| MioaraParalescu a întrebat:

Buna tuturor!
Recent mi-am gasit un loc de munca dupa ce am fost casnica mai bine de 1 an de zile.Cei de la fortele de munca mi-au dat sa imi fac un dosar si mi-au spus ca voi beneficia de o prima de angajare de 500 de lei.Stiti cumva dupa ce fac dovada ca lucrez acolo cand mi se vor da acesti bani?
Se dau in transe sau toti o data?
Va multumesc frumos!

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Citeste aici:
"Prima de activare de 500 lei la angajare pentru șomerii de lungă durată care se angajează macar trei luni. Se încurajează astfel ieșirea din asistenta pasiva de tip Venitul Minim Garantat (VMG)."

sursa:
https://www.avantulliber.ro/......ngajatori/

Deci, trebuie sa ai macar 3 luni de zile de la angajare, ca sa poti primii acei bani!