| ClaudiaaMaria a întrebat:

Imi puteti da metode prin a slabi? As vrea sa incerc sa iau pastile pentru slabit dar am auzit ca nu sunt asa de bune si ca te pot imbolnavi.
As vrea sa imi raspunda chiar persoane care au trecut prin asa ceva. Care au fost plinute inainte si au incercat ceva ca sa slabeasca si care a functionat. Va rog mult!
Multumesc!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| anamariarot a răspuns:

Uite, hai să-ți explic prin ce am trecut eu legat de asta. Pe la vreo 15 ani am auzit de niște pastile „minune" de slăbit, aveau foarte multe recenzii bune(bineînțeles, recenzii care nu erau reale), cum că ar fi foarte eficiente. Le-am comandat și când le-am deschis, m-a izbit un miros oribil; miroseau groaznic. Pe lângă ele a venit și un manual cu o dietă, iar dieta respectivă era foarte restrictivă caloric, adică trebuia să mănânci mai puțin și cică doar cu dieta funcționează pastilele. Ei bine, oamenii țin dieta aia, se înfometează și bineînțeles că organismul consumă din propriile resurse(adică grăsimea) pentru a avea energie, deci slăbești, dar nu slăbești datorită pastilelor, ci datorită dietei. Din fericire, mie mi le-a găsit mama la timp și mi le-a aruncat.
De asemenea, persoane care își publică online rezultatele dietei combinate cu sport, persoane care au slăbit mult, sunt bombardate de firme d-astea deținătoare de pastile și pentru niște sume frumușele spun că au slăbit cu pastilele lor de cacao, deși s-au epuizat prin sălile de sport și au mâncat ca iepurii. Și da, te poți îmbolnăvi de la prostiile alea.
Eu am slăbit câteva kg bune și am slăbit printr-un stil de viață sănătos(fără dulciuri, prăjeli, sucuri, fast food etc) și mișcare. N-am fost vreodată vreo sportivă, dar mergeam și încă merg pe jos între 6 și 10 km pe zi, iar o zi pe săptămână e „cheat day", adică mai mănânc pizza, aripioare de la kfc sau alte chestii care în general îngrașă. Făceam asta și când îmi doream să slăbesc, pentru că mă ajuta să nu mă frustrez; fără diete pe perioade limitate, că după ce vei renunța la ele, te vei îngrășa la loc și ai șanse să ajungi la mai multe kg decât aveai inițial.
Cât ai dori să slăbești?

| ClaudiaaMaria explică (pentru anamariarot):

Cam 20-30 de kg. Am 16 ani si inaltimea de vreo 1, 70. Si am cam 80 kg. Zic ca poate si oasele imi sunt grele ca sunt grasa mai mult la burta si la coapse. In rest la fata, maini mai putin

| anamariarot a răspuns (pentru ClaudiaaMaria):

Ești puțin mai plinuță, dar nu ești exagerată. Mult succes!

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu existã pastile pentru slãbit, adaugã vârsta, greutatea intr-un calculator de calorii pentru mentinere si calculeazã caloriile prin aplicatia myfitnesspal sã fie cu 200-600kcal mai putin decât la mentinere. Doar asa poti slãbii.

| ClaudiaaMaria explică (pentru anonim_4396):

Am cautat pe internet si am vazut ca sunt pastile pentru slabit!

| anonim_4396 a răspuns (pentru ClaudiaaMaria):

Sunt false nu existã asa ceva, trebuie sã ai deficit caloric pentru a putea slãbi.

Acele pastile ori te ajutã doar putin, si iti iau pofta de mâncare sau sunt doar pentru a-ti lua banii.

| xByte a răspuns:

Pastilele de slabit doar maresc rata metabolica, facandu-ti corpul sa consume mai multe calorii decat in mod normal, dar si apetitul pentru mancare iti este crescut.
Singura metoda eficienta si totodata sanatoasa pentru a slabi este deficitul caloric.