| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU.
Se intampla ceva daca petrec mult timp in fata laptopului(10-11 ore pe zi)? Sunt student si mai si lucrez de pe laptop.Nu prea am de ales.Pot pati ceva?

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da. Stat prea mult pe scaun, forțarea vederii. Imediat nu, dar se cumulează în timp.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Dacă stai fără pauză atâtea ore, normal că te afectează și poți chiar să te îmbolnăvești, dar dacă te ridici din când în când și încerci să te plimbi, să te intinzi, să faci mișcare, o să fii ok. Dacă te referi la ochi, încearcă f.lux: https://justgetflux.com/

| anonim_4396 explică (pentru supadeceapa):

Dar nu orbesc nu?
Ca am citit odata undeva dar ma gandes ca nu e adevarat/))

| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, vai laughing.

| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Mergi și tu la controale periodice la ochi și dacă e, îți iei ochelari cu protecție pentru ecrane.