| Skumpic_Bobokel_1998 a întrebat:

Deci am o prietena care e otaku (se uita la animeuri)
Mentionez ca e cea mai buna prietena a mea, De curand si-a facut un iubit si n-am mai vorbit cu ea de mult timp, vorbeste cu alti prieteni otaku` de ai ei, am rugat-o sa ma prezinte si pe mine acelor prieteni si gaseste tot felul de scuze gen " Mi-e frica ca o sa-i enervezi, tu nu o sa intelegi despre ce vorbim noi pentru ca nu esti otaku " etc... ce sa fac? Mentionez ca nu m-a lasat nici macar sa-i dau cerere de prietenie iubitului ei, insista ca eu sa nu vorbesc cu el, uneori am impresia ca nu are de fapt un iubit -_-, Ce as putea sa fac?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O face pentru ca tu sa nu te simti prost. Chiar tine la tine si nu vrea sa te smti asa. Pai e clar: imagineaza-ti ca ei vor vorbi de anime-uri si tu habar nu ai, cum crezi ca te vei simti? Si daca mai si tot intrebi care, cine, cand, cum, poate ca ei vor si rade de tine, iar tu automat te vei supara pe ea, ca de ce te-a introdus in acea gasca, ca ei isi bat jos de tine.
Pune-te in locul ei, nu ai face la fel?
Nu ai ce sa faci, eventual sa incepi sa te uiti si tu la anime-uri, sau iti gasesti alte preocupari. Nu e ca se da mare sau nu are prieten. Dar imagineaza-ti cum te-ai simti tu in asemenea anturaj cand nu ai habar despre ce se vorbeste. Ea nu vrea sa te simti neplacut sau chiar jignit, iar tu crezi ca are ceva cu tine! Intelege-o! Daca nu, pune-te in locul ei, si sigur vei vedea altfel lucrurile.
Ce sa faci? Sa o intelegi, sa nu o urasti, pentru ca ea nu vrea sa te raneasca pe tine sau sa distruga prietenia, ceea ce e destul de greu, avand in vedere ca acest lucru important nu aveti in comun. Eventual, sa incepi sa te uiti si tu la anime-uri. big grin Vei vedea ca japoneza pare mult mai usoara, sau daca sunt in engleza, cu atat mai bine!

| Skumpic_Bobokel_1998 explică (pentru anonim_4396):

Mda, stiu si eu asta dar e prietena mea cea mai buna si in ultimul timp ma evita, nu mai stiu ce sa fac. Din cate am inteles se simtea prost ca nu am fost langa ea intr-un moment, ce era sa fac? Nu eram in oras. Mersi oricum :\

| anonim_4396 a răspuns (pentru Skumpic_Bobokel_1998):

Daca e prietena ta cea mai buna inseamna ca aveti foarte multe in comun, implicit si vizionarea anime-urilor. Asadar, uite-te si tu la ele, poate ca iti vor placea. Daca sunteti bff cum spui tu, trebuie sa aveti in comun multe, rezulta ca si acest lucru. Incearca sa vezi, poate ca iti va placea.

| Skumpic_Bobokel_1998 explică (pentru anonim_4396):

Mda, am incercat sa ma uit la animeuri, nu mi-au placut. dar na cred ca nu o sa mai insist, aduc foarte des vorba despre asta si m-am saturat sa ma ignore...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Skumpic_Bobokel_1998):

Pai, ce aveti in comun? concentraza-te pe acele lucruri.

5 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Nu cred ca are rost sa insisti, daca ti-a dat semne ca nu doreste sa te prezinte prietenilor sai. Fie e o persoana aroganta care, prin faptul ca are asemenea prieteni, se crede superioara, fie chiar a inventat acele persoane doar ca sa para mai interesanta sau ca sa limiteze contactul cu tine. Incearca sa discuti cu ea sincer, daca se poate, iar daca vezi ca nu merge, nu mai insista.