| anonim_4396 a întrebat:

de ceva timp am o problema.
Nu vreau sa par ca urasc oamenii cu alte atractii sexuale ( gay, bisexuali) dar doar cand ma gandesc la subiectul asta ma apuca un discomfort extrem.
Cred ca am o fobie pe tema asta, deoarece nu suport persoanele homosexuale, de fiecare data cand aud ceva legat de aceste persoane imi tot repet in minte " nu sunt gay, si nu voi fi niciodata " Gandul asta ma consuma, vreau sa fiu 100% sigur ca nu este o posibilitate de a fi gay, cred ca m-as sinucide daca as fi, fiindca imi e oarecum scarba. Din cauza asta am inceput sa ma testez, sa imi spun in fiecare zi ca " nu sunt gay " pentru ca imi e frica de o posibilitate, desi nu am ganduri homosexuale. Ma simt ciudat, ce credeti ca se intampla?

7 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Suferi de homofobie la un nivel avansat şi ai nişte multe carenţe de logică (deşi teama ta principală este posibil să aibă o bază reală, trăgându-se de la tendinţele tale homosexuale reprimate). Cred că ai nevoie de un consult de specialitate, căci psihicul tău a luat-o pe căi greşite.

| T0T a răspuns:

Ești paranoic. Mergi la psiholog.

| J0B0MAT a răspuns:

Nu te mai gandi la asta.Si ar fi bine sa mergi si la un psiholog.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt ceva factori de mediu la tine care iti declanseaza gandurile astea. Eu ma gandesc ca la modul serios cineva ar gandi ca tine decat in cazul in care e mai retras, n-are contact cu lumea, in general, nu esti genul prea social, ah? Multa lume te cam sperie, gasesti indivizi violenti si iti e cam frica sa iesi afara din casa. La 13 ani esti okay! Atata vad ca zici ca ai pe TPU.

Hai ca iti va trece. E doar o faza. La varsta ta e normal sa-ti pui intrebari in privinta sexualitatii si alte rahaturi din astea.

Ignora raspunsurile primite inainte, daca cat de cat tii cont foarte mult de interactiunile din lumea virtuala.

Fiindca ti-o fi tie frica ca ai putea fi gay. Dar ia vezi, nu gasesti si alte lucruri de care ti-ar fi teama? Dar daca ai putea avea cancer? Sau diabet? Dar daca profa de mate se transforma in Shrek?

| LostInPark a răspuns:

E ca si cum ai trece pe langa acvariu si ti-ai spune "nu sunt peste, nu voi fi niciodata".
Eu am fobie cu iepuri, imi e frica sa nu devin unul dintre ei.

| Miss25JK a răspuns:

Ai nevoie de un consult specializat. Psihiatru sau psiholog. E o fobie. Eu sunt neutra in ceea ce priveste aceasta categorie de oameni. Nu pot fi rasista, pana la urma sunt tot oameni, au un suflet, o viata in care pot face si pot fi ce vor ei. Nu suntem in masura sa judecam oamenii dupa religie, sex, cultura, orientare sexuala. Fiecare e liber sa fie ce isi doreste. Nu mi se pare normal sa iti repeti ca nu esti gay atat timp cat tu stii ca esti heterosexual. Un control amanuntit iti reconand.

| 4cidr41n a răspuns:

Deci niste straini isi cauta fericirea sau se simt impliniti impreuna iar tu nu ii suporti pentru ca te sperie gandul ca tu ai putea fi gay. Cum ajunge asta sa fie problema lor?

Poti sa iti spui ca nu esti gay dar nu stiu de ce ai face asta pentru ca va conta in schimb ce simti tu pentru oameni de acelasi sex.
Daca tu nu simti nimic si sti ca in viata asta nu esti atras decat de femei, unde-i problema?

Daca alte persoane cauta altceva in viata (si e dreptul lor sa isi gaseasca un sens in viata la fel cum e si al tau) nu e nici treaba ta si nici problema ta.