| Adesim a întrebat:

În seara asta se pune busuioc sub pernă sau sâmbătă seara? Chiar sunt curioasă să vad dacă merge superstiția cu visatul ursitului.

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să pui în fiecare seară busuioc sub pernă. Și o floare în păr dimineața.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

In noaptea de 29 spre 30 nov.
Dar, asta cu busuiocul nu era de Boboteaza?
Vezi ca acum sunt alte traditii, iar daca tot vrei sa te joci cu aflarea ursitului, auzisem (in adolescenta) ca fetele trebuie sa faca niste turte foarte, dar foarte sarate si sa le manance inainte de culcare, încât să le fie foarte sete în vis. Iar feciorul care-i va aduce apa in vis, acela îi va fi ursitul.
Sper sa nu ramai insetată.winking

| Andreeush a răspuns:

Astea sunt povești, nu cred în așa ceva.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Eu te-aș sfătui să nu ai încredere în așa ceva.

| sadrian46 a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Dacă are încredere, o să își găsească ursul.

| Adesim explică (pentru Florin9Florin9):

Eu nu cred în asta! Aveam doar o mică curiozitate!