| Yasmin875 a întrebat:

Simt nevoia să mă descarc.Cand aveam 4 ani mama mea a avut un accident.A căzut de la etajul 4 dar nu a murit.Ea spala geamurile de la balcon, s-a urcat pe un scaun, s-a dezechilibrat, a alunecat de pe scaun si a căzut pe geam.Ea aterizat în iarbă și în picioare. Daca cădea în cap era moartă si eu eram acum orfana de mama.cryingEa a fost internată 2 ani în spital.Eu stăteam cu tata, matusa si cu bunicii mei.Mama mea a avut 9 operații la picioare. Oamenii din spital și-au făcut cruce când au auzit povestea ei.Mama mea a înnebunit de la accidentul ala,a fost internată si la spitalul de nebuni si au zis aia ca are schizofrenie paranoidă.cryingTatăl meu se purta frumos cu mine când eram mică, dar de ceva timp a cam luat-o razna, vorbeste singur, tipa ca nebunul, sparge lucruri din casă. Acum 2 ani tatăl meu m-a bătut cu batatorul de covoare si mi-a făcut vânătăi pe tot corpul, in special pe picioare.Un an întreg m-a terorizat.Imi era rușine să mă duc la școală. Odata m-am dus la școală și doamna Directoare a văzut că am vânătăi pe mâini și pe picioare si nu știam că sa ii spun. Daca ii spuneam ce îmi face tata acasă îl dădea afară din învățământ. Tatal meu este profesor de fizică.E un om foarte dur, exigent.Un an întreg m-a bătut tare de tot. Dadea în mine ca intr-un animal.El a aflat că mi-a scăzut doamna diriginta nota la purtare si ce prostii am mai făcut eu la școală și a înnebunit.Doamna Directoare mi-a zis că vrea să vorbească cu tata și eu l-am chemat la școală și i-a spus doamnei Directoare ca el mi-a făcut vânătăile si dumneaei s-a speriat si i-a spus să nu mai ma bata si i-a mai spus că eu sunt cea mai inteligentă fata din clasa.Eu îl urăsc pe tatăl meu din tot sufletul. Daca as știi că nu aș ajunge la închisoare pe cuvântul meu ca l-as omori.Imi vine să bag cuțitul în el când îl văd.Mi-a zis mama ca daca il omor pe tata si vine politia o să zică că ea l-a omorât ca să nu mă bage pe mine în închisoare.Eu îmi doresc să nu îl văd niciodată.Sa dispară din viața mea.El îmi spune că mă iubeste.Vine la vine si vrea să mă ia în brațe sau să mă pupe pe frunte si eu îl resping.Eu i-am spus mamei mele să divorțeze de animalu' asta dar ea a zis că trebuie să aștept până împlinesc 18 ani ca daca divorțează eu o să rămân cu tata deoarece nu pot să o aleg pe mama ca ea are schizofrenie paranoidă.Ce să fac?
P.S.:Am uitat sa menționez mama mea este profesoara de chimie si tatăl meu este profesor de fizică.

Răspuns Câştigător
| PersonajFictiv a răspuns:

Nu lasa o chestie de moment sa iti distruga tot viitorul.
Nici macar sa nu te mai gandesti sa il omori, el moare, nu o sa sufere pentru ce ti-a facut tie pentru ca deh, moare si tu ramai.
Dupa doar cateva clipe ce o sa fie el mort, o sa realizezi ca ti-ai distrug viitorul si esti si tu moarta odata cu el.

Solutia e sa nu il mai urasti,pare greu,dar nu e chiar asa.
Incearca sa nu il mai vezi ca pe un om "rau " ci ca pe un om bolnav ( ca pana la urma asta ), un om care nu stie ce face,un om care nu se poate controla.E controlat de ideile pe care le are el despre viata si despre iubire,despre cum ar trebui sa isi creasca el copii si etc, el chiar crede ca face un bine, el nu realizeaza ce face pentru ca are o anumita limita,intelege ca e un om limitat din multe puncte de vedere,el pur si simplu NU POATE mai mult.
De ce e foarte important sa nu il mai urasti si sa il vezi ca un om bolnav? ( poti sa te gandesti ca un caine care vine sa te muste, o face pentru ca e in natura lui, nu ca e el de vina,el doar isi urmeaza instinctul,ar fi prostesc din partea mea sa ma supar pe un caine care vine sa ma muste,sau pe un sarpe care vrea sa ma muste - cand stiu sigur ca asta e natura lui,eu trebuie sa inteleg si sa ma feresc de el,fara sa urasc,ca imi fac rau singur ).
Revenint, nu trebuie sa urasti pentru ca o sa se acumuleze acea ura ( sau daca il urasti, incearca sa nu mai alimentezi ura asta pana in momentul in care devine INCONTROLABILA ).

Apoi, ar fi ok sa te muti la cineva, dar banuiesc ca daca ai fi avut la cine te-ai fi mutat si mai e chestia ca daca pleaca mama ta de acasa, cand vine vorba de acel proces de divort, poate sa se considere parasire de domiciliu si banuiesc ca sunt alte consecinte.
Pana la 18 ani, incearca sa imblanzesti animalul asta, stii cum e, zici ca el si faci ca tine, te prefaci ca esti cum vrea el ca sa nu mai aiba motive de turbare, cred ca intelegi ce zic.
Fii o actrita buna.
In rest, nu mai stiu ce sa zic, sper macar astea sa te ajute.

| Yasmin875 explică (pentru PersonajFictiv):

Îți mulțumesc mult.Eu am unde sa ma duc ca am 5 apartamente.Dar dacă mă mut cu mama undeva vine si el după noi.Nu am cum să scap de el.Ma cauta.Mereu trebuie să îi zic tot ce fac. Uite, de exemplu, eu am plecat la mare cu mama mea de 5 zile iar el o sună pe mama si zice că vine după noi, dar în cele din urmă nu a venit ca am vorbit eu cu el.

| PersonajFictiv a răspuns (pentru Yasmin875):

Inteleg,trebuie sa-i spui ce vrea sa auda si sa-i oferi ce vrea sa primeasca, ca sa nu te bata la cap pe tema asta mult si sa se manifeste violent.
Daca vrea sa stie unde esti, ii zici, daca vrea sa stie ce faci ii zici.
si mda, stiu, e aiurea, dar incearca sa-l privesti ca un om bolnav si chestiile alea fiind medicamentele lui.
si cu placere big grin

13 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Ar trebui sa mai astepti pana la majorat.
Asta cu crima, e usor de spus, greu de ucis, si chiar daca dai vina pe mama ta si ea si-o asuma, tot vor fii investigatii si adevarul va iesi la iveala.
Plus ca totusi, esti tanara si nu cred ca ai face fata psihic la asa ceva. Ai avea constiinta incarcata.

| Lioana a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu tatal tau despre nemultumirile tale! Multi parinti gresesc in modul in care isi educa copiii dar in general sunt bine intentionati si doresc binele copiilor. Sunt oameni care cred ca cu bataia se educa copiii si asta se intampla pentru ca asa au fost si ei educati de parintii lor. Se intampla pentru ca ei nu vad alta solutie pentru rezolvarea comportamentului gresit al copiilor. Incearca sa-i arati ca exista alta solutie si ca va puteti intelege prin comunicare!

| FaraNumePls a răspuns:

Ai putea sa îi bagi ceva in băutura dar in fine, pe o parte probabil că nu o vor crede pe mama ta că are schizofrenie dar pe alta parte poate sa o creada va e schizofrenică deci ar putea omorî. Dar eu zic să aștepți până faci 18 ani și să pleci de acasă. Ori aștepți până la varta aceea și atunci va divorța mama ta și totul va fi bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faci ce ti-a spus mama ta. Astepti pana la 18 ani si divorteaza orI pleci pe drumul tau.

| JustBlackNoGrey a răspuns:

L-as...tortura si eu pe acel tata al tau.
pai e clar ca trebuie sa pleci si sa scapi de el. daca mergi la rude? va veni dupa tine? atunci suni la protectia copilului. nici acolo nu or sa se poarte in asemenea hal cu tine. ma si mir ca ai rezistat atata si ai putut sa te si tii de scoala. esti o persoana tare, de aceea cred ca ar fi bine sa il denunti/dai la protectia copilului. cat mai mai pana la 18 ani?

| Yasmin875 explică (pentru JustBlackNoGrey):

Păi,implinesc 18 ani peste 6 luni, pe 13 ianuarie, mai exact.

| JustBlackNoGrey a răspuns (pentru Yasmin875):

Dupa ce implinesti 18 ani poti sa stai la mama ta?
eu stii ce cred? ca tampitii aia de la sanatoriu i-au dat ceva medicamente ce mai tare au stricat-o de cap. Am putut sa vad indeaproape ce 'bine' si 'eficient' sunt tratati cei de la sanatorii. adevarul e ca ii strica si mai tare de cap, atat!
Din ce mi-ai spus tu, mama ta e destul de normala, din moment ce e si lucida.

| Yasmin875 explică (pentru JustBlackNoGrey):

Ai dreptate.Eu mă înțeleg mult mai bine cu mama decât cu tata.Cred ca tata e mai nebun decât ea.Pot să stau cu mama dar tata o să vrea si el să stea cu noi.Nu am cum să scap de el.Mereu mă caută și dacă mă duc undeva vine imediat după mine, tipa la mine si ma sperie. Dupa ce mă mărit scap de el.

| JustBlackNoGrey a răspuns (pentru Yasmin875):

Atunci da-l la politie! saraca ta mama, macar acum sa scape de el.
repet, incearca la politie si/sau la protectia copilului, pentru ca nu o sa stai foarte mult acolo, dupa care o sa te poti intoarce la mama ta. Asa, daca stai cu tatal tau, cand ai 18 ani si pleci, el nu o sa te lase. dar daca esti deja luata de la el si va aparea la politie ca avut comportamentul ep care l-avut, va fi mult mai greu sa te mai urmareasca sau sa nu iti dea pace.
asa ca suna la cine trebuie si nu mai amana!

| Dan193 a răspuns:

Eu tot il urasc pe al meu, nici nu-l pot numi tata. In acelasi timp fiind respectuos (cinstestel pe tatal si pe mama ta) de obicei ma refer la el ca "el" si ma stradui cat mai rar sa vorbesc sau sa deschid teme de discutii cu el, ca niciodata nu se termina bine.

| Theodora292001 a răspuns:

Crima chiar nu e o solutie. E ceva impotriva legii si ar trebui cat poti, macar sa beneficiezi de lege. E o decizie foarte greu de luat. Si cred ca ai avea nevoie de ajutor. Te inteleg. Dar ca cum descri, "omul asta" pe care il numesti tu tata merita dat pe mana politiei. Dar iti sugerez sa nu te grabesti asa. Cred ca te ai putea sfatui cu pshihologul scolii. El e intr-un fel obligat sa pastreze confidentialitatea. Spune i lui si daca el crede ca nu exista nicio solutie si daca tatal tau va continua sa te bata, ia decizia impreuna cu cineva, un adult de a suna la politie. Dar nu cu mama ta, eu asa sugerez. Cred ca cel mai bine e cu psihologul.

Ti as spune sa inveti sa te bati, dar nu cred sincer ca ai vrea tu sa te pui cu tatal tau. Eu stiu sa ma bat, dar si mie imi este frica cand imi imaginez "eu contra tata".