| IceCream22 a întrebat:

TPU! Ma confrunt cu o problema destul de grava, din punctul meu de vedere. Sunt a 10-a si pot spune ca anul trecut am avut note destul de mari la scoala (cea mai mica fiind 7 intr-o teza, dar care, din fericire, nu mi-a afectat destul de mult media). Anul asta, am inceput destul de prost, am luat un 5 la istorie, pentru simplul fapt ca dadeam teza la geografie (proful, fiind si diriginte, este destul "obsedat" de asta) si in ziua aia nu eram foarte bine pregatita, ca de obicei nu asculta si dadea teste. In fine, am zis ca o sa repar eu nota. Apoi inca o lovitura brusca la engleza(am o profa noua )... iar un 5. Recunosc ca nu prea am avut o pregatire prea buna la engleza din cauza profilor din anii precedenti si pentru asta am hotarat sa fac meditatii. Si dupa toate astea, ma simt foarte prost, nu mai am incredere in mine si am senzatia ca totul imi va merge prost. Si de aceea, am inceput sa invat foarte mult si am slabit destul de mult, obosesc repede si am dese momente in care intru in panica ca nu voi putea tine pasul. As vrea niste sfaturi, va rog frumos, pentru ca as vrea sa-mi revin, macar moral sau eventuale sugestii. Multumesc frumos! :*

3 răspunsuri:
| AuDreY a răspuns:

Stai sa vezi la real cum este. voi va plangeti pentru un 5, dar nu aveti profa de fizica care cand tipa la voi va baga in pamant. Un 5 e minune la ea, imaginaza-ti cum e cand stii ca ai mai trecut un an straight face, ma rog. Nu trebuie sa mai fi atat de stresata, iei o nota mica o indrepti si gata. Fara panica.

| Liviutz98 a răspuns:

Nu te mai stresa; fi mai sigur pe tine, nu gandi ca o sa mai iei o nota mica, incerca sa inveti mai mult(sau tot asa) dar nu te stresa ca doar nu mori. Si ca sa nu mai slabesti mananca mai mult... Si fa si sport, si mai ia pauze de la invatat, de cate 10 minute sau macar 5.

| Iulia_7157 a răspuns:

E clar ca trebuie sa lucrezi insa daca o sa te simti prost acum...la sfirsit te vei simti inca si mai prost deoarece ai ratat sansa de a-ti corecta nota din cauza unor emotii; fii mai puternica-daca ai putut anul trecut vei putea si acum...