| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa stiu daca ai voie cu telefon la munca, sau daca sefa/seful are voie sa iti ea telefonul in timpul programului?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista o prevedere legala in acest sens dar regulamentul de ordine interioara poate contine asemenea prevederi, in functie de natura muncii.

| Randal a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu cred ca scria asa ceva in contract, si treaba pe care trebuie sa o fac o fac in timpul programului.Nu cred ca are voie sa imi impuna sau sa ma oblige sa imi dau telefonul la inceput de program si sa il primesc la terminarea programului.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Randal):

N-am spus de contract ci de regulamentul de ordine interioara, fiecare firma are sau trebuie sa aiba un asemenea regulament, daca are mai multi salariati.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Asta doar tu stii, pentru ca tu ai semnat contractul ala de munca si acolo scria ce ai voie si ce nu ai voie.

Sa iti ia telefonul... sa fim seriosi nu suntem in clasa a4a

| Adrain121 a răspuns:

1) Depinde de ce servici ai
2) Daca nu iti faci treaba si stai pe telefon are voie sa ti-l ia. Daca pur si simplu ti-l ia fara sa faci nimic cu el nu are voie e dreptul tau sa ti la tine un obiect, prin care te poate contacta cineva. Funda?

| allenne a răspuns:

Fa-i cadou o copie dupa contractul tau de munca. Acolo iti scrie clar ce drept are ca si angajator. Aici fara suparare tine si de atitudinea angajatului: Daca tu ii dai voie sa actioneze in felul asta va gandi ca are monopol asupra ta si isi va permite mult mai mult. Vorba romanului :"Azi un ou maine un bou"

| DDDa a răspuns:

Nu cred ca are dreptul sa iti ia telefonul, si da ai voie cu telefonul...adica daca vei avea nevoie sa vorbesti cu cineva urgent, nu cred ca iti va impune.Trebuie sa incerci si sa vezi ce se intampla.Intreab-o si vezi...Copii vin cu telefoanele la scoala...

| DDDa a răspuns:

E bun raspunsul?