| Nope23 a întrebat:

TPU!
De la un timp am inceput sa ma simt cam singura, in sensul ca toti prietenii mei s-au schimbat, au devenit mai fitzosi, iar eu nu suport fitzosii. Cred ca daca as avea un animal de casa nu m-as mai simti atat de singura...dar nu stiu cum sa-i convig sa-mi ia unul(tinand cont ca sunt olimpica la limba romana, am primit bursa de merit anul trecut si am inceput sa castig si concursuri la tenis de camp, cred ca as putea sa ma folosesc de aceste "atuuri" ca sa-i conving...dar chiar nu am nici o idee big grin)

Va rog, daca aveti sugestii in legatura cu ce animal sa-mi iau si cum sa-i conving pe parinti sa-mi ia un animal de casa, sa mi le spuneti, pentru ca mi-ati putea fi de mare ajutor.

Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| debarba a răspuns:

Nu conteaza unde stai.
Poti incerca cu o rasa care are parul scurt. Ideea este daca ai timp de el ca are si el nevoi pe langa mancare apa si miscare are nevoie si de socializare.
Poti adopta unul gata dresat de la adaposturi mai ales daca nu ai mai avut catel inainte.
Oricum trebuie sa te gandesti bine ca implica responsabilitate din partea ta.

Sugestii pentru parinti: poti spune ca un caine te-ar face sa inveti mai bine sa joci tenis mai bine, sa obtii rezultate mult mai bune in orice domeniu. Nu trebuie sa te chinui sa ii minti happy

5 răspunsuri:
| LoveDee03 a răspuns:

Propun un catel de rasa Shih-tzu,este superb,atat la comportament cat si la aspect,nu are nevoie de un dresaj complicat,sunt destepti si invata foarte repede lucrurile de baza,chiar si pe cele complicate,si le fac cu placere mai ales daca stiu ca la sfarsit ii asteapta o recompensa bine meritata,nu naparlesc aproape deloc,dar cand naparlesc, nu lasa par aproape deloc, daca este tuns nu lasa par chiar deloc, sunt suparaciosi, daca ii pedepsesti stau suparati si nu se uita la tine cam 5 minute,le poti face ce vrei ca nu te musca,sunt foarte loiali si iti alina sufletul,sunt prietenosi,poate putin prea prietenosi,se duc sa se joace cu orice caine,adora copii iar copii pot face ce vor ei,ca el nu se supara,ba chiar ii pupa,nu le place sa latre in interiorul casei, are nevoie de miscare, dar se vor multumi si cu putina, nu prea mult alintat ca li se urca la cap, succes!

| pintexim a răspuns:

Deci au am un caine de rasa cane corso, aceasta rasa nu naparleste mai deloc nu-ti umple covoarele cu par etc. cercul de prieteni mi s-a marit de cand mi-am luat caine si prieteni mei(uni dintre ei) se gandesc numai la bautura si tigari iar mie nu imi plac gandurile lor te poti indeparta de ei, daca parintilor tai le plac si cainii este perfect iar daca nu iti da voie cu un animal mare ia-ti un peste, iepure etc. si dovedestele ca esti responsabil eu insa am avut alta metoda fiecare catel mic si neajutorat pe care il gaseam afara il bagam in casa si mama ma mai prindea din cand in cand si ea a spus ca mai bine ea un caine care sa ii placa si ei si astfel am un caine rasa cane corso 6 luni :d. POftim niste modalitati pentru ai convinge:http://yolenusa.blogspot.ro/......ti-ia.html si o poza ca rasa cane corso https://www.google.ro/......ps?/search

| lungudragos a răspuns:

I-ati un catel. E cel mai atasat de noi, oamenii. O sa te simti ai bine. Si daca il poti intretine ia-ti un Ciobanesc german. Sunt uimitori.
O seara faina!

| Nope23 explică:

Am uitat sa mentionez ca stau la apartament big grin

| Nope23 explică:

Am mai avut un caine dar parintii nu l-au suportat deloc si l-au dus la tara...as vrea sa incerc si cu alte animale