| anonim_4396 a întrebat:

big grin
Stresul din timpul somnului (visele) ne afecteaza ca si cum se intampla in realitate?

15 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Nu se intampla nimic atat timp cat nu te increzi in ele.
Este adevarat ca unele vise prevestesc un necaz/o veste.
Fa si tu cum face sotul meu
Mda..si cum iti povesteam a fost doar un vis.hee hee
Sarbatori fericitehappy

| anonim_4396 explică (pentru caramela):

Stiu ca nu au legatura cu realitatea, intrebam doar daca ne pot afecta in realitate.Eu am niste vise atat de clare incat atunci cand ma trezesc trebuie sa imi dau seama daca lucrurile alea s-au intamplat ieri sau doar am visat.
Stiu multi oameni care dupa ce au trecut prin momente grele s-au imbolnavit din cauza stresului si de asta intreb big grin.

| caramela a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde si de psihicul tau.
Dupa ce a murit sora mea, am visat ca era langa mine si ma mangaia, dadeam sa ma trezesc, dar nu puteam, apoi ea s-a ridicat de langa mine si a plecat, am inceput sa plang si o imploram sa mai ramana langa mine, a plecat si am auzit usa izbindu-se ca si cum ar fi fost real.
Unde mai pui ca m-am trezit plangand si eu eram singura acasa.
Deci cine a trantit usa?
Sa nu mai zic ca si azi am acea intrebare...

| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Toate visele sunt trăite în subconştient.Pe unii îi afectează, în timp ce pe alţii nu.Depinde de caz, de persoană, de starea psihică şi emoţională a fiecăruia.Pe mine pot spune că mă afectează.Îmi rămân întipărite în minte.

| MaliciousDeath a răspuns:

Stresul are mereu aceleasi efecte asupra organismului, indiferent de sursa.

| Otto2014 a răspuns:

Eu am visat ca cad undeva, cand m-am trezit eram transpirat fleasca si imi iesea inima din piept.

| LenoreVoldaren a răspuns:

Acum depinde și despre ce visezi. Dacă visezi ceva fantastic, cum am visat eu odată că mă urmărește un dinozaur oribil, nu ai de ce să te temi în timpul zilei pentru că în mintea ta îți dai seama că nu există dinozauri și nu ai de ce să te temi.
Am avut însă și coșmaruri care păreau atât de reale încât m-am trezit cu teamă, transpirată, gata să mă duc să-mi verific membrii familiei ce-i cu ei. Dar după ce am văzut că toată lumea e bine, m-am liniștit.
Așa trebuie să faci și tu dacă ai asemenea coșmaruri. Trebuie să te liniștești. Nu te gândi că ar însemna ceva, pentru că aceste coșmaruri nu au sens, nu semnifică nici viitorul, nici nimic. Dacă te mai gândești la ele doar intrii în panică și nu are rost. Uită de ele!
Și ca să-ți răspund mai concret la întrebarea ta, în timp ce visăm nu ne stresăm, ci numai după ce ne trezim, dacă ne gândim la ele atunci ne stresăm.

| Ercjiaai a răspuns:

In mod normal, nu, nu afecteaza

| Jolenne a răspuns:

Visele reprezintă gândurile, dorinţele, întâmplările din timpul zilei.
Sunt anumiţi oameni care cred că ele au semnificaţie şi că îţi pot influenţa ziua, dar mai există şi oameni care nu cred şi care sunt de părere că ele sunt doar simple gânduri transpuse în imagini. Deci, contează foarte mult de care parte eşti tu. happy

| ZEYN a răspuns:

Nu, dar daca o sa tii imaginea mult in minte este posibil sa da! pentru ca la asta te gandesti cel mai mult. Keep Calm

| buhu a răspuns (pentru ZEYN):

Minciuni! o sa iti fie frica daca esti singur! dar baiatul s-a referit daca de exemplu viseaza ca ai cade netul pe data de 25 sin sa se si intample!

| CookieStar a răspuns:

În mod normal, nu.

| buhu a răspuns:

Prietene! Stai calm! Se zice ca visele sunt ganduri ascunse ale oamenilor care vor iesi la iveala dar nu este adevarat! Stai calm si daca nu iti place ce visezi asa aveam si eu si visam morti, sange, bataie, uragane tot felul de porcari dar, Cand eram constient ca visez ma trezeam beam apa si ma gandeam la mos cracun, iepurasi, flori! DECI NU AI DE CE SA TE SPERII! SARBATORI FERICITE!

| fna a răspuns:

Buna! nu ne afecteaza

| Gabriel_Sergiu_1986 a răspuns:

Am avut si eu multe vise... din care doar unu se intampla, cand visez serpi am noroc in ziua curenta