| catomulcomitet a întrebat:

Buna tuturor! Am 19 ani si stiu de la bunica mea ca daca pun busuioc sub perna de Boboteaza imi voi visa iubitul. Stiti si voi cazuri de la mamele, bunicile, matusile sau alte rude de ale voastre care au visat si li s-a implinit? Va rog scrieti aici ce stiti si daca urmeaza sa va puneti si voi busuiocul

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In unele zone ale tarii, ajunul Dragobetelor (24 februarie) este asemanator ca simbolistica noptii de Boboteaza (5 ianuarie).
Fetele tinere, curioase sa isi afle ursitul, isi pun busuioc sfintit sub perna, avand credinta ca le va ajuta sa gaseasca iubirea adevarata.

| catomulcomitet explică (pentru Violleta2022):

Tu ai auzit sa se implineasca cuiva visul din noaptea de Boboteaza?

| Violleta2022 a răspuns (pentru catomulcomitet):

Nu, fiindca nu cred in visele de noapte.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Am întrebato și pe mama care are o vârstă respectabila. Și ei i se pare aceeași prostie

| catomulcomitet explică (pentru suntserios):

Ei, dar nu toate sunt asa. Poate ea nu a facut asta, intreaba-ti vecine batrane si vezi si alte perspective, de la femei care au facut asta in tinerete.

| Fatamuntilor a răspuns:

Busuiocul trebuie sa fie sfintit si daca se poate sa il ceri preotului cand vine sa faca sfescanie in casa in ziua de ajun.
Nu cred ca vreoo relevanta.Ma gandesc ca daca iti pui busuioc sub perna, te si gandesti la iubit, si e posibil sa il iubesti! CHIAR si fara busioc!
Oo vecina mi-a spus(cand eram mai tinerica) sa iti faci o turta foarte sarata, dar sa nu bei apa! Te culci, iar cine visezi ca iti aduce apa iti va fi ursitul! I-am zis ca nu cred in chestia asta! Si cam periculos pentru sanatate, nu recomand.

| catomulcomitet explică (pentru Fatamuntilor):

Da, stiu ca trebuie sa fie sfintit, iar cu turta nu e obligatoriu. Spune-mi te rog ai auzit cuiva sa se implineasca visul de la Boboteaza? Ca mai apoi sa se casatoreasca cu cel visat in acel vis?

| Fatamuntilor a răspuns (pentru catomulcomitet):

Sunt superstitii
NU, nu am auzit asa ceva!

| goguPatent a răspuns:

Chiar iei pe bune așa ceva?