| khaori a întrebat:

Buna,TPU.
De o buna perioada de timp am dereglari in ceea ce priveste mancarea. Doua zile mananc mult prea mult,apoi ma simt vinovata si urmatoarele doua zile mananc foarte putin. Vreau sa revin la normal,sa mananc normal in fiecare zi,fara sa ma simt mult prea plina sau sa imi fie foame mereu. Nu stiu ce se intampla cu mine. Nu sunt grasa, dar ma tem ca nu o sa fie prea bine daca continui asa.

4 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Iti lipseste vointa! De ce sa manaci mult o data, iti place ce mancare este, iti este prea foame? Chiar daca iti place ceva foarte mult, pentru sanatatea ta, este bine sa mananci mereu cele 3 mese principale/zi si doua suplimente, intre mese.Mancand mult odata, iti fortezi stomacul sa "macine"ce ai bagat in el, iar cand mananci foarte putin, nu are ce nutrienti sa ia, pentru a-i folosi in intretinerea organismului.
Nu cred ca este greu deloc! Vointa sa ai.

| khaori explică (pentru pietrean):

Da,asa e. Pana acum am avut vointa, de fapt nici nu o pot numi asa ptc nu aveam problema asta.Mancam normal. Nu stiu ce se intampla cu mine in ultima vreme dar vreau sa termin odata.Merci pentru raspuns!

| pietrean a răspuns (pentru khaori):

Poate sa fie si stresul de vina si atunci te simti bine,mancand,deoarece ii faci pe "plac" creierului,dandu-i de fapt ce iti trebuie sa fii fericita,multumita, relaxata.Dar, pe de alta parte, se tot depune, ce este in plus.

| khaori explică (pentru pietrean):

Si eu cred ca stresul e de vina. Sper sa trec de perioada asta cat mai repede.