guugoliști.

| dannyel86 a răspuns:

"Intuitivi" ar putea fi o varianta.

| Legion7X a răspuns:

ELOCVENT • Care spune plin de înțeles, demonstrativ, expresiv, semnificativ. •Care vorbește frumos și convingător adică concludent, plus edificator care te lămurește. Toate adunate la un loc semnifică că vorbește bine.

https://dexonline.ro/definitie/elocvent

| EvelinaAndreea123456 a răspuns:

Cu capul pe umeri.