| peeegggg a întrebat:

Buna TPU, vreau sa va spun ce am pe suflet si ma face sa ma simt trist si suparat.
Eu am un obicei destul de prost ar spune unii, sa ma vait mereu de viata si ca nu ma simt bine, stiu ca nu e cea mai buna metoda dar parca ma simt putin mai bine cand ii spun la un prieten si apoi zice lasa fratelo ca o sa fie bine, si ma cam plang la toata lumea si la iubita mea si le spun si lor cat de urat si prost ma vad eu. (ma vad asa deoarece cand am fost la liceu, auzeam aceste lucruri zilnic si acum am inceput sa ma vad si eu asa deoarece toata lumea mi-a spus ca sunt prost, urat, tampit etc). Ce pot face sa nu imi pierd prietenii si iubita din cauza ca tot ma plang mereu si le spun cat de mult ma urasc (Mi-e frica sa nu creada si ei asta despre mine la cat le-am tot zis asta)? Stiu ca nu e bine sa te plangi, dar asta ma face pe mine sa ma simt putin mai usor. Cea mai buna metoda la care m-am gandit este sa le explic si lor mai bine povestea mea din liceul si de ce am inceput eu sa ma plang atat si sa cred lucrurile astea despre mine din cauza unora care faceau misto de mine, credeti ca dupa ce le-am spus povestea mea o sa ma inteleaga mai bine si o sa stie de ce ma vait atat si nu o sa ma paraseasca ca ma vait atat?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Si lor cat de urat si prost ma vad eu.
Deci te privești pe tine din afară, te vezi proiectat înafară, și te vezi urât și prost.
În acest caz se rezolvă așa.
Să formezi în mintea ta imaginea ta, frumos și deștept.
Să înlocuiești imaginea ta din afară, cea urâtă, cu asta.
Mesaj privat și te pot ajuta.
toata lumea mi-a spus. Chiar toată lumea?
Nu, cine mai exact ți-a spus?
Fă un scenariu intern. Ia pe unul din cei ce ți-a spus, fă cu el o scenetă în mintea ta, în care îți spune că ești frumos și deștept.
Apoi repetă această scenetă.
Cu văietatul.
Să faci următorul experiment.
După ce te plângi, să continui așa. Așa a fost când eram în liceu.
Acum mi-am dat seama treptat că sunt ok și chiar deștept.

| peeegggg explică (pentru sadrian46):

Nu pot da mesaje private, dar daca daca zic in fiecare zi ca sunt frumos si destept o sa ma ajute?

| sadrian46 a răspuns (pentru peeegggg):

Poți să trimiți o felicitare și discutăm așa.
Ce am învățat din multe locuri.
Un sfat de la Isus. (Nu te speria, sunt ateu, dar un sfat bun primesc de la oricine). Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți.
De la ce pornești ca să poți trăi printre ceilalți?
De la tine însuți. Viața din tine este cel mai valoros lucru pe care îl posezi. Astfel, cea mai importantă resursă de rezolvare a problemelor ești tu însuți, așa cum ești.
Despre frumusețe.
Ești cocoșat, cu fața strâmbă, cu șase degete la mâna stângă și cu 3 la mâna dreaptă. și cu un ochi de sticlă? Dacă nu, ești frumos.
Înțelegi ce îți comunic eu acum? Dacă da, ești tut, nerod sau deștept?
De ce este important să repeți? Dacă te consideri tu pe tine deștept, cum pornești să rezolvi o problemă? Cu încredere că vei găsi o soluție.
Dacă repeți că sunt tâmpit, te blochezi, nu-i așa?
Dacă spui că sunt Făt Frumos. cum pornești să cucerești o fată?
Zâmbind, cu capul sus, plin de voie bună!
Așa că repetă. De 25 de ori dimneața, la prânz și seara.
Treptat, imaginea creată de alții în mintea ta, va fi înlocuită cu alta.
Dar eu te pot ajuta să faci asta în 30 de minute. Așa că, mesaj pe felicitare TPU.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa elimini problema care nu o suporti. Care poate fi si din cauza la cum te fac ei sa te simti. Daca ai defecte, nu ai prieteni, daca sta pe langa tine, probabil cu alte interese, si atunci nu-s prieteni. Ce nu-ti convine la tine, schimbi,, daca chiar e ceva rau care ei nu observa si ti se pare ca-s f buni in treburile tale, e posibil ca defectul tau sa fie din cauza profitorilor de ei.