| anonim_4396 a întrebat:

Buna. Am aproape 2 ani de cand lucrez fara sa am o intrerupere, recent ne-am hotarat sa avem un copil. Daca e sa raman fara loc de munca voi mai beneficia de acel prenatal?

Răspuns Câştigător
| helpforyou a răspuns:

Daca ai contract legal inregistrat atunci nu are ce face, o va face obligatoriu fara sa faci tu ceva.
Cu totul altfel sta situatia daca lucrezi la negru.

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru concediul si indemnizatia de maternitate de 126 zile (format din concediu prenatal si postnatal in parti egale) este nevoie sa fi avut un stagiu de cotizare la sanatate de cel putin 6 luni din ultimul an anterior concediului. De asemenea, chiar daca nu lucrezi, poti incheia un contract de asigurare de sanatate.
Pentru concediul si indemnizatia pentru cresterea copilului este nevoie sa fi lucrat cel putin 12 luni din ultimii 2 ani anteriori nasterii copilului.
In ambele cazuri mai sunt si alte perioade ce se iau in calcul, numite perioade asemilate, prevazute de OUG 158/2005 (concediul de maternitate) si OUG 111/2010 (concediul pentru cresterea copiluilui), ambele cu md. si compl. ulterioare.

| helpforyou a răspuns:

Dacă rămâi fără loc de muncă intri în șomaj și beneficiezi de condițiile ca și când ai lucra. Altfel nu.

| Viorelaa26 a răspuns (pentru helpforyou):

Sunt in situatia aceea in care patronul nu doreste sa mi mareasca salariu minim pe economie care s-a marit se la 1 ianuarie. Replica lui e ca nu are bani. Ce ma sfatuiti a
sa fac? Stiu destul de bine ca ce face el nu e legal dar nu as vrea sa raman nici fara loc de munca.

| Viorelaa26 a răspuns (pentru Viorelaa26):

Ce ma sfatuiti sa fac?*
Care s-a marit de la 1 ianuarie*

| Viorelaa26 a răspuns (pentru helpforyou):

Lucrez cu contract legal. Dar daca el modifica si imi da tot aceias bani.

| helpforyou a răspuns (pentru Viorelaa26):

Nu are cum, in fiecare luna sunt raportate si platite taxele catre stat. Daca ai contract legal pentru 8 ore/zi, atunci el nu poate plati impozit pentru venitul tau raportat la salarul minim brut de anul trecut. Deci vei primi in mod garantat diferenta.

"1898 cu 374 lei mai mult decat anul trecut."

https://www.mediafax.ro/......i-21463284

| Viorelaa26 a răspuns (pentru helpforyou):

Mai e si problema ca nu ne da ștatul de plata sa l semnam noi ci o face altcineva in locul nostru

| Viorelaa26 a răspuns (pentru helpforyou):

Dar daca am pana in 26 de ani si nu am pe nimeni in intretinere nu trebuie sa fiu impozitata si mai putin?

| helpforyou a răspuns (pentru Viorelaa26):

Ce semneaza statul de plata in locul tau?
Asta este infractiune. Anunti autoritatile.

| helpforyou a răspuns (pentru Viorelaa26):

Scutirea de taxe pe 200 lei

aici ai totul despre scutiri
https://www.startupcafe.ro/......uctii-agro

| Viorelaa26 a răspuns (pentru helpforyou):

Multumesc tuturor

| helpforyou a răspuns (pentru Viorelaa26):

Cu mare drag,

| helpforyou a răspuns (pentru Viorelaa26):

Daca ai contract legal inregistrat atunci nu are ce face, o va face obligatoriu fara sa faci tu ceva.
Cu totul altfel sta situatia daca lucrezi la negru.

| Ionicaestecher123 a răspuns:

Conform dispozitiilor art.98, alin.4 din Legea nr. 19/2000- privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, poti beneficia de concediu pre si post natal daca ai realizata in munca o vechime minima de 10 luni, in ultimele 12 luni anterioare datei de nastere a copilului. Daca ai aceasta vechime, poti beneficia si de concediul pentru ingrijirea copilului pana la varsta de 2 ani.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ionicaestecher123):

Ionica, legea 19/2000 a fost abrogata in 2010, prin L.263/2010.
Mai mult concediile medicale, inclusiv cel de maternitate, au fost reglementate si mai inainte de abrogarea L.19/2000, prin OUG 158/2005.