| anonim_4396 a întrebat:

Bună, TPU! Eu am 18 ani, în curând 19 si pana acum nu am avut prieten, iubit. Eu nu îmi doresc să am pentru că simt ca m-ar plictisi, m-ar enerva si nu îmi doresc. Imi place să văd cupluri, mi se par drăguțe, însă pentru mine nu mi-as dori asta. Eu cred că nu este bine acest lucru. Ce părere aveți?

Răspuns Apreciat de Editori
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sunt de parere ca nu ai gasit baiatul potrivit.
Nu e rau sa te simti bine singura, oricum va veni si momentul tau.
E o prostie sa te arunci in relatii ca "trebuie, e normal, asa au toti, macar pentru experienta". Relatie faci cand gasesti un partener cu care te vezi umbland aproape peste tot, in care ai incredere ca te poate reprezenta oriunde. Si nu e usor de gasit asa ceva, de aia sustin singuratatea nobila, in locul relatiilor nepotrivite, de umplutura ("experiente").

8 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Nu înțeleg care e de fapt problema ta

| RAY a răspuns:

Desi pana la urma ce vrei?

| EleanorJane a răspuns (pentru RAY):

Sa stiu daca e rău.

| RAY a răspuns (pentru EleanorJane):

E de rau daca iti pierzi timpul cu cineva fata de care nu simti nimic, dar sa iubesti e ceva minunat

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Părerea mea este să nu te ghidezi după părerile altora. Spui - nu mi-aș dori asta, la modul optativ. Nu ai avut iubit, prieten. Dar nu te-au interesat niciodată băieții, sexul lor, nu a încercat niciodată cineva să îți facă curte? Te-ai gândit vreodată că vei dori să întemeiezi o familie împreună cu un bărbat? Ai căutat vreodată să relaționezi cu un băiat fiindca asta ar putea fi amuzant sau relaxant? Poți la orice vârstă să îți schimbi ideile. Am avut de exemplu o mătușă care s-a căsătorit la 60 de ani, atunci a spus ea că și-a găsit partenerul potrivit. Se poate și așa și așa. Să treci de exemplu de la meditația teoretică despre ce ți-ai dori sau nu, la decizia că vrei sau nu, sau că, fiindcă nu te interesează, să rămâi celibatară. Totul este posibil și pentru dta.

| Celcestietot a răspuns:

Cu timpul vei afla cine ești cu adevărat. Asta este părerea mea.

| SilentRain a răspuns:

Ai venit aici sa ceri părerea unor necunoscuti despre tine, cam imatur la varsta ta

| mentholinks a răspuns:

Nu ai dat de gust încă. Când și dacă va apărea un băiat de care sa te îndrăgostești se vor schimba lucrurile. Pana atunci nu e o problema.

| Raizing a răspuns:

E.E love struck orice lucru are o parte -buna- si una -rea- NIMIC nu-i perfect!

Ramai exact -cum te simti -TU -bine - Singura!

| LadyKanae a răspuns:

Buna! Ca de la o fata la alta pot spune ca te inteleg perfect. Eu tocmai ce am implinit de o luna si ceva 20 si sunt singura, dar ma simt foarte bine. Am prietene care sunt si ele singure si prietene care au relatie, dar momentan eu nu ma vad intrand in una.
Explicatia e simpla: persoana potrivita nu a aparut inca. Oricum, cel mai important e sa te simti tu bine cu tine insati, sa te apreciezi, si mai apoi sa o faca altcineva. Exista vorba aia "daca nu te placi tu pe tine, nu te astepta sa o faca altcineva". In concluzie, nu e nimic in neregula cu a nu vrea o relatie.
Sincera sa fiu, eu admir gandirea asta pentru ca traim intr-o era in care multe fete sunt disperate dupa a-si gasi iubit si se arunca intr-o relatie doar ca sa nu se vada singure. Mai bine astepti decat sa fii dezamagita.