| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU :*! Eu sunt clasa a 9-a la C.N. Dr.Ioan Mesota, al doilea cel mai bun liceu din Brasov si doresc sa ma transfer la C.N. Andrei Saguna(cel mai bun din Brasov) in primul rand pentru ca pur si simplu nu imi place clasa in care am intrat, ma refer la colegi sad...ma simt ciudat in acea clasa, ma simt invizibila, neimportanta si poate o fi si vina mea dar mai ales colegii. Pur si simplu suntem diferiti, eu nu ma comport ca ei, ei nu se comporta ca mine si ma gandeam ca decat sa raman intr-o clasa care nu imi place timp de 4 ani mai bine sa o iau de la inceput in semestrul 2. Stiu ca cei din Saguna sunt altfel adica acolo vom fi o clasa adevarat nu ca in clasa actuala, fiecare pentru el, egoisti etc. Sunt la profilul stiinte ale naturii bilingv franceza si as dori sa ma transfer in semestrul 2, in celalalt liceu la acelasi profil si voiam sa stiu cum m-as putea transfera, ce conditii trebuie sa indeplinesc, despre diferente etc. Va rog sa ma ajutati :*:* Funda! big grin

4 răspunsuri:
| JucărieLEGO a răspuns:

De unde stii tu ca e mai bine acolo? Ca asa crezi tu? Trebuie sa ai dovezi palpabile. Dar sa-ti relatez eu ceva. Foarte multi sunt in situatia ta. In primul an de liceu sau facultate cam asa se intampla daca ai ghinionul de a nimeri intr-un colectiv foarte divers. A trecut abia o luna si ceva de scoala. E devreme sa te pronunti acum. Stiu ce zic. Am terminat si eu un liceu si o facultate.

| JustMoonlight a răspuns (pentru JucărieLEGO):

Stiu ca a trecut doar o luna dar eu pur si simplu nu mai suport sad adica eu nu am tupeu ca restul, ar fi ciudat sa ma duc eu sa ma bag in vorba cu unii sa intreb geb: ce faci? ei: bine tu? si pauza straight face nu avem mai nimic in comun. Prietena mea care a intrat in alt liceu mi-a zis ca se intelege super bine cu toti din clasa, sica ei acolo sunt ca o familie, la mine vine unu si imi spune vai ce enrvanta e aia si ziua urmatoare sta numai cu ea straight face. plus ca, colega mea de banca pe car eu credeam nu stiu o prietena si ma intelegeam cel mai bine cu ea deja vrea sa ma lase balta, ca si-a gasit alta cu care sa stea si deja nu ma mai baga in seama sad. Plus ca orarul are si el vina lui, sincer nu imi convine sa incep orele la 13:00- 14:00 si sa termin la 20:00, ajung pe la 20:30 acasa si nu am timp de absolut nimic, cei din Saguna au ore de dimineata, asa ca la cel tarziu ora 15:00 sunt acasa si mai pot iesi si eu cu prietenii nu sa imi petrec toata ziua fiind la liceu si uitandu-ma la tv ..si crede-ma, chiar daca a trecut doar o luna am avut timp sa ii cunosc pe toti si sa imi dau seama cum sunt si sung sigura ca asa vor fi mereu.

| JucărieLEGO a răspuns (pentru JustMoonlight):

Ok, orarul e un argument daca e incomod. In rest, colectivul nu e asa vital deocamdata. Depinde de norocul fiecaruia. Dimpotriva. Gresesti enorm. Pana in clasa a XII-a habar n-ai cat se mai schimba tineretul asta...
In privinta transferului vorbeste cu dirigintele si apoi cu directorul, parintii. Vei fi indrumata apoi pentru procedura. Insa nu cred ca te poti transfera decat semestrul viitor, timp suficient in care te mai poti razgandi...

| JustMoonlight a răspuns (pentru JucărieLEGO):

Stiu ca numai in semestrul urmator ma pot transfera si multumesc mult pentru raspuns :* o sa vad ce voi face big grin