| Joker3134 a întrebat:

Înainte de perioada comunistă ce era în România? Învățământul cum era?

Răspuns Câştigător
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Cum ce sa fie? Regat. Monarhie constitutionala. Invatamantul obligatoriu era de 4 ani (scoala primara) la care se intra in general la varsta de 7 ani. Prin anii '30 s-a prelungit la 5 ani dar doar pentru cei care nu reuseau la liceu. Licee erau putine, doar in orase, iar liceul dura 8 ani deci scoala in total dura 12 ani exact ca acum.

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Invatamantul era foarte scump, iar multi copii trebuiau sa castige bani de mici.

Răspuns utilizator avertizat
| TamplaruAnisoara a răspuns:

La sate nu erau învățători. Cursurile erau ținute de preotul satului. Învățământul obligatoriu era de 4 clase. Clasele 5-7 nu existau in toate localitățile, iar acolo unde exista școală cu clasele 5-7 exista si internat pentru copiii din alte localități. Unii alegeau sa stea in chirie. Liceele de la oraș erau împărțite in licee de fete si licee de băieți din cate am aflat de la rudele care au reușit sa facă liceul. La sfarsitul clasei a 7-a se da examen de capacitate si cine nu il lua sau nu se prezenta la examen nu i se considera clasa a 7-a ca absolvita, remanea cu 6 clase in acte.Un absolvent de liceu se putea înscrie la mai multe facultăți in aceiași sesiune si daca era admis la mai multe, putea sa aleagă pe cea care o dorește.

| ceafostodata a răspuns:

Cel mai adevărat răspuns nu îl vei găsi pe TPU. Poți doar sa întrebi un vârstnic care a trăit destul timp încât sa prindă vârful comunismului și sa îl vadă pierind.